انواع پلیمرهای سیم و کابل

انواع پلیمر سیم و کابل

 

از دیدگاه علمی مفیدترین تقسیم بندی پلیمرهای مورد استفاده در صنعت سیم و کابل بر اساس رفترا گرمایی ( پاسخ ترمودینامیک ) آن ها می باشد که در این حالت پلیمرها به دسته هایی تقسیم می شوند که در ادامه بیان می گردد .

 

پلیمر

پلیمر

پلیمرهای گرماسخت

پلیمرهایی که با واکنش و عملیات گرمایی یا شیمیایی سخت شده و نمی توان آن ها را مجددا” نرم کرد . در این پلیمرها ، در اثر واکنش شیمیایی هنگام گرم شدن ، پیوندهای عرضی ایجاد شده و پلیمر جامد می شود .

انواع پلاستیک های گرماسخت عبارتند از :

 • رزین های اپوکسی
 • رزین های ملامین فرمالدهید
 • اوره فرمالدهید
 • رزین های فنولی
 • رزین پلی استر ( رزین به کار رفته در پلاستیک های تقویت شده با الیاف شیشه با نام تجاری فایبر گلاس ) این ماده دارای دونوع غیر مسلح و بدون تقویت و نوع مسلح و تقویت شده است .
 • اسفنج پلی یورتان
 • اسفنج پلی استر یورتان
 • اسفنج پلی اتر پلی یورتان

مقالات مرتبط بیشتر بخوانید 

فروش سیم و کابل 

بسیاری از پلیمرهای مورد استفاده در صنعت سیم و کابل از جمله پلی یورتان و لاستیک ها ازجمله EPDM در این گروه قرار می گیرند .

پلیمرهای گرمانرم

موادی که در هنگام سرد سازی ، سخت می شوند و با گرمادهی دوباره می توان آنها را نرم و قالب گیری و یا تزریق نمود . به عبارت دیگر ، گرمانرم ها را می توان به دفعات مکرر ذوب و تغییر شکل داد .

گرمانرم ها در بسیاری از خواص مانند قابلیت جوشکاری شبیه فلزات هستند . اغلب گرمانرم ها در حلال های ویژه حل شده و در دماهای مختلف می سوزند . دمای نرم شدگی یا ذوب با نوع پلیمر تغییر می کند . به خاطر حساسیت گرمایی گرمانرم ها باید به تخریب ، تجزیه و احتراق آنها توجه کرد .

انواع پلاستیک های گرمانرم عبارتند از :

 • آکریلی ها
 • سلولز استات
 • نایلون
 • پلی اتیلن
 • پلی پروپیلن
 • پلی استیرن
 • پلی تترا فلوئورواتیلن
 • پلی وینیل کلراید
پلیمر

پلیمر

الاستومرهای گرمانرم

الاستومرهای گرمانرم ( TPE ) ترکیبی از پلاستیک و لاستیک هستند . این آلیاژها با دارا بودن مزایای لاستیک و پلاستیک دارای خواص فیزیکی و مکانیکی ویژه هستند و از این مواد  به طور گسترده در صنایع خودروسازی و سایر صنایع استفاده می گردد .

الاستومرهای گرمانرم ، موادی هستند که به هنگام گرمایش ، به طور مکرر نرم – ذوب شده و به هنگام سرمایش ، سخت می شوند . در واقع ، گرمانرم در دمای مناسب ذوب شده و فرآیند شکل دهی ( به عنوان مثال قالب گیری یا اکستروژن ) روی آن ها اعمال می شود و پس از سرد شدن ، شکل دلخواه را به خود می گیرند .

مقالات مرتبط بیشتر بخوانید 

فروش سیم و کابل 

از آنجا که مواد TPE می توانند قالب گیری یا اکسترود شده و همانند گرمانرم ها استفاده مجدد شوند ، از قابلیت بازیافت برخوردارند . به دلیل دارا بودن خواص کشسانی لاستیک ها و مشخصات گرماسختی آمیخته ، برگشت پذیر نیستند و با هربار ذوب شدن ، خواص کیفی محصول جدید کاهش می یابد .

لینک کوتاه شده این صفحه : https://www.simandcable.com/simandEIb4J

سیم و کابل سیمند کابل شرکت سیم و کابل بهترین برند سیم و کابل خرید سیم و کابل فروش سیم و کابل سیم و کابل از کجا برخریم آیا سیم و کابل بهترین نوع است خرید بهترین نوعغ سیم و کابل فروش مستقیم سیم و کابل خرید مستقیم سیم و کابل سیمند کابل مرغوب ترین نوع سیم و کابل بهترین نوع سیم و کابل سیم و کابل افشان از کجا بخریم قیمت سیم و کابل افشان خرید سیم کابل افشان قیمت سیم و کابل از کجا بگیریم قیمت تمام سیم و کابل بهترین قیمت سیم و کابل ارزان ترین نوع قیمت سیم و کابل

سیمند کابل ، فروش سیم و کابل ، خرید سیم و کابل ، سیم و کابل ، انواع سیم و کابل

سیم و کابل  سیمند کابل فروش سیم و کابل خرید سیم و کابل سیم های قابل انعطاف سیم افشان سیم های نصب ثابت سیم مفتولی سیم خشک کابل افشان کابل انعطاف پذیر سبک کابل های نصب ثابت سبک کابل های قدرت چند رشته کابل های قدرت تک رشته کابل دو روکشه کابل تلفن سیم تلفن قیمت سیم تلفن خرید سیم نلفن خرید کابل تلفن کابل تلفن هوایی قیمت کابل تلفن هوایی کابل دو روکشه کابل های مسلح سیم فولادی کابل آرموردار کابل زره دار کابل با هادی هم مرکز کابل کانسانتریک کابل سازمانی کابل ابزار دقیق کابل کنترل انعطاف پذیر بدون شیلد کابل کنترل افشان بدون شیلد کابل کنترل افشان شیلدار سیم رانژه کابل تلفنی بیرون ساختمان کابل کواکسیال کابل مخابراتی زمینی کابل مخابراتی هوایی کابل تلفن فرکانس صوتی کابل آنتن کابل دوربین کابل آیفون سیم سخت هوایی هادی لخت مسی کابل گرد کابل تخت کابل جوشکاری با قوس الکتریکی کابل جوش کابل بالابر کابل زمینی کابل هالوژن کابل خشک قیمت کابل جوش کابل افشان چیست لیست قیمت سیم و کابل راهنمای خرید سینی کابل مجله سیم و کابل سیم و کابل ایران انواع کابل تلفن کابل آلومینیومی