نمودار علت و معلول در کنترل کیفیت سیم و کابل

نمودار علت و معلول در کنترل کیفیت سیم و کابل

برای اینکه ارتباط معنی داری بین یک معلول و عوامل آن مشخص شود از نمودار علت و معلول استفاده می شود .
این نمودار تصویری است مرکب از مستطیل هایی که معلول و یا علت های اصلی را نشان می دهد و پیکان هایی که ارتباط این علل یا علل جزئی تر را با معلول بیان می کنند .

این نمودار هم برای بررسی معلول با مشخصه کیفی بد و اعمال روشهایی برای تصحیح علل به وجود آورنده آن و هم برای معلول با مشخصه کیفی خوب و درک علل مرتبط با آن به کار می رود .
معمولاً در سمت راست نمودار ، معلول و در سمت چپ آن علل مربوط به معلول را نشان می دهند .
معلول ، مشخصه کیفی است که نیاز به بهبود دارد . گاهی مدیریت و نگهداری و تعمیرات را هم جزء علل اصلی در نظر می گیرند .
هر یک از علل اصلی به علت های جزئی تری تقسیم می شوند . مثلاً برای نیروی انسانی ممکن است آموزش ، تحصیلات ، توانایی ، مشخصات فیزیکی و غیره را هم به عنوان علل جزئی تر در نظر بگیریم .
برای ترسیم این نمودار ، ابتدا لازم است معلول یا مشکل کیفی تعیین شود .
پس از مشخص شدن این معلول ، آن را در سمت راست یک صفحه کاغذ بزرگ می نویسیم .
سپس علتهای اصلی را مشخص کرده و در نمودار قید میکنیم .
تعیین همه علل اصلی نیازمند تکنیک چاره جویی گروهی (brain storming) توسط تیم طراحی نمودار است . این تکنیک ، روشی است که ایده های مناسب را برای طراحی نمودار علت و معلول فراهم می کند .
توجه به چند اصل زیر ، نتایج دقیق تر و مفیدتری را از گروه مربوطه به دست می دهد .
– مشارکت تمامی اعضاء تیم در صورتی آسان تر می شود که هر عضو در هر دور فقط فرصت ارائه یک ایده را داشته باشد . اگر هر یک از اعضاء نتوانند راجع به یک علت جزئی ایده ای ارائه کند ، در آن دور از مطرح کردن ایده صرف نظر کرده و می تواند در دور بعدی ایده دیگری ارائه کند . به پیروی از این روش ، هرگز یک یا دو نفر حاکم بر جلسه نخواهند بود .
– بهتر است اعضاء تیم ، به جای توجه خاص به کیفیت ایده های مطرح شده ، تعداد آنها را افزایش دهند ؛ ایده هر شخص میتواند مغایر ایده شخص دیگر باشد .تعدد نظرات متفاوت با طرحهای ارائه شده فکری نو به وجود خواهد آورد و گاهی یک ایده هر چند کم مایه یا بی معنی ، می تواند به بهترین نتایج منتهی شود .
– انتقاد از یک ایده مجاز نیست . باید تبادل اطلاعات به صورت آزاد انجام شود تا منجر به ارائه افکار شود . تمام ایده ها در نمودار جای داده می شوند و ارزیابی این ایده ها به زمانی دیگر موکول می گردد .
– واضح و روشن بودن نمودار ، شرط اولیه و اساسی ترسیم نمودار است . برای اینکه فضای کافی جهت درج همه علل جزئی داشته باشیم ، صفحه کاغذی به ابعاد 60 x 90 سانتی متر پیشنهاد می شود . برای وضوح بیشتر آن را روی دیوار بچسبانید .
– فضای مناسبی را برای راهگشایی حل مشکل ایجاد کنید و از برگزاری جلسه ای که توأم با شکایت و تشنج باشد بپرهیزید . به جای بحث در باره چگونگی ایجاد مشکل ، چگونگی حل مشکل را در دستور کار قرار دهید . رهبری تیم باید با استفاده از کلمات چرا ، چه چیزی ، کجا ، کی ، چه کسی و چگونه سؤالاتی را جهت حل مشکل مطرح کند
– بگذارید بعد از ارائه ایده ها ، مدت زمانی ( حداقل یک شبانه روز ) بگذرد و پس از آن جلسه چاره جویی گروهی تشکیل دهید . اگر در این جلسه ایده دیگری مطرح نشود ، کار گروه مذکور برای رسم نمودار متوقف می شود .
– هنگامی که نمودار علت و معلول کامل شد ، باید علت های اصلی ( با بیشترین احتمال تأثیر ) شناسایی و مورد ارزیابی قرار گیرند . این عمل را باید در جلسه دیگری انجام داد . این روش با رأی گیری از هر یک از اعضاء روی علل جزئی صورت می گیرد . اعضاء تیم ممکن است به بیش از یک علت رأی دهند .
– علت هایی که بیشترین رأی را به خود اختصاص می دهند با دایره ای مشخص میشوند و 4 یا 5 علت که دارای بیشترین احتمال (بیشترین رأی ) باشند ، مد نظر قرار می گیرند .
پس از آن راه حلهای تصحیح علت ها و بهبود روش ، ارائه می شود .

لینک کوتاه شده این صفحه : https://www.simandcable.com/simandtoLCy

سیم و کابل سیمند کابل شرکت سیم و کابل بهترین برند سیم و کابل خرید سیم و کابل فروش سیم و کابل سیم و کابل از کجا برخریم آیا سیم و کابل بهترین نوع است خرید بهترین نوعغ سیم و کابل فروش مستقیم سیم و کابل خرید مستقیم سیم و کابل سیمند کابل مرغوب ترین نوع سیم و کابل بهترین نوع سیم و کابل سیم و کابل افشان از کجا بخریم قیمت سیم و کابل افشان خرید سیم کابل افشان قیمت سیم و کابل از کجا بگیریم قیمت تمام سیم و کابل بهترین قیمت سیم و کابل ارزان ترین نوع قیمت سیم و کابل سیمند کابل - سیم و کابل - سیم و کابل مرغوب - سیم و کابل استاندارد - انواع سیم و کابل - بهترین نوع سیم و کابل - خرید سیم و کابل - فروش سیم و کابل - قروشنده سیم و کابل - سیم و کابل ارزان - سیم و کابل با کیفیت - سیم و کابل لاله زار - قیمت سیم و کابل - قیمت سیم و کابل سیمند کابل - سیم و کابل دست دوم - خرید سیم و کابل - فروش سیم و کابل - عکس های سیم و کابل - تائیدیه سیم و کابل - تائیدیه های سیم و کابل سیمند کابل - عکس های کارخانه سیمند کابل - خبر های سیم و کابل - قیمت مس - قیمت مس سیم و کابل - مس آزاد سیم و کابل - نمایندگی سیم و کابل - نمایندگی سیمند کابل - پیگیری محصولات سیمند کابل - محصولات درون چاهی - قیمت سیم 1/5 - قسمت سیم 2/5 - قیمت سیم و کابل های ساختمانی - سیم یک - سیم 1×10 - سیم 1/5×1 - سیم 2/5×1 - سیم های متصل - انواع سیم و کابل - فروشنده سیم و کابل - خرید سیم و کابل سیمند کابل - بهترین نوع سیم و کابل در بازار - سیم سیما - سیم سیمکو - سیم و کابل ابهر

سیمند کابل ، فروش سیم و کابل ، خرید سیم و کابل ، سیم و کابل ، انواع سیم و کابل

سیم و کابل  سیمند کابل فروش سیم و کابل خرید سیم و کابل سیم های قابل انعطاف سیم افشان سیم های نصب ثابت سیم مفتولی سیم خشک کابل افشان کابل انعطاف پذیر سبک کابل های نصب ثابت سبک کابل های قدرت چند رشته کابل های قدرت تک رشته کابل دو روکشه کابل تلفن سیم تلفن قیمت سیم تلفن خرید سیم نلفن خرید کابل تلفن کابل تلفن هوایی قیمت کابل تلفن هوایی کابل دو روکشه کابل های مسلح سیم فولادی کابل آرموردار کابل زره دار کابل با هادی هم مرکز کابل کانسانتریک کابل سازمانی کابل ابزار دقیق کابل کنترل انعطاف پذیر بدون شیلد کابل کنترل افشان بدون شیلد کابل کنترل افشان شیلدار سیم رانژه کابل تلفنی بیرون ساختمان کابل کواکسیال کابل مخابراتی زمینی کابل مخابراتی هوایی کابل تلفن فرکانس صوتی کابل آنتن کابل دوربین کابل آیفون سیم سخت هوایی هادی لخت مسی کابل گرد کابل تخت کابل جوشکاری با قوس الکتریکی کابل جوش کابل بالابر کابل زمینی کابل هالوژن کابل خشک قیمت کابل جوش کابل افشان چیست لیست قیمت سیم و کابل راهنمای خرید سینی کابل مجله سیم و کابل سیم و کابل ایران انواع کابل تلفن کابل آلومینیومی