ویژگی کابل های با عایق و روکش PVC

ویژگی کابل های با عایق و روکش PVC

 

پلی وینیل کلراید یا PVC به طور گسترده ای در ساخت کابل های الکتریکی برای عایق کاری ، پرکننده های داخل کابل و غلاف مورد استفاده قرار می گیرد. برای نخستین بار در دهه 50 میلادی PVC به دلیل سهولت در فرآوری ، به عنوان عایق و روکش در کابلهای مورد استفاده در سیم کشی های خانگی مورد استفاده قرار گرفت . PVC مقرون به صرفه است و همچنین دارای خواص کهنگی بسیار خوبی است و به طور معمول  عمر مفید آن از 25 تا 30 سال بیشتر است .

با توجه به اینکه خواص پلی وینیل کلراید به راحتی قابل اصلاح است یکی از متنوع ترین ترموپلاستیک های رایج در نظر گرفته می شود – اگرچه PVC ذاتاً سخت و سفت و سخت است اما این نقیصه با بهره گیری از پلاستیک سازها ، تثبیت کننده ها ، روان کننده ها ، پرکننده ها و مواد تشکیل دهنده دیگر به راحتی اصلاح می شود. پردازش و بهبود خواص مختلف همچنین پردازش و بازیافت آن هنگام استفاده به عنوان نوع ترموپلاستیک بسیار آسان است.

کابل با عایق و روکش PVC در برابر شعله دارای خصوصیت خود خاموش شوندگی می باشد که یکی از ویژگی های مهم  کابل های برقی در اکثر کاربردها است. PVC را می توان در برابر طیف گسترده ای از مواد شیمیایی از جمله روغن ها ، اسیدها و قلیاها مقاوم ساخت همچنین پلی وینیل کلراید در برابر سایش سخت ، مقاوم و بادوام است. افزودن افزودنی های مختلف می تواند دامنه دمای آن ، به طور معمول از -40 تا 105 درجه سانتیگراد ، و همچنین مقاومت در برابر نور خورشید ، کاهش انتشار دود و بهبود مقاومت در برابر آب را بهبود بخشد.

گاهی برخی مواد عایقی ویژگی بین پلی اتیلن شبکه ای XLPE و PVC  دارند (در حقیقت ویژگی بین مواد ترموپلاستیک و ترموست ). این مواد ترموست نوعی PVC شبکه شده می باشند . که به طور معمول با تکنولوژی پرتو الکترونی تولید می گردند اما بایستی توجه داشت که  استفاده از آنها گران تر است . از این مواد بیشتر در پروژه های  صنایع دفاع و خودرو مورد استفاده قرار می گیرند .

این رده از پلیمرهای پلی وینیل کلراید مقاومت بیشتری در برابر دما داشته و از استحکام مکانیکی و مقاومت دی الکتریک بهتری برخوردار می باشند  ، به این معنی که می توان از این مواد به عنوان عایق  با ضخامت کمتر استفاده کرد که باعث می شود ابعاد کلی کابل کوچکتر شود.

لینک کوتاه شده این صفحه : https://www.simandcable.com/simandarN6I