کنترل کیفیت

کنترل کیفیت

بشر احتمالاً از زمانی که توانست تولید کند تمایل به کنترل آن پیدا کرد و نیاز به آن زمانی احساس شد که ساختن اشیاء مشابه آغاز شد . کنترل کیفیت به این معنی است که آیا مشخصه های کیفی مورد نظر در اشیاء ساخته شده مشابه هم رعایت شده اند یا نه .

مصنوعات اولیه بشر نظیر تیرها و چکش های سنگی و وسایل آشپزی ناشیانه بودن این اشیاء را نشان می دهد و تفاوت ها و اختلاف های بین آنها کاملاٌ آشکار است .

 

Quality Control

Quality Control

پس از سالها ساخت اشیاء تخصصی شد و مثلاً یکی در تولید کفش ، دیگری در قالیبافی و شخص دیگر در ساختن مبل مهارت پیدا کرد و علیرغم اینکه تشخیص کالاهای مشابه با چشم غیر مسلح ممکن نبود ولی هنگام مونتاژ این قطعات و یا نیاز به جایگزینی قطعه نو با فرسوده ، اصلاح و تنظیم قطعه نو ضرورت پیدا می کرد .

Eli whithney می گفت اگر مواد اولیه ، روشها و تجهیزات مناسب به کار روند و کارگران در تولید سعی و دقت کافی اعمال کنند می توان کالاهای مشابه زیادی ساخت .

او در سال ۱۷۹۹ با ارتش آمریکا قراردادی بست که باید در موعد مقرر به پایان میرسید .

 او هر کارگری را در ساخت یک قطعه یا یک سری از عملیات خاص به کار گرفت . انتظار او این بود که همه قطعات همانند باشند و قابلیت جایگزینی با یکدیگر را داشته باشند .

نتیجه کار او تولد تولید انبوه بود ولی مقصود اصلی که از بین بردن اختلاف بین محصولات بود ، حاصل نشد .

در دهه اول قرن ۱۸ تولید کنندگان لزوم در نظرگرفتن حدود رواداری (tolerance) را احساس کردند و کم کم معلوم شد که عقیده ویتنی در مشابه سازی دقیق قطعات انجام پذیر نیست .

با گسترش فعالیت قابلیت جایگزینی قطعات در صنایع مشکلات زیادی در اندازه گیری بروز کرد و اختلاف بین وسایل اندازه گیری در صنایع مختلف این موضوع را آشکار ساخت .

 

 

 

 

Johnson  مهندس سوئدی معتقد بود که روی قطعاتی از فلزات سخت ، عملیات ماشین کاری و پرداخت انجام شود و پس از به دست آوردن ابعاد دقیق به عنوان قطعات مرجع به کار روند . این قطعات را قطعات Jo می نامند .

هر چند این قطعات با دقت زیاد ( صد هزارم یا میلیونیم اینچ ) ساخته شدند ولی باز هم با هم اختلاف داشتند . یعنی هیچ دو قطعه ای کاملاً مشابه هم نیستند .

از بین بردن حدود رواداری نه عملی است و نه اقتصادی ، ولی هدف این است که کیفیتی به دست آید که بین هزینه محصول و خدمت مورد انتظار آن ، تعادل بر قرار شود .

اولین گام در کنترل کیفیت محصول ، محاسبه تغییرات ذاتی در هر مرحله از فرایند تولید است . برای این منظور اندازه گیری های لازم بر اساس طرح های از پیش تعیین شده انجام و ثبت می شوند . سپس این داده های اولیه تجزیه و تحلیل شده و برای محاسبه تغییرات ذاتی فرایند تولید به کار میروند .

در هر فرایند تولید عواملی که موجب بروز تغییرات می شوند عبارتند از :

– عوامل تولید ، که به طور تصادفی عمل می کنند ( علل تصادفی )

– عوامل تولید ، که پیوسته در جهتی خاص عمل می کنند ( علل قابل تشخیص )

تغییرات تصادفی را بی معنی می نامند چون قابل بررسی نیستند و نماینده تغییرات ذاتی فرایند تولیدند .

تغییرات غیر تصادفی را معنی دار می نامند چون وجود علت یا علل قابل تشخیص را در عملیات مختلف فرایند تولید نشان می دهد و اگر به فرایند تولید بدون انجام عملیات اصلاحی اجازه ادامه فعالیت داده شود دیر یا زود سبب تولید محصول معیوب خواهد بود .

به فرایند تولید که قطعاتی تحویل دهد که مشخاتش ، تحت تغییرات تصادفی باشند فرایند پایدار و بر عکس اگر علل قابل تشخیص ، در فرایند تولیدی در جریان باشد   (همانگونه که علل تصادفی نیز وجود دارند ) فرایند را ناپایدار می نامند .

 

 

 

لینک کوتاه شده این صفحه : https://www.simandcable.com/simand33hwM

سیم و کابل سیمند کابل شرکت سیم و کابل بهترین برند سیم و کابل خرید سیم و کابل فروش سیم و کابل سیم و کابل از کجا برخریم آیا سیم و کابل بهترین نوع است خرید بهترین نوعغ سیم و کابل فروش مستقیم سیم و کابل خرید مستقیم سیم و کابل سیمند کابل مرغوب ترین نوع سیم و کابل بهترین نوع سیم و کابل سیم و کابل افشان از کجا بخریم قیمت سیم و کابل افشان خرید سیم کابل افشان قیمت سیم و کابل از کجا بگیریم قیمت تمام سیم و کابل بهترین قیمت سیم و کابل ارزان ترین نوع قیمت سیم و کابل

سیمند کابل ، فروش سیم و کابل ، خرید سیم و کابل ، سیم و کابل ، انواع سیم و کابل

سیم و کابل  سیمند کابل فروش سیم و کابل خرید سیم و کابل سیم های قابل انعطاف سیم افشان سیم های نصب ثابت سیم مفتولی سیم خشک کابل افشان کابل انعطاف پذیر سبک کابل های نصب ثابت سبک کابل های قدرت چند رشته کابل های قدرت تک رشته کابل دو روکشه کابل تلفن سیم تلفن قیمت سیم تلفن خرید سیم نلفن خرید کابل تلفن کابل تلفن هوایی قیمت کابل تلفن هوایی کابل دو روکشه کابل های مسلح سیم فولادی کابل آرموردار کابل زره دار کابل با هادی هم مرکز کابل کانسانتریک کابل سازمانی کابل ابزار دقیق کابل کنترل انعطاف پذیر بدون شیلد کابل کنترل افشان بدون شیلد کابل کنترل افشان شیلدار سیم رانژه کابل تلفنی بیرون ساختمان کابل کواکسیال کابل مخابراتی زمینی کابل مخابراتی هوایی کابل تلفن فرکانس صوتی کابل آنتن کابل دوربین کابل آیفون سیم سخت هوایی هادی لخت مسی کابل گرد کابل تخت کابل جوشکاری با قوس الکتریکی کابل جوش کابل بالابر کابل زمینی کابل هالوژن کابل خشک قیمت کابل جوش کابل افشان چیست لیست قیمت سیم و کابل راهنمای خرید سینی کابل مجله سیم و کابل سیم و کابل ایران انواع کابل تلفن کابل آلومینیومی