کابل شبکه یا کابل LAN چیست؟

کابل شبکه یا کابل LAN چیست؟

کابل شبکه یکی از مهمترین اجزایی است که در شبکه های کامپیوتری مورد استفاده قرار می گیرد. برای اینکه یک داده یا تعدا زیادی از داده ها را از یک کامپیوتر به یک کامپیوتر دیگه تحت شبکه ارسال شود، داده باید یه سری مراحل نرم افزاری و سخت افزاری را طی کند مثلا کد گذاری شود، دسته بندی شود، مقصدش مشخص شود و نهایتا به یه داده قابل انتقال تبدیل شود و از طریق کابل در شبکه منتقل شود .

در واقع کابل شبکه ، رابط بین دستگاه ها در شبکه هست که فقط می تواند صفر و یک (جریان و ولتاژ الکتریکی) را منتقل کند.

کابل شبکه می تواند به صورت کابل کواکسیال Coaxial ، فیبر نوری و همینطور زوج به هم تابیده باشد. کابل کواکسیال که دیگر استفاده نمی شود (به خاطر عدم انعطاف و محدودیت اندازه و …). فیبر نوری هم که فعلا گران است و بیشتر در مقاصد نظامی و گسترده استفاده می شود.

برای مصارف خانگی فعلا کابل شبکه زوج به هم تابیده استفاده می شود (همین کابل LAN متداول که در مغازه ها و خانه ها استفاده می کنید ) . به همین دلیل در این پست در مورد کابل شبکه به هم تابیده صحبت می کنیم. پس به زبان ساده کابل شبکه یه کابل شامل ۸ رشته سیم است و توسط یه سوکت که در ادامه به آن می پردازیم به کارت شبکه دستگاه ها وصل می شود تا اطلاعات بین دو دستگاه جابجا شود.

کابل شبکه

۸ سیم با رنگ های مختلف در کابل شبکه

در زبان انگلیسی به کابل شبکه Ethernet Cable یا LAN Cable گفته می شود و به کابل زوج به هم تابیده هم Twisted Pair می گویند.

کابل شبکه مثل کابل تلفن است با این تفاوت که کابل تلفن ۲ یا ۴ سیم دارد اما کابل شبکه ۸ رشته سیم. شکل ظاهری سوکت کابل شبکه هم مثل سوکت کابل تلفن هست با این تفاوت که پهن تر است چون باید ۸ سیم رو داخل خودش جا دهد. البته لزومی به ۸ سیم نیست چون تا پهنای باند ۱۰۰ مگابیت در ثانیه رو می شود با ۴ سیم ( دو تا زوج سیم ) ارسال و دریافت کرد.

نام سوکت کابل شبکه RJ45 هست. RJ مخفف Registered Jack هست. دو سر کابل شبکه باید سوکت RJ45 باشد. کابل LAN توسط همین سوکت RJ45 به کارت شبکه دستگاه های مختلف وصل می شود. روی هر کارت شبکه یک پورت LAN وجود دارد که در واقع ورودی همین کابل شبکه است .

دسته بندی کابل شبکه

کابل های شبکه بر اساس سرعت و پهنای باند و خصوصیات الکترونیکی ، به دسته های مختلفی تقسیم می شوند . به دسته میگن Category که به طور مخفف Cat نوشته می شود . مثلا وقتی گفته شود کابل شبکه Cat 5 یعنی کابل شبکه از دسته پنجم هست که در ادامه انواع دسته بندی ها رو توضیح میدم .

اولین دسته از سیم های به هم تابیده ، همین سیم های تلفن هستن . سیم تلفن در دسته ۱ یا همون Cat 1 قرار میگیره . سیم تلفن فقط برای ارسال سیگنال صوتی ( مکالمه ) استفاده میشه و دیتا رو رد نمی کنه اما از دسته ۲ به بعد دیگه دیتا هم رد میشه . در جدول زیر انواع دسته بندی کابل شبکه رو می بینید .

تفاوت این دسته بندی ها معمولا تو دو تا چیز خلاصه میشه : پهنای باند و نویز پذیری .

خرید کابل شبکه

دسته بندی کابل شبکه

اجزای داخل کابل شبکه یا کابل LAN

کابل شبکه ۸ سیم با رنگ های مختلف دارد. ۴ رنگ اصلی و ۴ رنگ فرعی. ۴ رنگ اصلی عبارتند از :

سبز، آبی، نارنجی و قهوه ای و ۴ رنگ فرعی هم ترکیبی از رنگ های اصلی با رنگ سفید هستند. یعنی سفید سبز، سفید آبی، سفید نارنجی و سفید قهوه ای. یه رنگ اصلی و یک رنگ فرعی با همدیگر تشکیل یه زوج می دهند.

مثلا رنگ سبز و رنگ سفید سبز می شود یه زوج که به همدیگر پیچیده شده اند. رنگ اصلی (اینجا سبز) برای ارسال سیگنال مثبت و رنگ فرعی (سفید سبز) برای ارسال سیگنال منفی در نظر گرفته شده است.

نحوه بهم بستن کابلهای شبکه

فروش کابل شبکه

کابل Straight

جهت ارتباط دو وسیله غیر مشابه (کامپیوتر به سوییچ)

رنگ بندی هر دو سر کابل:

۱-سفید نارنجی(TD+)
۲-نارنجی(TD-)
۳-سفد سبز(RD+)
۴-آبی(NC)
۵-سفید آبی(NC)
۶-سبز(RD-)
۷-سفید قهوه ای(NC)
۸-قهوه ای(NC)

کابل Cross

جهت ارتباط دو وسیله مشابه (دو کامپیوتر با هم)

رنگ بندی یک سر کابل:

۱-سفید نارنجی(TD+)
۲-نارنجی(TD-)
۳-سفد سبز(RD+)
۴-آبی(NC)
۵-سفید آبی(NC)
۶-سبز(RD-)
۷-سفید قهوه ای(NC)
۸-قهوه ای(NC)

و سر دیگر کابل:

۱-سفید سبز(RD+)
۲-سبز(RD-)
۳-سفید نارنجی((TD+
۴-آبی(NC)
۵-سفید آبی(NC)
۶-نارنجی(TD-)
۷-سفید قهوه ای(NC)
۸-قهوه ای(NC)

نحوه انتقال دیتا توسط کابل شبکه

توی کابل شبکه ، دو مدل انتقال دیتا داریم . یا با ۴ تا سیم یا با ۸ تا سیم . تو مدل ۴ سیمه دو تا سیم برای فرستادن دیتا و دو تا هم برای دریافت دیتا استفاده می شود. تو این حالت پهنای باند تا ۱۰۰ مگابیت در ثانیه ساپورت می شود .

اما برای پهنای باند ۱۰۰۰ مگابیت در ثانیه به بالا ، مجبوریم که از هر ۸ تا سیم استفاده کنیم . تو این حالت ۴ تا سیم برای ارسال و ۴ تا سیم هم برای دریافت دیتا استفاده می شود .

تو حالت ۴ سیمه ، اون زوج سیمی که برای ارسال استفاده میشه رو با حرف TX نشون میدن و زوج سیم دریافت رو هم با RX . حرف R مخفف Receive و حرف T مخفف Transmission هست . و حرف X هم تا جایی که من می دونم مفهوم Cross رو منتقل می کنه چون این سیم ها به همدیگه تابیده شدن .

در کابل شبکه Cat 5 که از ۴ سیم استفاده میشه ، سیم های ۱ ، ۲ ، ۳ و ۶ برای ارسال و دریافت دیتا استفاده میشن . سیم ۱ و ۲ برای دریافت و سیم ۳ و ۶ برای ارسال دیتا هستن . بقیه سیم ها بلا استفاده هستن . الان اگه به کابل LAN مودم خودتون نگاه کنید ، احتمالا ۴ تا سیم داره . دلیل اینکه از دو تا سیم برای ارسال و دو تا سیم برای دریافت استفاده میشه اینه که سیگنال به درستی به مقصد برسه .

قضیش مفصله و بعدا توضیح میدم . یکی از سیم ها مثبت سیگنال رو می فرسته و یکی دیگه منفی سیگنال ( مقادیرشون برابره ) . یعنی ما تو حالت دریافت ، یه دونه RX+ داریم و یه دونه RX- و در حالت ارسال هم یه دونه TX+ داریم و یه دونه TX- .

با ۴ تا سیم فقط میشه تا ۱۰۰ مگابیت دیتا در ثانیه رو منتقل کرد و واسه ۱۰۰۰ مگابیت باید از هر ۸ تا سیم استفاده کرد . در شبکه گیگابیتی یا همون ۱۰۰۰ مگابیت در ثانیه ، تمام ۸ تا سیم به صورت دو طرفه هستن یعنی هم می تونن فرستنده باشن و هم گیرنده در حالیکه در حالت ۴ سیمه دو تا سیم مخصوص ارسال و دوتا سیم مخصوص دریافت هستن . اینجوری می تونیم پهنای باند رو از ۱۰۰ مگابیت به ۱۰۰۰ یا ۱۰۰۰۰ مگابیت در ثانیه برسونیم .

لینک کوتاه شده این صفحه : https://www.simandcable.com/simandz3I5i

سیم و کابل سیمند کابل شرکت سیم و کابل بهترین برند سیم و کابل خرید سیم و کابل فروش سیم و کابل سیم و کابل از کجا برخریم آیا سیم و کابل بهترین نوع است خرید بهترین نوعغ سیم و کابل فروش مستقیم سیم و کابل خرید مستقیم سیم و کابل سیمند کابل مرغوب ترین نوع سیم و کابل بهترین نوع سیم و کابل سیم و کابل افشان از کجا بخریم قیمت سیم و کابل افشان خرید سیم کابل افشان قیمت سیم و کابل از کجا بگیریم قیمت تمام سیم و کابل بهترین قیمت سیم و کابل ارزان ترین نوع قیمت سیم و کابل

سیمند کابل ، فروش سیم و کابل ، خرید سیم و کابل ، سیم و کابل ، انواع سیم و کابل

سیم و کابل  سیمند کابل فروش سیم و کابل خرید سیم و کابل سیم های قابل انعطاف سیم افشان سیم های نصب ثابت سیم مفتولی سیم خشک کابل افشان کابل انعطاف پذیر سبک کابل های نصب ثابت سبک کابل های قدرت چند رشته کابل های قدرت تک رشته کابل دو روکشه کابل تلفن سیم تلفن قیمت سیم تلفن خرید سیم نلفن خرید کابل تلفن کابل تلفن هوایی قیمت کابل تلفن هوایی کابل دو روکشه کابل های مسلح سیم فولادی کابل آرموردار کابل زره دار کابل با هادی هم مرکز کابل کانسانتریک کابل سازمانی کابل ابزار دقیق کابل کنترل انعطاف پذیر بدون شیلد کابل کنترل افشان بدون شیلد کابل کنترل افشان شیلدار سیم رانژه کابل تلفنی بیرون ساختمان کابل کواکسیال کابل مخابراتی زمینی کابل مخابراتی هوایی کابل تلفن فرکانس صوتی کابل آنتن کابل دوربین کابل آیفون سیم سخت هوایی هادی لخت مسی کابل گرد کابل تخت کابل جوشکاری با قوس الکتریکی کابل جوش کابل بالابر کابل زمینی کابل هالوژن کابل خشک قیمت کابل جوش کابل افشان چیست لیست قیمت سیم و کابل راهنمای خرید سینی کابل مجله سیم و کابل سیم و کابل ایران انواع کابل تلفن کابل آلومینیومی