سوختگی ناشی از برق

بیشتر شوک های معمول و صدمات غیر کشنده ی ناشی از برق ، سوختگی ها هستند . سوختگی های ناشی از برق ممکن است سه نوع باشند :

  • سوختگی های الکتریکی
  • سوختگی های قوس الکتریکی
  • سوختگی های ناشی از تماس گرمایی

سوختگی الکتریکی هنگامی ایجاد می شود که شخص با سیم های برق تماس پیدا کند ، از تجهیزات به درستی استفاده ننماید و یا از ابزاری که درست تعمیر و نگهداری نشده اند استفاده کند .

این سوختگی ها اغلب در دست ها اتفاق می افتند . سوختگی های ناشی از برق یکی از شدیدترین صدماتی است که ممکن است فرد دچار آن گردد . این سوختگی ها نیاز به توجه فوری دارند . علاوه بر این ، لباس ها ممکن است آتش بگیرند و در اثر آن سوختگی گرمایی اتفاق افتد .

جرقه های الکتریکی به هنگام تخلیه جریان قوی برق ایجاد می شوند . قوس ، تخلیه الکتریکی است که هنگام وجود ولتاژهای زیاد در فاصله بین رساناها و در اثر عبور جریان از هوا تولید می شود . این وضعیت ناشی از خرابی تجهیزات در نتیجه کاربرد نادرست یا خستگی می باشد .

درجه حرارت قوس ممکن است به بیش از 3500 درجه فارنهایت هم برسد .

سوختگی ناشی از برق

سه نوع خطر عمده مربوط به قوس الکتریکی عبارتند از :

  • قوس ، تشعشعات گرمایی و نور شدید ساطع می کند که می تواند منجر به سوختگی گردد. فاکتورهای متعددی روی درجه سوختگی اثر می گذارند که عبارتند از : رنگ پوست ، ناحیه ای از پوست که در معرض مواجهه بوده و نوع لباس پوشیده شده .
  • قوس با ولتاژ بالا می تواند جرقه های با فشار موج قابل توجه ایجاد کند . شخصی که 2 متر دور از قوس 25000 آمپری قرار دارد ، نیرویی حدود 480 پوند را در جلوی بدنش احساس می کند . علاوه بر این ، برخی از انفجارها می توانند در اثر صدمه ی مغزی باعث آسیب های شدید شنوایی و از دست دادن حافظه شوند .
  • قوس با ولتاژهای زیاد می تواند باعث ذوب شدن بسیاری از ترکیبات آلومینیومی و مسی موجود در تجهیزات برقی شود . این قطرات کوچک حاصل از فلزات ذوب شده می توانند از طریق فشار موج به فواصل دورتری پرتاب شوند . گرچه این قطرات به سرعت جامد می شوند اما حتی اگر فرد در فاصله 10 متری یا دورتر قرار گرفته باشد ، هنوز هم دارای حرارت کافی برای ایجاد سوختگی یا آتش گرفتن لباس هستند .

اگر انفجار در زمانی رخ دهد که جرقه ی ناشی از برق ، مخلوط قابل انفجاری از مواد را در هوا مشتعل سازد ، سوختگی گرمایی ممکن است ایجاد گردد . این اشتعال می تواند ناشی از تشکیل بخارات ، گازها یا گرد و غبار قابل احتراق باشد .

لینک کوتاه شده این صفحه : https://www.simandcable.com/simandmP3Rt

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد!