سیم برق

سیم برق

 

سیم یک رشته هادی فلزی منفرد است که قادر به انتقال نیرو یا داده از یک منطقه به منطقه دیگر است. سیم ها تقریباً همیشه در یک پوشش پلاستیکی که عایق نامیده می شود محافظت می شوند . این عایق مانع از برقراری تماس های ناخواسته می شود و از برقراری تماس ناخواسته و شوکه کردن خود جلوگیری می کند. عایق در سیم ها دارای رنگ هستند تا در شناسایی بتوانند کمک کنند .

امروزه در انتقال نیروی برق خصوصا” در مصارف خانگی و نیز در تابلوهای برق از سیم های مختلفی استفاده می گردد  . در  سیم های برق با توجه به نوع ممصرف از هادی های مختلفی استفاده می گردد . به صورت کلی ساختار هادی در سیم ها به انواع زیر می باشد :

     یکپارچه  یا تک مفتولی هادی                                    solid . class1

    هادی تابیده منظم یا نیمه افشان                          stranded. class2

    هادی انعطاف پذیر یا افشان                                    felaxible.class5

   هادی  بسیار انعطاف پذیر یا خیلی افشان      Super flexible . class6

هادی تک مفتولی هادی است که فقط از یک مفتول تشکیل شده باشد و ممکن است مقطع گرد یا غیر گرد داشته باشد .

 هادی نیمه افشان هادی متشکل از چند تک مفتول که همه یا بعضی از آنها دارای تاب منظم ( طول تاب و جهت مشخص) باشند . این نوع هادی ممکن است مقطع گرد یا غیر گرد داشته باشد .

هادی افشان نیز هادی عبارتست از چند مفتولی که قطر مفتولهای آن آنقدر کوچک است که مناسب استفاده در کابلهای انعطاف پذیر  باشد .

 

بیشتر بخوانید : 

مقاله خرید سیم برق 

در تولید سیم های برق از استاندارد مختلفی استفاده می گردد نکته قابل اهمیت در این بین ولتاژ کاری سیم ها می باشد بر این اساس و با توجه به استانداردهای ملی ایران سیم ها با ولتاژ نامی 500/300 ولت و 750/450 ولت تقسیم بندی می گردند . بر طبق این استانداردها در ولتاژ نامی 500/300 ولت هادی هایی با مقاطع 5/0 و 75/0 و 1 میلی متر مربع و در ولتاژ نامی 75/450 هادی هایی با سطوح مقطع بیش از 1 میلی متر مربع قرار گرفته اند .

همچنین در سیم ها عمدتا” از پلیمر پلی وینیل کلراید نوع C  به عنوان عایق استفاده می گردد .

مقاله فروش سیم برق 

رای انتقال جریان الکتریکی از مکانی به دیگرمکان از سیم  استفاده می‌شود. انتقال انرژی در سیم ها همانند سایر محصولات مشابه توسط بخش داخلی که هادی نامیده می شود صورت می پذیرد . در حقیقت هادی بخشی از سیم برق است که وظیفه انتقال جریان برق را برعهده دارد . همچنین لایه های از پلیمر با هدف جلوگیری از هدایت برق بر روی هادی قرار می گیرد این لایه که اصطلاحا” عایق نامیده می شود وظیفه ممانعت از هدایت جریان برق را برعهده دارد .

 

بیشتر بخوانید : 

شرایط نگهداری ، طول عمر و تعویض روغن کشش

سیم برق

هادی سیم برق

مطابق استاندارد بین المللیIEC  هادی به بخشی از سیم اطلاق می گردد که وظیفه عبور جریان برق را به عهده دارد .

هادی های را به صورت زیر تقسیم بندی می کنند :

  • هادی های تک مفتولی
  • هادی های گرد تابیده منظم ( نیمه افشان )
  • هادی های انعطاف پذیر ( افشان )
  • هادی های فشرده گرد تابیده منظم

هادی تک مفتولی (کلاس ۱ ) و تابیده منظم ( کلاس ۲ ) برای کاربرد نصب ثابت و هادیهای انعطاف پذیر یا افشان ( کلاس ۵ ) و بسیار انعطاف پذیر (کلاس ۶)  برای کاربرد با انعطاف پذیری در نظر گرفته می شوند .

انواع سیم های برق 

 سیم های برق –   سیم و کابل ساختمانی  –  سیم های قابل انعطاف  – سیم افشان

بیشتر بخوانید : 

رزین پی وی سی ( PVC ) و روشهای تهیه آن

 

لینک کوتاه شده این صفحه : https://www.simandcable.com/simanddTpe4

سیم و کابل سیمند کابل شرکت سیم و کابل بهترین برند سیم و کابل خرید سیم و کابل فروش سیم و کابل سیم و کابل از کجا برخریم آیا سیم و کابل بهترین نوع است خرید بهترین نوعغ سیم و کابل فروش مستقیم سیم و کابل خرید مستقیم سیم و کابل سیمند کابل مرغوب ترین نوع سیم و کابل بهترین نوع سیم و کابل سیم و کابل افشان از کجا بخریم قیمت سیم و کابل افشان خرید سیم کابل افشان قیمت سیم و کابل از کجا بگیریم قیمت تمام سیم و کابل بهترین قیمت سیم و کابل ارزان ترین نوع قیمت سیم و کابل سیمند کابل - سیم و کابل - سیم و کابل مرغوب - سیم و کابل استاندارد - انواع سیم و کابل - بهترین نوع سیم و کابل - خرید سیم و کابل - فروش سیم و کابل - قروشنده سیم و کابل - سیم و کابل ارزان - سیم و کابل با کیفیت - سیم و کابل لاله زار - قیمت سیم و کابل - قیمت سیم و کابل سیمند کابل - سیم و کابل دست دوم - خرید سیم و کابل - فروش سیم و کابل - عکس های سیم و کابل - تائیدیه سیم و کابل - تائیدیه های سیم و کابل سیمند کابل - عکس های کارخانه سیمند کابل - خبر های سیم و کابل - قیمت مس - قیمت مس سیم و کابل - مس آزاد سیم و کابل - نمایندگی سیم و کابل - نمایندگی سیمند کابل - پیگیری محصولات سیمند کابل - محصولات درون چاهی - قیمت سیم 1/5 - قسمت سیم 2/5 - قیمت سیم و کابل های ساختمانی - سیم یک - سیم 1×10 - سیم 1/5×1 - سیم 2/5×1 - سیم های متصل - انواع سیم و کابل - فروشنده سیم و کابل - خرید سیم و کابل سیمند کابل - بهترین نوع سیم و کابل در بازار - سیم سیما - سیم سیمکو - سیم و کابل ابهر

سیمند کابل ، فروش سیم و کابل ، خرید سیم و کابل ، سیم و کابل ، انواع سیم و کابل

سیم و کابل  سیمند کابل فروش سیم و کابل خرید سیم و کابل سیم های قابل انعطاف سیم افشان سیم های نصب ثابت سیم مفتولی سیم خشک کابل افشان کابل انعطاف پذیر سبک کابل های نصب ثابت سبک کابل های قدرت چند رشته کابل های قدرت تک رشته کابل دو روکشه کابل تلفن سیم تلفن قیمت سیم تلفن خرید سیم نلفن خرید کابل تلفن کابل تلفن هوایی قیمت کابل تلفن هوایی کابل دو روکشه کابل های مسلح سیم فولادی کابل آرموردار کابل زره دار کابل با هادی هم مرکز کابل کانسانتریک کابل سازمانی کابل ابزار دقیق کابل کنترل انعطاف پذیر بدون شیلد کابل کنترل افشان بدون شیلد کابل کنترل افشان شیلدار سیم رانژه کابل تلفنی بیرون ساختمان کابل کواکسیال کابل مخابراتی زمینی کابل مخابراتی هوایی کابل تلفن فرکانس صوتی کابل آنتن کابل دوربین کابل آیفون سیم سخت هوایی هادی لخت مسی کابل گرد کابل تخت کابل جوشکاری با قوس الکتریکی کابل جوش کابل بالابر کابل زمینی کابل هالوژن کابل خشک قیمت کابل جوش کابل افشان چیست لیست قیمت سیم و کابل راهنمای خرید سینی کابل مجله سیم و کابل سیم و کابل ایران انواع کابل تلفن کابل آلومینیومی