کنترل خطرهای مربوط به سیم کشی

 

در بسیاری از موارد خطر برق ناشی از به کارگیری نوع و اندازه نامناسب سیم برق می باشد . این خطر ها می بایستی کنترل شوند تا بتوان محیط کار ایمن ایجاد کرد . باید سیمی با اندازه مناسب برای جریان مورد انتظار در مدار انتخاب نمود . سیم باید قادر به هدایت جریان به صورت ایمن باشد . عایق سیم باید برای ولتاژ مورد نظر مناسب باشد و دوام کافی را در محیط داشته باشد . اتصالات باید معقول و حفاظت شده باشند .

کنترل خطرهای مربوط به سیم کشی نصب ثابت

شیوه ی سیم کشی و اندازه رساناهای مورد استفاده در سیستم به چندین عامل بستگی دارد :

  • هدف استفاده از مدار سیستم
  • مواد ساختمانی
  • اندازه و توزیع بار الکتریکی
  • محل تجهیزات
  • شرایط محیطی نظیر رطوبت
  • وجود مواد خورنده
  • دمای زیاد

سیم کشی های نصب ثابت یا همیشگی بهتر از سیم های رابطی هستند که می توانند به آسانی آسیب ببینند یا به درستی مورد استفاده قرار نگیرند . همیشه باید از شرایط و الزامات مربوط به سیم کشی نصب ثابت تبعیت نمود . موادی را که می توان برای سیم کشی وسایل به کار برد عبارتند از کابل های با پوشش غیر فلزی ، کابل های حفاظ دار و لوله های سیم پوش پلاستیکی و فلزی . در هر صورت انتخاب جنس مواد سیم کشی به محیط سیم کشی و نیاز به حفاظت از سیم ها بستگی دارد .

سیم ها و اتصالات آلومینیومی را باید با مراقبت ویژه ای به کار برد . در صورتی که اتصالات آلومینیومی به صورت مناسبی ساخته نشده باشند می توانند در اثر انبساط گرمایی و اکسیداسیون شل شوند . اتصالات شل شده و اکسید شده می توانند گرما یا قوس ایجاد نمایند . ضروری است که گیره ها و ترمینال های ویژه با اتصالات مناسبی از سیم های آلومینیومی ساخته شوند . از چسب های آنتی اکسیدان می توان برای جلوگیری از اکسیداسیون اتصالات استفاده نمود .

کنترل خطرهای مربوط به سیم کشی قابل انعطاف

سیم های رابط با داشتن قابلیت انعطاف مورد نیاز برای تعمیر و نگهداری ، قابلیت حمل و نقل ، عایق در برابر ارتعاش و نیازهای موقتی و اضطراری به برق ، مکمل سیم کشی های ثابت می شوند .

سیم های قابل انعطاف را می توان با سیم های رابط یا سیم های تامین نیرو به کار برد . سیم های تامین برق می توانند به صورت ثابت یا غیر ثابت به وسایل ضمیمه شوند . در مناطقی که بازرسی مکرر مشکل است ، احتمال آسیب دیدن سیم های قابل انعطاف وجود دارد . در جاهایی که تامین برق برای دراز مدت مورد نیاز است نباید از سیم های قابل انعطاف استفاده گردد .

لینک کوتاه شده این صفحه : https://www.simandcable.com/simandLfmig

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد!