پلی آمیدها

پلی آمیدها

پلی آمیدها به پلیمرهایی با وزن ملکولی زیاد اطلاق می گردد که در زنجیر اصلی آنها گروه آمیدی وجود دارد و این گروه به عنوان جزء اصلی زنجیر پلیمر به شمار می آید .

گروه آمیدی به شدت به یکدیگر می چسبند و استحکام زیاد را تضمین می کنند . گروه های آمیدی که در اثر کشش به شکل تقریبا” خطی در آمده اند ، پیوندهای هیدروژنی قوی با یکدیگر برقرار می کنند که استحکام زیادی دارند .

پلی آمیدها با توجه به مونومرهای سازنده آنها به دو گروه دسته بندی می گردند . پلی آمیدهایی که از تراکم دی آمین و دی اسیدهای دوعاملی به وجود می آیند ، پلی آمیدهای نوع AABB ( A نشان دهنده گروه آمینی و B نشان دهنده گروه اسیدی ) نامیده می شوند . پلی آمیدها به روش پلیمر شدن افزایشی نیز تهیه می شوند ، این روش برای تهیه برخی پلی آمیدهای نوع AB به کار می رود که مونومرهای آنها لاکتام حلقوی مانند کاپرولاکتام یا پیرولیدینون است .

پلی آمیدهای خطی ، محصولات تراکمی مونومرهای دوعاملی هستند . فرمول عمومی پلی آمیدهای خطی به شکل زیر است :

پلی آمیدها

بخش هیدروکربنی بین گروه های آمیدی ممکن است ، در برگیرنده هیدروکربن های تراکمی شاخه دار یا خطی ، حلقه های آروماتیک یا حلقوی آلیفاتیک باشد که می توانند شامل ناجور اتم هایی نظیر اکسیژن ، گوگرد و نیتروژن نیز باشند . بخش هیدروکربنی مورد استفاده در زنجیر ، روی انعطاف پذیری زنجیر و نظم ساختاری آن اثر می گذارد که برای تشکیل فاز بلوری عامل مهمی به شمار می رود .

پلی آمیدهای آروماتیک به پلیمرهایی اطلاق می گردد که در آنها یک پیوند آمیدی بین دو حلقه آروماتیک قرار می گیرد . این پلیمرها از واکنش دی آمین های آروماتیک با دی اسیدهای آروماتیک در حلالی آمیدی تهیه می شوند .

از این پلیمرها ، الیافی با مقاومت گرمایی خوب و استحکام کششی و مدول زیاد تهیه می شوند . به دلیل خواص فیزیکی غیر عادی پلی آمیدهای آروماتیک ، در سال ۱۹۷۴ نام عمومی آرامید بر آنها اطلاق شد . بر طبق تعریف ، آرامید الیاف سنتزی تهیه شده از پلی آمید با زنجیر طولانی است که در آن حداقل ۸۵ درصد پیوندهای آمیدی به صورت مستقیم به دو حلقه آروماتیک متصل هستند .

در آرامیدهای تجاری ۱۰۰ درصد پیوندهای آمیدی به حلقه های آروماتیک متصل اند . با به وجود آمدن واژه جدید آرامید ، به الیاف سنتزی تهیه شده از پلی آمید با زنجیر طولانی که در آن کمتر از ۸۵ درصد پیوندهای آمیدی به طور مستقیم به حلقه آروماتیک متصل هستند ، نایلون گفته شد.

لینک کوتاه شده این صفحه : https://www.simandcable.com/simandZvGYf

سیم و کابل سیمند کابل شرکت سیم و کابل بهترین برند سیم و کابل خرید سیم و کابل فروش سیم و کابل سیم و کابل از کجا برخریم آیا سیم و کابل بهترین نوع است خرید بهترین نوعغ سیم و کابل فروش مستقیم سیم و کابل خرید مستقیم سیم و کابل سیمند کابل مرغوب ترین نوع سیم و کابل بهترین نوع سیم و کابل سیم و کابل افشان از کجا بخریم قیمت سیم و کابل افشان خرید سیم کابل افشان قیمت سیم و کابل از کجا بگیریم قیمت تمام سیم و کابل بهترین قیمت سیم و کابل ارزان ترین نوع قیمت سیم و کابل

سیمند کابل ، فروش سیم و کابل ، خرید سیم و کابل ، سیم و کابل ، انواع سیم و کابل

سیم و کابل  سیمند کابل فروش سیم و کابل خرید سیم و کابل سیم های قابل انعطاف سیم افشان سیم های نصب ثابت سیم مفتولی سیم خشک کابل افشان کابل انعطاف پذیر سبک کابل های نصب ثابت سبک کابل های قدرت چند رشته کابل های قدرت تک رشته کابل دو روکشه کابل تلفن سیم تلفن قیمت سیم تلفن خرید سیم نلفن خرید کابل تلفن کابل تلفن هوایی قیمت کابل تلفن هوایی کابل دو روکشه کابل های مسلح سیم فولادی کابل آرموردار کابل زره دار کابل با هادی هم مرکز کابل کانسانتریک کابل سازمانی کابل ابزار دقیق کابل کنترل انعطاف پذیر بدون شیلد کابل کنترل افشان بدون شیلد کابل کنترل افشان شیلدار سیم رانژه کابل تلفنی بیرون ساختمان کابل کواکسیال کابل مخابراتی زمینی کابل مخابراتی هوایی کابل تلفن فرکانس صوتی کابل آنتن کابل دوربین کابل آیفون سیم سخت هوایی هادی لخت مسی کابل گرد کابل تخت کابل جوشکاری با قوس الکتریکی کابل جوش کابل بالابر کابل زمینی کابل هالوژن کابل خشک قیمت کابل جوش کابل افشان چیست لیست قیمت سیم و کابل راهنمای خرید سینی کابل مجله سیم و کابل سیم و کابل ایران انواع کابل تلفن کابل آلومینیومی