ویژگی های لاستیک مورد استفاده در سیم و کابل

ویژگی های لاستیک مورد استفاده در سیم و کابل

لاستیک مدت ها قبل از استفاده از عایق های دیگر از قبیل PVC و PE به عنوان عایق کابل و پوشش داخلی استفاده شده است. پلیمر لاستیک در کاربردهای داخلی و صنعتی به طور گسترده ای مورد استفاده قرار می گیرد.
در ابتدا ، از لاستیک طبیعی استفاده می شد اما این رده از لاستیک ها تا حد زیادی توسط لاستیک های مصنوعی مختلف جایگزین شده اند. تمام لاستیک ها با فرایندی که Vulcanisation نامیده می شود تولید می گردند . لاستیک ها پلیمرهای ترموست هستند. ترموست ها موادی هستند که در معرض گرما ، نرم نمی شوند.
ولکانیزاسیون یک فرایند شیمیایی برای تبدیل لاستیک طبیعی یا پلیمرهای مرتبط به مواد با دوام تر از طریق افزودن گوگرد یا سایر افزودنی ها است. این مواد افزودنی پلیمر را با تشکیل پیوندهای متقابل (پل) بین زنجیره های پلیمری تقویت می کنند.
قبل از کشف فرآیند ولکانیزه شدن ، لاستیک طبیعی می توانست با اسید منعقد و انعطاف پذیر شده تا بتواند شکل بگیرد. اگرچه در دماهای بالا ، لاستیک چسبنده یا ذوب می شود. در دماهای پایین ، لاستیک شکننده می شود. این خصوصیات باعث شده است که این نوع لاستیک غیرقابل استفاده در مصارف صنعتی باشد.
Vulcanization شیمیایی ، لاستیک و گوگرد را ترکیب می کند. در فشار و درجه حرارت بالا ، اتمهای گوگرد بین زنجیرهای طولانی مولکولهای لاستیکی پیوند یا پل ایجاد می کنند. این فرآیند باعث افزایش استحکام و دوام لاستیک و کاهش چسبندگی آن می شود. همچنین باعث می شود لاستیک قابلیت ارتجاعی خود را در دمای بسیار وسیع تری حفظ کند و باعث می شود لاستیک ولکانیزه شده برای بسیاری از اهداف مفید باشد .
استفاده از vulcanization برای ساخت لاستیک از نوع تجاری ضروری است زیرا لاستیک طبیعی به اندازه کافی پایدار نیست تا بتوان از آن در ساخت سیم و کابل استفاده نمود . در حقیقت ، لاستیک طبیعی هنگام گرم شدن ذوب می شود ، هنگام سرد شدن هم می شکند و بسیار چسبنده است. دلیل این امر این است که لاستیک طبیعی از زنجیره های پلیمری مستقل تشکیل شده است که باعث تغییر شکل لاستیک می شود. Vulcanization باعث ایجاد پل هایی بین این زنجیره های پلیمری می شود و باعث می شود لاستیک هنگام اعمال فشار تغییر شکل پیدا کند و هنگام رفع فشار ، به حالت اصلی خود بازگردد.
با افزودن مواد افزودنی مختلف از جمله پرکننده ها ، شتاب دهنده ها و آنتی اکسیدان ها ، می توان ویژگی های این لاستیک های پایه را به میزان قابل توجهی تغییر داد .
ترکیبات مورد استفاده در تولید سیم و کابل لاستیکی معمولی شامل لاستیک طبیعی ، SBR یا استایرن-بوتادین ، لاستیک بوتیل ، EPR یا لاستیک اتیلن پروپیلن ، سیلیکون ، پلی کلروپیرن ، پلی اتیلن کلرو سولفون شده (PCP) و فلوروکربن است.
مهمترین مزیت کلیه کابلهای لاستیکی نسبت به سایر کابل ها انعطاف پذیری عالی در محدوده دمایی است. آنها همچنین دارای خاصیت جذب آب بسیار خوبی هستند. بسیاری از کابل های لاستیکی همچنین از مقاومت در برابر سایش و مقاومت در برابر هوای مناسبی برخوردار هستند که آنها را جهت استفاده در محیط های سخت بسیار مناسب می کند. کابل های لاستیکی همچنین در برابر روغن ها و سایر مواد شیمیایی مقاومت بسیار خوبی دارند .

لینک کوتاه شده این صفحه : https://www.simandcable.com/simandninQa

سیم و کابل سیمند کابل شرکت سیم و کابل بهترین برند سیم و کابل خرید سیم و کابل فروش سیم و کابل سیم و کابل از کجا برخریم آیا سیم و کابل بهترین نوع است خرید بهترین نوعغ سیم و کابل فروش مستقیم سیم و کابل خرید مستقیم سیم و کابل سیمند کابل مرغوب ترین نوع سیم و کابل بهترین نوع سیم و کابل سیم و کابل افشان از کجا بخریم قیمت سیم و کابل افشان خرید سیم کابل افشان قیمت سیم و کابل از کجا بگیریم قیمت تمام سیم و کابل بهترین قیمت سیم و کابل ارزان ترین نوع قیمت سیم و کابل

سیمند کابل ، فروش سیم و کابل ، خرید سیم و کابل ، سیم و کابل ، انواع سیم و کابل

سیم و کابل  سیمند کابل فروش سیم و کابل خرید سیم و کابل سیم های قابل انعطاف سیم افشان سیم های نصب ثابت سیم مفتولی سیم خشک کابل افشان کابل انعطاف پذیر سبک کابل های نصب ثابت سبک کابل های قدرت چند رشته کابل های قدرت تک رشته کابل دو روکشه کابل تلفن سیم تلفن قیمت سیم تلفن خرید سیم نلفن خرید کابل تلفن کابل تلفن هوایی قیمت کابل تلفن هوایی کابل دو روکشه کابل های مسلح سیم فولادی کابل آرموردار کابل زره دار کابل با هادی هم مرکز کابل کانسانتریک کابل سازمانی کابل ابزار دقیق کابل کنترل انعطاف پذیر بدون شیلد کابل کنترل افشان بدون شیلد کابل کنترل افشان شیلدار سیم رانژه کابل تلفنی بیرون ساختمان کابل کواکسیال کابل مخابراتی زمینی کابل مخابراتی هوایی کابل تلفن فرکانس صوتی کابل آنتن کابل دوربین کابل آیفون سیم سخت هوایی هادی لخت مسی کابل گرد کابل تخت کابل جوشکاری با قوس الکتریکی کابل جوش کابل بالابر کابل زمینی کابل هالوژن کابل خشک قیمت کابل جوش کابل افشان چیست لیست قیمت سیم و کابل راهنمای خرید سینی کابل مجله سیم و کابل سیم و کابل ایران انواع کابل تلفن کابل آلومینیومی