توسعه صنایع دانش‌محور

توسعه صنایع دانش‌محور به امنیت سرمایه‌گذاری و کاهش دخالت دولت نیاز دارد

توسعه صنایع دانش‌محور

رئیس کمیسیون صنعت اتاق ایران گفت: راهکار توسعه صنایع دانش‌بنیان بهبود امنیت سرمایه و کاهش دخالت‌های مخرب دولت در اقتصاد است. چرا که در شرایط اقتصادی در ایران دخالت دولت در اقتصاد اجتناب‌ناپذیر است اما این دخالت باید هدفمند و مثبت باشد.

علیرضا کلاهی صمدی در گفت‌وگو با اتاق ایران آنلاین افزود: متأسفانه تصمیمات خلق‌الساعه و صدور آیین‌نامه‌های دو هفته‌ای و یا یک ماهه، عدم محترم شمردن مالکیت و تعیین برخی خط قرمزها به صورت غیررسمی، همه ترمز حضور جدی بخش خصوصی و مولد کشور هستند.

او با اشاره به وجود یک بخش خصوصی سوداگر و غیرمولد که تنها به دنبال جذب منابع است تأکید کرد: متأسفانه با ساختاری که ایجاد کرده‌ایم در عمل بخش خصوصی سوداگر را تقویت می‌کنیم و نه بخش مولد و نه بخشی که به دنبال کارهای اصولی است. یکی از مصادیق این رویه مانع‌تراشی در مسیر توسعه شرکت‌های دانش‌بنیان و استارتاپی است.

کلاهی صمدی افزود: شرکت‌هایی مانند اسنپ، دیجی‌کالا و کافه بازار و دیوار و.. چندین سال است که منتظر ورود به بورس هستند. تا وقتی این شرکت‌ها با یک ارزش‌گذاری معقول وارد بورس نشوند و سرمایه‌گذاران این حوزه بازده مناسب نداشته باشند چطور انتظار داریم باقی سرمایه‌گذاران تشویق شوند تا سرمایه‌شان را به یک حوزه پرریسک و نسبتاً دیربازده بیاورند.

رئیس کمیسیون صنعت اتاق ایران با بیان اینکه استراتژی توسعه صنعتی ایران از اوایل دهه ۸۰ مسیری بر خلاف شعار امسال و توسعه صنعت دانش‌محور طی کرده است افزود: طی این سال‌ها تولیدات با ارزش افزوده بالا و دانش‌محور، روز به روز تحلیل رفتند و در عوض صنایع منابع‌محور مثل پتروشیمی‌ها و فلزات رشد بالایی تجربه کردند. این صنایع عمدتاً با استفاده از رانت منابع طبیعی کشور از جمله انرژی حاشیه سود خیلی بالایی دارند. نتیجه این حاشیه سود بالا رشد نامتوزان در این حوزه بوده است.

کلاهی صمدی در پاسخ به چرایی رشد پایین صنایع ساخت‌محور و دانش‌بنیان در ایران گفت: یک دلیل آن به شرایط عمومی اقتصاد کشور بازمی‌گردد که در آن هزینه‌های مبادلاتی بسیار بالا و رقابت‌پذیری بسیار پایین است و این امر صنایع ساخت‌محور و دانش‌بنیان را جریمه می‌کند. هرچقدر پیچیدگی یک محصول و سطح فناوری آن بالاتر می‌رود در عمل هزینه‌های ناکارآمدی اقتصاد ایران در هر پله انباشت شده و رقابت‌پذیری آن کالا را کاهش می‌دهد. اوج این موضوع را در صنعت خودرو و یا لوازم خانگی شاهد هستیم که فقط در شرایط انحصار و ممنوعیت واردات می‌توانند رقابت کنند.

او تأکید کرد: برای بهبود این اوضاع طبیعی است که باید هزینه مبادلات را کاهش دهیم و رقابت‌پذیری اقتصاد ایران را بالا ببریم. اما این موضوع پیچیده‌ای است. شاخص رقابت‌پذیری که مجمع جهانی اقتصاد اعلام می‌کند مبتنی بر امتیازات کسب شده در ۳۳۶ آیتم است. ما باید تمرکز کنیم تا بخشی از این شاخص را به دور از شعارزدگی بهبود بدهیم. اما باید بپذیریم که دستاورد و موفقیت ما در این مسیر زمان‌بر خواهد بود.

توسعه صنایع دانش‌محور

لینک کوتاه شده این صفحه : https://www.simandcable.com/simandJr9Xx

سیم و کابل سیمند کابل شرکت سیم و کابل بهترین برند سیم و کابل خرید سیم و کابل فروش سیم و کابل سیم و کابل از کجا برخریم آیا سیم و کابل بهترین نوع است خرید بهترین نوعغ سیم و کابل فروش مستقیم سیم و کابل خرید مستقیم سیم و کابل سیمند کابل مرغوب ترین نوع سیم و کابل بهترین نوع سیم و کابل سیم و کابل افشان از کجا بخریم قیمت سیم و کابل افشان خرید سیم کابل افشان قیمت سیم و کابل از کجا بگیریم قیمت تمام سیم و کابل بهترین قیمت سیم و کابل ارزان ترین نوع قیمت سیم و کابل سیمند کابل - سیم و کابل - سیم و کابل مرغوب - سیم و کابل استاندارد - انواع سیم و کابل - بهترین نوع سیم و کابل - خرید سیم و کابل - فروش سیم و کابل - قروشنده سیم و کابل - سیم و کابل ارزان - سیم و کابل با کیفیت - سیم و کابل لاله زار - قیمت سیم و کابل - قیمت سیم و کابل سیمند کابل - سیم و کابل دست دوم - خرید سیم و کابل - فروش سیم و کابل - عکس های سیم و کابل - تائیدیه سیم و کابل - تائیدیه های سیم و کابل سیمند کابل - عکس های کارخانه سیمند کابل - خبر های سیم و کابل - قیمت مس - قیمت مس سیم و کابل - مس آزاد سیم و کابل - نمایندگی سیم و کابل - نمایندگی سیمند کابل - پیگیری محصولات سیمند کابل - محصولات درون چاهی - قیمت سیم 1/5 - قسمت سیم 2/5 - قیمت سیم و کابل های ساختمانی - سیم یک - سیم 1×10 - سیم 1/5×1 - سیم 2/5×1 - سیم های متصل - انواع سیم و کابل - فروشنده سیم و کابل - خرید سیم و کابل سیمند کابل - بهترین نوع سیم و کابل در بازار - سیم سیما - سیم سیمکو - سیم و کابل ابهر

سیمند کابل ، فروش سیم و کابل ، خرید سیم و کابل ، سیم و کابل ، انواع سیم و کابل

سیم و کابل  سیمند کابل فروش سیم و کابل خرید سیم و کابل سیم های قابل انعطاف سیم افشان سیم های نصب ثابت سیم مفتولی سیم خشک کابل افشان کابل انعطاف پذیر سبک کابل های نصب ثابت سبک کابل های قدرت چند رشته کابل های قدرت تک رشته کابل دو روکشه کابل تلفن سیم تلفن قیمت سیم تلفن خرید سیم نلفن خرید کابل تلفن کابل تلفن هوایی قیمت کابل تلفن هوایی کابل دو روکشه کابل های مسلح سیم فولادی کابل آرموردار کابل زره دار کابل با هادی هم مرکز کابل کانسانتریک کابل سازمانی کابل ابزار دقیق کابل کنترل انعطاف پذیر بدون شیلد کابل کنترل افشان بدون شیلد کابل کنترل افشان شیلدار سیم رانژه کابل تلفنی بیرون ساختمان کابل کواکسیال کابل مخابراتی زمینی کابل مخابراتی هوایی کابل تلفن فرکانس صوتی کابل آنتن کابل دوربین کابل آیفون سیم سخت هوایی هادی لخت مسی کابل گرد کابل تخت کابل جوشکاری با قوس الکتریکی کابل جوش کابل بالابر کابل زمینی کابل هالوژن کابل خشک قیمت کابل جوش کابل افشان چیست لیست قیمت سیم و کابل راهنمای خرید سینی کابل مجله سیم و کابل سیم و کابل ایران انواع کابل تلفن کابل آلومینیومی