هادیهای مسی و آلومینیمی سکتور

 

هادیهای مسی و آلومینیمی سکتور

 

هادیهای تابیده فشرده سکتور شکل دارای همان خواص هادیهای گرد فشرده تابیده می باشند  و هر مطلبی که در مورد هادیهای گرد فشرده گفته شد در خصوص هادیهای سکتور نیز صادق است ، که از آن جمله می توان به ضریب پرکنندگی ، ضریب فشردگی ، قطر رشته های مفتول و غیره اشاره کرد ، با این تفاوت که شکل هادی دیگر گرد نیست بلکه به صورت سکتور است .

سکتور یا قطاع بخشی از یک دایره کامل است که از یک سو به محیط دایره با طول کمان مشخص و از سویی دیگر همانند مثلث به مرکز دایره ختم می شود که در قسمت مرکزی زاویه ای را تشکیل می دهد که اندازه آن به تعداد و سطح مقطع هادیها بستگی دارد .

هدف از به کارگیری هادیهای سکتور کاهش قطر روی رشته های تابیده عایقدار و در نتیجه کاهش قابل ملاحظه در مقدار مصرف مواد موجود در کابل مانند پرکننده ها ، بدینگ ، حفاظها ، زره ، روکش و غیره است .

برای درک بهتر صرفه جویی ناشی از سکتور کردن ، مقایسه ای بین دو کابل 4*95 یک کیلو ولت به دو صورت هادی گرد و هادی سکتور که از نظر الکتریکی با هم مشابه ولی از نظر قطز کابل تابیده متفاوتند نشان می دهد که حدود 15 درصد در قطر کابل ، 350 درصد در وزن مواد پرکننده و تقریباً 20 درصد در وزن مواد روکش صرفه جویی خواهد شد . صرفه جویی در هزینه کابل با استفاده از هادی سکتور به جای گرد ، در کابلهای دارای لایه های حفاظ و زره به مراتب محسوس تر است . مقایسه ای دیگر نشان می دهد که قطر کابل گرد 16 / 35 * 3  با قطر کابل 35 / 70 * 3 تقریباً برابر است .

در صورتی که طول تاب هادی از حد مشخصی بیشتر نشود می توان هادیهای سکتور را به صورت هم جهت به هم تابید . شکل سکتور امروزه بیشتر از طریق عبور دادن هادیها از غلتکهای شکل دهنده صورت می گیرد که ترجیحاً در هر لایه بجز لایه اول اعمال می شود .

معمولاً در مورد هادیهای تا سطح مقطع 70 میلیمتر مربع عملیات سکتور کردن به صورت مستقیم انجام می شود ولی در مورد سطوح مقاطع بالاتر با چرخش غلتکهای نورد سکتور سکتور کردن به صورت اسپیرال صورت می گیرد ، به طوری که جهت اسپیرال و تاب هادی با هم یکسان است و طول هر پیچش اسپیرال نیز با طول تاب رشته ها در مرحله کابل کردن مساوی است . میزان فشردگی از لایه بیرونی به لایه داخلی افزایش می یابد به طوری که حداکثر فشردگی در لایه بیرونی رخ می دهد .

قطر روی رشته های تابیده سکتور ( قطر کابل تابیده )

قطرکابل تابیده کابلهای دارای هادیهای سکتور از روابط تجربی زیر به دست می آید :

  • کابلهای دارای هادیهای دو ، سه و چهار رشته با هادی تک مفتولی
  • کابلهای دارای هادیهای دو ، سه و چهار رشته با هادی تابیده منظم
  • کابلهای پنج رشته با یک رشته گرد در مرکز و چهار رشته سکتور در اطراف

که در آن :

= قطر روی کابل تابیده سکتور

A= سطح مقطع کل هادیها

= سطح مقطع نامی هادی واقع در مرکز کابل 5 رشته

= ضخامت عایق فاز

= ضریب مربوط به هر نوع کابل تابیده  که در جدول زیر آمده است .

در حالت کابلهای 3.5 رشته که سه رشته فاز آن سکتور و رشته نول آن گرد است ، محاسبات بر اساس رابطه کابل 4 رشته صورت می گیرد ؛ با این تفاوت که سطح مقطع کلی کابل را برای کابل 3.5 رشته در نظر می گیریم .

لینک کوتاه شده این صفحه : https://www.simandcable.com/simandrKt2l

سیم و کابل - سیمند کابل - خرید سیم و کابل - فروش سیم وکابل - فروشنده سیم و کابل - فروشسیم و کابل - فروش سیم وکابل - انواع سیم و کابل - سیم و کابل - سیم و کابل خوب - سیم و کابل درجه یک - بهترین سیم و کابل - سیم وکابل اصل - سیم وکابل با کیفیت - سیم کابل - فروش سیم کابل - خرید سیم کابل - با کیفیت ترین سیم برق - بهترین سیم و کابل ایران - خرید سیم ساختمان - با کیفیت ترین سیم برق - کابل صنعتی افشان - با کیفیت ترین کابل برق - سیم افشان چیست - کابل ساختمانی - سیم ساختمان - کابل برق مفتولی - کابل برق - فروش سیم ساختمانی - خرید سیم برق مفتولی - خرید کابل برق - سیم و کابل - انواع سیم و کابل - سیم وکابل - قیمت سیم برق - سیم برق قیمت - کابل صنعتی - انواع کابل صنعتی - فروش کابل صنعتی - فروش سیم و کابل آنلاین - سیم و کابل انلاین - اطلاعات سیم و کابل فروش سیم و کابل - خرید سیم و کابل - فروش سیم و کابل برق - فروش کابل برق - انواع سیم و کابل - فروش سیم و کابل - خرید سیم و کابل - خرید سیم برق - خرید کابل برق - فروش کابل برق - فروش سیم برق - فروش سیم و کابل برق - خرید سیم و کابل برق

سیمند کابل ، فروش سیم و کابل ، خرید سیم و کابل ، سیم و کابل ، انواع سیم و کابل

سیم و کابل  سیمند کابل فروش سیم و کابل خرید سیم و کابل سیم های قابل انعطاف سیم افشان سیم های نصب ثابت سیم مفتولی سیم خشک کابل افشان کابل انعطاف پذیر سبک کابل های نصب ثابت سبک کابل های قدرت چند رشته کابل های قدرت تک رشته کابل دو روکشه کابل تلفن سیم تلفن قیمت سیم تلفن خرید سیم نلفن خرید کابل تلفن کابل تلفن هوایی قیمت کابل تلفن هوایی کابل دو روکشه کابل های مسلح سیم فولادی کابل آرموردار کابل زره دار کابل با هادی هم مرکز کابل کانسانتریک کابل سازمانی کابل ابزار دقیق کابل کنترل انعطاف پذیر بدون شیلد کابل کنترل افشان بدون شیلد کابل کنترل افشان شیلدار سیم رانژه کابل تلفنی بیرون ساختمان کابل کواکسیال کابل مخابراتی زمینی کابل مخابراتی هوایی کابل تلفن فرکانس صوتی کابل آنتن کابل دوربین کابل آیفون سیم سخت هوایی هادی لخت مسی کابل گرد کابل تخت کابل جوشکاری با قوس الکتریکی کابل جوش کابل بالابر کابل زمینی کابل هالوژن کابل خشک قیمت کابل جوش کابل افشان چیست لیست قیمت سیم و کابل راهنمای خرید سینی کابل مجله سیم و کابل سیم و کابل ایران انواع کابل تلفن کابل آلومینیومی