نحوه شناسایی خطرات ناشی از برق

به منظور حفاظت از برق نخستین گام شناسایی خطراتی است که به هنگام کار با برق با آنها مواجه می گردیم . برای این کار باید بدانیم که کدام وضعیت ها می توانند کاربر را در معرض خطر قرار دهند . دانستن جایی که باید خطر را در آن جستجو کرد به شناسایی خطرات کمک می کند . بر این اساس بایستی توجه داشت که :
– سیم کشی ناکافی خطرناک است .
– بخش های برق دار بدون عایق خطرناک هستند .
– سیم های هوایی انتقال برق خطرناک هستند .
– سیم های با عایق نامناسب می توانند با عث شوک الکتریکی گردند .
– سیستم ها و ابزار برقی که به زمین اتصال داده نشده اند یا عایق دوبل ندارند خطرناک هستند .
– مدارهای بیش از حد باردارشده دارای اضافه بار خطرناک هستند .
– تجهیزات و ابزار برقی آسیب دیده خطرناکند .
– استفاده از وسایل حفاظت فردی نامناسب خطرناک است .
– استفاده از ابزار نامناسب ، خطرناک است .
– برخی از مواد شیمیایی مورد استفاده مضر هستند .
– داربست ها و نردبان های خراب و مناسب نصب نشده خطرناک هستند .
– نردبان هایی که هادی جریان برق هستند خطرناک هستند .
– در صورتی که بدن کارگز ، عایق ها و یا دستگاه ها خیس باشند خطر برق بیشتر می شود .
در هنگامی که سیم کشی ناکافی باشد خطرات بسیاری بوجود می آید . در این حالت خطر برق هنگامی وجود دارد که سطح مقطع هادی سیم برای مداری که جریان را حمل می کند کم باشد .
معمولا” ، کلید قطع کننده با مدار هماهنگ می شود . اما در سیستم های قدیمی ، سیم های منشعب ( فرعی ) سیستم های روشنایی سقف ظرفیت کمتری نسبت به سیم های اصلی برق در حمل جریان برق دارند . بهتر است بگوئیم که سیستم روشنایی با وسیله دیگری که از جریان برق بیشتری استفاده می کند عوض می شود . ظرفیت جریان سیم منشعب افزایش می یابد . هنگامی که اندازه سیم برای جریان مدار کم باشد سیم گرم خواهد شد . سیم گرم شده ممکن است باعث آتش سوزی گردد .
هنگامی که از سیم رابط استفاده می شود ، سایز سیم قرار داده شده در مدار ممکن است برای دستگاه کم باشد . قطع کننده مدار می تواند اندازه مناسبی برای مدار داشته باشد اما برای جریان های بیشتر ، مناسب نباشد .
ابزار وصل شده به سیم رابط ممکن است جریان بیشتری را نسبت به آنچه که سیم می تواند در شرایط عادی حمل کند مصرف نماید . در این حالت سیم داغ خواهد شد و ممکن است با عث آتش سوزی گردد .
نوع فلز مورد استفاده به عنوان هادی ( رسانا ) می تواند خطرات برقی را در پی داشته باشد مراقبت ویژه ای از سیم های آلومینیومی مورد نیاز است . به دلیل اینکه سیم آلومینیومی شکننده تر از سیم مسی است از این رو به آسانی می تواند ترک برداشته و بشکند .
اتصالات مربوط به سیم های آلومینیومی می توانند شل و اکسیده شوند . اگر به طور صحیح ساخته نشده باشند گرمای زیادی تولید می کنند . در حقیقت سیم کشی ناکافی یک خطر بالقوه محسوب می گردد .

لینک کوتاه شده این صفحه : https://www.simandcable.com/simandDpH93

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد!