کار در تاسیسات برق‌دار

کار در تاسیسات برق‌دار

کار در تاسیسات الکتریکی به دو گروه کلی سرد و گرم تقسیم می‌شود. روش سرد به معنی کار در سیستم بی‌برق شده می‌باشد. بی‌برق کردن تاسیسات با توجه به نوع مدار و سطح ولتاژ، الزامات خاصی دارد.

به‌عنوان‌مثال: در شبکه‌های توزیع، ابتدا جریان برق قطع می‌شود. در مرحله‌ی دوم تست بی‌برقی انجام شده و در نهایت اتصال زمین روی تاسیسات دایر می‌شود، اما همیشه و برای انجام هر کاری، تاسیسات الکتریکی را بی‌برق نمی‌کنند. برخی از فعالیت‌ها را در تاسیسات الکتریکی می‌توان به‌صورت گرم انجام داد. روش گرم و یا کار در تاسیسات برق‌دار به معنی این است که فعالیت‌های ما موجب خاموشی سیستم نخواهد شد. این کار علاوه بر رعایت موارد ایمنی، نیاز به ابزارآلات خاصی نیز دارد. طبق تصویر زیر، برای مشخص کردن تجهیزاتی که می‌توان از آن‌ها در تاسیسات برق‌دار استفاده کرد از علامت مثلث دوتایی استفاده می‌شود.

طبق استاندارد IEC 60417-5216 وجود علامت مثلث دوتایی روی لوازم و ابزارها به این معناست که آن‌ها برای کار در تاسیسات برق‌دار طراحی شده‌اند. در کنار این علامت شماره استانداردهایی از IEC یا EN نیز درج می‌شود. در ادامه علامت مثلث دوتایی روی دستکش و ابزارها را بررسی می‌کنیم.

علامت مثلث دوتایی

دستکش:

استفاده از دستکش هنگام کار با تاسیسات برق‌دار الزامی می‌باشد اما نمی‌توان از هر نوع دستکشی استفاده کرد. علامت مثلث دوتایی روی دستکش‌ ها نشان‌دهنده‌ی مناسب بودن آن‌ها برای کار با تجهیزات برق‌دار می‌باشد. مشخصات این دستکش‌ها با استاندارد IEC 60903 منطبق بوده و جهت جلوگیری از برق‌گرفتگی و حفاظت در برابر اثرات آرک فلش استفاده می شوند. نوع دستکش با توجه به سطح ولتاژ، میزان انرژی حاصل از آرک فلش، شرایط مکانیکی و شیمیایی انتخاب می‌شود. طبق این استاندارد دستکش کار شامل دو نوع لاتکس و کامپوزیت می‌باشد.

دستکش برق

دستکش لاتکس Latex با عملکرد عایقی بالا که برای محافظت ‌های مکانیکی باید همراه با دستکش ‌های چرم استفاده شود. دستکش کامپوزیت Composite یا مرکب که به دستکش رویی نیاز نداشته و محافظت بالایی در برابر پارگی و سوراخ شدن دارد.

دستکش کامپوزیت Composite

اولین نکته هنگام کار با تجهیزات برق‌دار، جلوگیری از عبور جریان از بدن یا شوک الکتریکی می‌باشد. برای این کار دستکش باید قدرت عایقی مناسب و حتی بیشتر از ولتاژ تجهیزات داشته باشد. در استانداردها، دستکش‌ها را بر اساس سطح ولتاژ عایقی، کلاس‌بندی می‌کنند. جهت انتخاب دستکش مناسب، به کلاس‌های درج شده در جدول زیر، توجه کنید.

 

کلاس AC DC
۰۰ ۵۰۰ ولت موثر ۷۵۰ ولت
۰ ۱۰۰۰ ولت موثر ۱۵۰۰ ولت
۱ ۷۵۰۰ ولت موثر ۱۱۲۵۰ ولت
۲ ۱۷۰۰۰ ولت موثر ۲۵۵۰۰ ولت
۳ ۲۶۵۰۰ ولت موثر ۳۹۷۵۰ ولت
۴ ۳۶۰۰۰ ولت موثر ۵۴۰۰۰ ولت

دستکش‌های عایق تا حدی در برابر عوامل زیست‌محیطی نیز مقاوم هستند. طبق جدول زیر، مقاومت آن‌ها در برابر مواد مختلف با حروف انگلیسی مشخص می‌شود. لازم به ذکر است که دسته‌ی R ترکیبی از دسته‌های A, H, Z است و هر ترکیبی از دسته‌ها ممکن است استفاده شود.

 

دسته بندی A H Z R C
مقاوم در برابر اسید روغن اوزون اسید، روغن، اوزون دماهای بسیار پایین

معمولا مشخصات مهم یک دستکش روی آن درج می‌شود. مفهوم برخی از علائم در تصویر زیر نمایش داده شده است.

علایم دستکش

ابزارهای دستی:

ابزارهای دستی که جهت کار در تاسیسات برق‌دار مورد استفاده قرار می‌گیرند باید عایق مناسبی داشته باشند. وجود عایق به‌منظور جلوگیری از بروز شوک الکتریکی و ایجاد اتصال کوتاه ناخواسته هنگام کار در نظر گرفته شده است.

برای مشخص کردن این ابزارها از علامت مثلث دوتایی استفاده می‌شود. وجود این علامت به معنی مناسب بودن ابزار برای کار در تاسیسات برق‌دار با ولتاژ نامی ۱۰۰۰ V ac و ۱۵۰۰ V dc می‌باشد. روی ابزارها و در کنار علامت مثلث دوتایی کد استاندارد IEC 60900 درج می‌شود. درج این کد به معنی این است که تولید و تست ابزار منطبق با استاندارد IEC می‌باشد.

ابزارهای دستی برق

 

منبع: mosalasezard

لینک کوتاه شده این صفحه : https://www.simandcable.com/simand4yuqN

سیم و کابل سیمند کابل شرکت سیم و کابل بهترین برند سیم و کابل خرید سیم و کابل فروش سیم و کابل سیم و کابل از کجا برخریم آیا سیم و کابل بهترین نوع است خرید بهترین نوعغ سیم و کابل فروش مستقیم سیم و کابل خرید مستقیم سیم و کابل سیمند کابل مرغوب ترین نوع سیم و کابل بهترین نوع سیم و کابل سیم و کابل افشان از کجا بخریم قیمت سیم و کابل افشان خرید سیم کابل افشان قیمت سیم و کابل از کجا بگیریم قیمت تمام سیم و کابل بهترین قیمت سیم و کابل ارزان ترین نوع قیمت سیم و کابل

سیمند کابل ، فروش سیم و کابل ، خرید سیم و کابل ، سیم و کابل ، انواع سیم و کابل

سیم و کابل  سیمند کابل فروش سیم و کابل خرید سیم و کابل سیم های قابل انعطاف سیم افشان سیم های نصب ثابت سیم مفتولی سیم خشک کابل افشان کابل انعطاف پذیر سبک کابل های نصب ثابت سبک کابل های قدرت چند رشته کابل های قدرت تک رشته کابل دو روکشه کابل تلفن سیم تلفن قیمت سیم تلفن خرید سیم نلفن خرید کابل تلفن کابل تلفن هوایی قیمت کابل تلفن هوایی کابل دو روکشه کابل های مسلح سیم فولادی کابل آرموردار کابل زره دار کابل با هادی هم مرکز کابل کانسانتریک کابل سازمانی کابل ابزار دقیق کابل کنترل انعطاف پذیر بدون شیلد کابل کنترل افشان بدون شیلد کابل کنترل افشان شیلدار سیم رانژه کابل تلفنی بیرون ساختمان کابل کواکسیال کابل مخابراتی زمینی کابل مخابراتی هوایی کابل تلفن فرکانس صوتی کابل آنتن کابل دوربین کابل آیفون سیم سخت هوایی هادی لخت مسی کابل گرد کابل تخت کابل جوشکاری با قوس الکتریکی کابل جوش کابل بالابر کابل زمینی کابل هالوژن کابل خشک قیمت کابل جوش کابل افشان چیست لیست قیمت سیم و کابل راهنمای خرید سینی کابل مجله سیم و کابل سیم و کابل ایران انواع کابل تلفن کابل آلومینیومی