کابل های صنعتی

محصولات سیم و کابل در گستره وسیعی از مصارف مورد استفاده قرار می گیرد از ساختمان سازی تا مصارف خاص نظامی اما بخش عمده ای از این محصولات در صنایع گوناگون و جهت کاربردهای مختلف مورد استفاده می باشد .

صنایع مختلف با توجه به شرایط تولیدی و محیطی آنها نیازمند انواع خاص و متفاوتی از سیم وکابل ها می باشند که در ادامه به برخی از انواع آنها اشاره می گردد .

کابل های صنعتی
کابل های صنعتی

کابل های انتقال سیگنال

 

در صنعت تجهیزات و عملگرهایی وجود دارند که با دریافت سیگنالهای ویژه تغییر وضعیت داده یا کار پیش بینی شده ای را انجام می دهند. گروهی از این تجهیزات را ابزار دقیق می نامند. کابل ابزار دقیق مسیری مطمئن و ایمن را برای تبادل سیگنالهای یاد شده مهیا می کند. ابزارها و دستگاه ها بسیار متنوع هستند و حساسیت یا اثر گذاری آنها متغیر است و در شرایط متفاوتی کار می کنند.

کابل های ابزار دقیق برای انتقال و دریافت سیستم کنترل ، سیگنال های آنالوگ و دیجیتال از حسگرها و تجهیزات استفاده می شوند. این نوع از کابل ها در طیف گسترده ای از صنایع از جمله تولید و توزیع برق و صنعت پتروشیمی مورد استفاده قرار می گیرند .

 

کابل های مخابراتی

کابل های مخابراتی نوعی واسطه انتقال هدایت شونده هستند. کابل ها معمولاً برای انتقال انرژی الکتریکی شناخته می شوند. با این حال ، کابل های مخابراتی در    زمینه های ارتباطی برای انتقال امواج الکترومغناطیسی استفاده می شوند. این     کابل ها به عنوان راهنمای موج الکترومغناطیسی نامیده می شوند. این کابل ها برای انتقال سیگنال های آنالوگ یا دیجیتال به صورت نصب ثابت مناسبند .

این نوع از کابل ها در انواع مختلفی تولید می گردند که از جمله آنها می توان به کابل های فرکانس صوتی ، کابل های بیرون ساختمان ، فیبرهای نوری و کابل های شبکه اشاره نمود . کابل های مخابراتی بیرون ساختمان برای نصب در بیرون ساختمان مناسب است . عملکرد این کابل ها اساسا” در مدارهای فرکانس صوتی است . به عنوان مثال از این کابل ها می توان به شکل کابل های اولیه و ثانویه در شبکه های تلفن محلی ، مخابرات ، راه آهن و واحدهای صنعتی استفاده کرد .

کابل های مخابراتی
کابل های مخابراتی

کابل فیبر نوری شبیه به کابل الکتریکی است ، اما حاوی یک یا چند فیبر نوری است که برای حمل نور استفاده می شود. عناصر فیبر نوری معمولاً به صورت جداگانه با لایه های پلاستیکی پوشیده شده و در یک لوله محافظ مناسب برای محیطی که کابل مستقر شود ، قرار می گیرند . انواع مختلفی از کابل  برای کاربردهای مختلف ، به عنوان مثال ارتباط از راه دور یا یک اتصال داده با سرعت بالا بین قسمت های مختلف یک ساختمان وجود دارد .

کابل های مخابراتی
کابل های مخابراتی

کابل سیستم های ایمنی

در بسیاری از صنایع از جمله صنعت ساختمان نیاز به اعلام سریع حوادث از جمله حریق می باشد . بدین منظور از کابل های مختلفی جهت اعلام حریق استفاده می گردد . این نوع از کابل های می بایستی در شرایط بحرانی حریق قابلیت خود را حفظ نموده و سیگنال های مربوطه را به تجهیزات مورد نظر انتقال دهند . انواع مختلفی از این محصولات تولید و عرضه می گردد که از جمله آنها می توان به کابل های واجد لایه ای از میکا بر روی هادی اشاره نمود .

کابل سیستم های ایمنی
کابل سیستم های ایمنی

کابل های مسلح

این کابل ها را می توان در زیرخاک ، درون آب ، داخل ساختمان ، کانال های کابل کشی  و هنگامی که حفاظت مکانیکی بیشتر و یا در زمان نصب و به کارگیری کابل استقامت کششی بالاتری مورد نیاز باشد ، استفاده کرد .

کابل های مسلح
کابل های مسلح

زره در این نوع از کابل ها به انواع زیر می باشد :

  • سیمهای گرد یا تخت : فولاد گالوانیزه ، مس ، مس قلع اندود ، آلومینیوم یا آلیاژ آلومینیوم
  •  نوارها : فولاد ( نورد گرم یا سرد با کیفیت تجاری ) ، فولاد گالوانیزه ،آلومینیوم یا آلیاژ آلومینیوم

 

هر گاه نیاز به حداقلی از هدایت الکتریکی برای لایه زره سیم فولادی لازم باشد ، می توان تعدادی سیم مسی یا مس قلع اندود در لایه زره در نظر گرفت .

در انتخاب جنس زره ، خصوصا ٌ هر گاه از زره به عنوان اسکرین استفاده شود ، باید دقت شود تا در صورت احتمال خوردگی نه تنها ایمنی مکانیکی بلکه ایمنی الکتریکی تامین شود .

جنس زره کابل های تک رشته برای مصرف در سیستمهای a.c. باید از نوع غیر مغناطیس باشد ، مگر آنکه ساختار خاصی انتخاب شده باشد .

لینک کوتاه شده این صفحه : https://www.simandcable.com/simanddNzHT

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد!