کابل برق

زندگی در جامعه مدرن و در حال توسعه امروز ، بدون وجود برق و انرژی الکتریکی مستمر و قابل اطمینان بسیار مشکل است.تحول بزرگ در استفاده از منابع انرژی زمانی رخ داد که قدرت بخار آب توسط جمیز وات شناسایی و به کارگرفته شد. پس از شناخت منابع انرژی و تولید انبوه برق در مراکز نیروگاهی، انتقال و توزیع آن بصورت ایمن، پایدار و کیفیت استاندارد از اهمیت بالایی برخوردار شد. یکی از متداول ترین روش های توزیع برق در سطح ولتاژ فشار ضعیف یعنی محدود ولتاژی 6/0 تا 1 کیلوولت  استفاده از شبکه های هوایی و زمینی با بهره گیری از کابل های مسی و یا کابل های آلومینیومی می باشد.

در این نوع از کابل های برق هادی از جنس مس و یا آلومینیوم می باشد . مطابق استاندارد بین المللی IEC   هادی به بخشی از کابل برق  گفته می شود که وظیفه عبور جریان برق را به عهده دارد .

هادیهای مسی و آلومینیومی از لحاظ ساختار به انواع  زیر تقسیم بندی می کنند :

 • هادیهای تک مفتولی
 • هادیهای گرد تابیده منظم
 • هادیهای انعطاف پذیر یا افشان
 • هادیهای فشرده گرد تابیده منظم
 • هادیهای فشرده سکتورتابیده منظم

هادی های تک مفتولی ( در طبقه بندی استاندارد کلاس 1 ) و تابیده منظم ( در طبقه بندی استاندارد کلاس 2 ) برای کاربرد نصب ثابت و هادی های انعطافپذیر ( کلاس 5 ) و بسیار انعطاف پذیر ( کلاس 6 ) برای کاربرد با انعطافپذیری در نظر گرفته می شوند .

کابل برق

بیشتر بخوانید : 

مقاله تخصصی کابل برق

به کارگیری هر یک از انواع هادیها به نحوه استفاده ، توصیه های استانداردها و در برخی مواقع سلیقه مصرف کننده بستگی دارد .

در مقایسه با هادیهای تابیده ، همه هادیهای تک مفتولی به جهت داشتن قطر خارجی کمتر و سطح صاف مزیت زیادی دارند . قطر خارجی کمتر به معنای مصرف مواد عایقی کمتر در هر رشته است و در حالت کابلهای چند رشته نتیجه به صورت قطر تابیده کمتر روی رشته های تابیده عایقدار خواهد بود و نهایتاً مصرف روکش ، بدینگ ، زره و سایر مواد محافظ کاهش خواهد یافت .

بر اساس استاندارد بین المللی IEC 60502-1 و یا معادل آن در استاندارد ملی ایران شماره 1-3569 انواع پلیمرهای عایقی که به صورت اکسترود شده در این گروه از  کابل ها قابل استفاده می باشند به شرح زیر است :

 • از گروه پلیمر های گرما – نرم ( ترموپلاستیک ها ) پلی وینیل کلراید ( v.c )
 • از گروه پلیمرهای گرما – سخت لاستیک اتیلن پروپیلن ، لاستیک اتیلن پروپیلن با درجه سختی بالا یا تحمل زیاد و نیز پلی اتیلن کراس لینک

مقاله تخصصی کابل برق

همچنین بر اساس استاندارد بین المللی IEC 60502-1 و یا معادل آن در استاندارد ملی ایران شماره 1-3569 انواع روکش هایی که به صورت اکسترود شده در این گروه از کابل ها برق قابل استفاده می باشند به شرح زیر است :

 • پلیمر با پایه پلی وینیل کلراید ( V.C )
 • پلیمر با پایه پلی اتیلن
 • پلیمرهای بدون هالوژن
 • پلی کلروپرن
 • پلی اتیلن کلروسولفونات شده یا پلیمرهای همانند

قابل ذکر است در این نوع از کابل ها برق بیشینه دمای هادی در شرایط کارعادی برای عایق پلی وینیل کلراید 70 درجه سانتیگراد و در شرایط اتصال کوتاه به مدت حداکثر 5 ثانیه 160 درجه سانتیگراد می باشد . همچنین این بیشینه دما جهت پلی اتیلن کراس لینک شده در شریاط کارعادی 90 درجه سانتیگراد و در شرایط اتصال کوتاه به مدت حداکثر 5 ثانیه 250 درجه سانتیگراد خواهد بود .

 

 

بیشتر بخوانید : 

شرایط نگهداری ، طول عمر و تعویض روغن کشش

 

سیم افشان 1 در 120

 

مقاله تخصصی کابل برق

با یستی توجه داشت که در شرایط کار عادی ، اگر یک کابل در زیر زمین دفن گردد و با باری پیوسته ( ضریب بار 100 درصد ) در بیشینه دماهای ذکر شده در بالا بهره برداری گردد ، مقاومت حرارتی خاک اطراف کابل برق می تواند در طی زمان از مقدار اولیه آن فراتر رود و در نتیجه فرآیند خشک شدن ( Drying-out ) صورت گیرد و دمای همادی ممکن است به شدت از مقدار بیشینه فراتر رود . بر این اساس اگر چنین شرایط بهره برداری پیش بینی میگردد ، باید تمهیدات کافی در نظر گرفته شود .

توصیه می گردد برای در نظر گرفتن دماهای اتصال کوتاه ، این دماها بر طبق استاندارد  IEC 60724 باشند .

سیم و کابل  –  انواع سیم و کابل 

انواع کابل برق

خرید و فروش کابل برق

کابل برق –   سیم و کابل ساختمانی  –   کابل های انعطاف پذیر سبک   – کابل افشان

کابل برق –  سیم و کابل ساختمانی  –  کابل های نصب ثابت سبک –   کابل مفتولی

خرید و فروش کابل برق

 

 

بیشتر بخوانید : 

رزین پی وی سی ( PVC ) و روشهای تهیه آن

 

کابل برق –  کابل قدرت –  کابل قدرت چند رشته با روکش pvc  –  کابل قدرت چند رشته گرد

خرید و فروش کابل برق

لینک کوتاه شده این صفحه : https://www.simandcable.com/simandsOstI

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد!