بررسی سیم افشان 1 در 25

بررسی سیم افشان 1 در 25 و کاربردهای آن

سیم افشان 1 در 25 نوعی کابل سنگین است که در دسته بندی NYMHY کابل ها قرار می‌گیرد. این نوع کابل از نوع افشان تولید می‌شود. جنس هادی به کار رفته در این نوع سیم از نوع مسی کلاس ۵ است. روی هادی در این نوع سیم را یک روکش پی وی سی و یک عایق پوشانده است. این نوع سیم افشان به صورت قرقره در بازار عرضه می شود.

هنگام فروش در متراژ دلخواه مشتری برش می خورد. در ادامه مقاله به بررسی تخصصی سیم افشان 1 در 25 می پردازیم. شرکت سازنده و کاربرد این نوع سیم افشان را بررسی می‌نماییم. با ما همراه باشید.

سیم افشان 1 در 25

معرفی سیم افشان 1 در 25

قبل از معرفی سیم افشان 1 در 25 بهتر است ابتدا با مفهوم کابل افشان آشنا شویم. به چه نوع سیم یا کابلی  کابل افشان اطلاق می‌شود؟ کابل های افشان چه کاربردی دارند؟ برای رسیدن به پاسخ این سوالات با ما همراه باشید.

آشنایی با کابل افشان

این نوع سیم توسط شرکت های سازنده در انواع مختلف کابل کولر، کابل کنترل، کابل ارت، کابل فشار ضعیف و قوی عرضه می‌شود. این نوع کابل انعطاف پذیری زیادی از خود نشان می دهد. بنابراین در سیم‌کشی هایی که انعطاف و پیچش خیلی زیاد لازم است از سیم افشان استفاده می شود. به این مدل سیم کابل نرم نیز می‌گویند.

اواخر دهه هفتاد میلادی این نوع کابل اختراع شد. این نوع سیم از یک هادی مسی و دو یا چند سیم تک رشته افشان تولید می‌شود. در نوع سبک آن عایق پی وی سی از نوع کلاس D و در نوع کابل قدرت برای  عایق از PVC کلاس A استفاده می شود. کابل های افشان در دو مدل تخت و گرد به بازار عرضه می‌شوند.

سیم افشان 1 در 25

 

آشنایی با سیم افشان 1 در 25

سیم افشان 1 در 25 نوعی کابل افشان است که هادی استفاده شده در آن دارای یک سطح مقطع ۲۵ میلی متر مربعی است. کلاس مسی به کار رفته در این نوع سیم از نوع ۵ مسی است. عایق پی وی سی و یک روکش مشکی در این سیم استفاده می ‌شود. ماده رسانای این کابل مس آنیل شده است. هدف از آنیل کردن مس بالا بردن انعطاف پذیری این فلز است. گاهی اوقات از کابل افشان 1 در 25 به عنوان سیم ارت روکش دار استفاده می شود. مطابق استانداردهای موجود این کار اشتباه است. زیرا سیم ارت باید حتما روکشی به رنگ زرد یا سبز داشته باشد.

همچنین ولتاژ سیم ارت با این نوع کابل خیلی متفاوت است. در صورت استفاده از سیم افشان 1 در 25  به عنوان سیم ارت لازم است از هادی محافظت بیشتری در برابر ضربه شود. بنابراین این کار غیر اصولی و خطرآفرین است و توصیه نمی گردد.

یک کاربرد دیگر این نوع سیم افشان استفاده موازی و همزمان آن با کابل هایی مثل 3 در ۵۰ است. وقتی در محلی باید کابل به کار رود ولی آن محل فضای کافی ندارد و نمی‌توان این کابل را استفاده کرد از روش موازی استفاده می‌شود.

یعنی یک کابل 3 در 5 و یک کابل 1 در 25 به عنوان نول همزمان و موازی استفاده می گردد. ولتاژ این نوع کابل بین 6۰۰ تا ۱۰۰۰ ولت است. این نوع کابل به صورت قرقره بسته ‌بندی و تولید می‌شود. موقع فروش به متراژ دلخواه برش داده می شود. رنگ آن بیشتر مشکی است. روکش آن از جنس پی وی سی و کلاس کاری ۵ مسی است. هادی آن دارای سطح مقطع 1 در 25 است. هادی آن از نوع افشان است.

دسته بندی سیم افشان 1 در 25

 

گفتیم که سیم افشان 1 در 25 در دسته بندی NYMHY کابل های سنگین قرار می‌گیرد. این حروف اختصاری  برای نامگذاری کابل ها به کار می رود و نشان دهنده یک ویژگی خاص در کابل است.در ادامه به صورت مختصر مفهوم این حروف را برای انواع کابل افشان سبک و سنگین بررسی می نماییم.

سیم افشان 1 در 25

سیم افشان 1 در 25

کابل افشان سبک و تفسیر حروف روی آن

  • حرف اول نماد استاندارد به کار رفته در کابل است. اغلب حرف N به کار می رود. وجود این حرف یعنی استاندارد این کابل IEC60502 است.
  • حرف دوم : این حرف می تواند A یا C باشد. این حرف نوع هادی کابل را نشان می دهد. اگر A باشد هادی کابل از جنس آلومینیوم است و اگر C باشد هادی به کار رفته از جنس مس است.
  • حرف سوم : این حرف نماد نوع جنس عایق کابل است. این حرف می تواند Y یا 2X باشد. حرف Y نشان دهنده عایق از جنس پی وی سی است. حرف 2X نماد عایق از جنس کراس لینک XLPE است.
  • حرف چهارم : این حرف نماد زره به کار رفته در کابل است. این حرف می تواند R یا B یا C باشد. اگر R باشد زره از نوع سیمی است. اگر B باشد زره از نوع نواری است. اگر C باشد زره از نوع غلاف دار است.
  • حرف پنجم : این حرف عایق خارجی کابل را نشان می دهد و همیشه با Y نشان داده می شود. زیرا عایق خارجی کابل ها همیشه از نوع پی وی سی است.

نکته : در کابل های شیلد دار که به عنوان کابل ابزار دقیق به کار می روند و از تاثیر نویز جلوگیری می کنند. حرف سوم این کابل ها با حروف SE نشان داده می شود.

کابل افشان سنگین و تفسیر حروف روی آن

در مورد سیم افشان 1 در 25 با حروف اختصاری ثبت شده روی آن یعنی NYMHY را می توان این گونه تفسیر کرد.

  • حرف N نماد استاندارد DIN VDE است.
  • حرف دوم در صورتی که خالی باشد نماد هادی از جنس مسی است.
  • حرف سوم Y به معنی عایق از نوع پی وی سی است.
  • علامت MH نشان می دهد این نوع کابل رابط برای بار مکانیکی متوسط به کار می رود.
  • Y نهایی نیز نشان می دهد روکش خارجی از نوع PVC است.

این کابل ها برای انتقال برق به وسایل متحرک و قابل حمل به کار می رود. کابل های سنگین در کارخانجات معادن و مزارع بیشتر به کار می‌روند. ساختار سیم افشان 1 در 25  از مس آنیل شده کلاس ۵ تشکیل شده است. ضخامت عایق این نوع سیم 1.2 میلی متر، ضخامت روکش آن 1.4 میلی متر، قطر خارجی آن 12.6 میلی‌متر وزن این نوع کابل 3۴۰ کیلوگرم است. حداکثر مقاومت هادی سیم در دمای ۲۰ درجه سانتیگراد 0.78 اهم می باشد.

جمع بندی نهایی

سیم افشان 1 در 25 از نوع کابل های سنگین است. این نوع کابل به عنوان کابل رابط به کار می رود. بارهای الکتریکی متوسط را حمل می کند. برای انتقال برق به وسایل متحرک و قابل حمل در مزارع، معادن و کارخانجات از کابل افشان 1 در 25 استفاده می گردد. در برخی موارد به عنوان سیم ارت روکش دار به کار می رود.

در برخی موارد نیز به صورت موازی با کابل 3 در 50 در محیط هایی که فضای سیم کشی کم است به عنوان سیم نول به کار می رود. کابل 1 در 25 از مس آنیل شده به عنوان ماده رسانا استفاده می کند و بنابراین انعطاف پذیری بالایی دارد. هادی به کار رفته در این نوع کابل از نوع مس، عایق و روکش نهایی آن از نوع پی وی سی می باشد. کلاس کاری به کار رفته در این نوع سیم کلاس 5 مسی است.

سیم افشان 1 در 25

لینک کوتاه شده این صفحه : https://www.simandcable.com/simandeojI0

سیم و کابل سیمند کابل شرکت سیم و کابل بهترین برند سیم و کابل خرید سیم و کابل فروش سیم و کابل سیم و کابل از کجا برخریم آیا سیم و کابل بهترین نوع است خرید بهترین نوعغ سیم و کابل فروش مستقیم سیم و کابل خرید مستقیم سیم و کابل سیمند کابل مرغوب ترین نوع سیم و کابل بهترین نوع سیم و کابل سیم و کابل افشان از کجا بخریم قیمت سیم و کابل افشان خرید سیم کابل افشان قیمت سیم و کابل از کجا بگیریم قیمت تمام سیم و کابل بهترین قیمت سیم و کابل ارزان ترین نوع قیمت سیم و کابل سیمند کابل - سیم و کابل - سیم و کابل مرغوب - سیم و کابل استاندارد - انواع سیم و کابل - بهترین نوع سیم و کابل - خرید سیم و کابل - فروش سیم و کابل - قروشنده سیم و کابل - سیم و کابل ارزان - سیم و کابل با کیفیت - سیم و کابل لاله زار - قیمت سیم و کابل - قیمت سیم و کابل سیمند کابل - سیم و کابل دست دوم - خرید سیم و کابل - فروش سیم و کابل - عکس های سیم و کابل - تائیدیه سیم و کابل - تائیدیه های سیم و کابل سیمند کابل - عکس های کارخانه سیمند کابل - خبر های سیم و کابل - قیمت مس - قیمت مس سیم و کابل - مس آزاد سیم و کابل - نمایندگی سیم و کابل - نمایندگی سیمند کابل - پیگیری محصولات سیمند کابل - محصولات درون چاهی - قیمت سیم 1/5 - قسمت سیم 2/5 - قیمت سیم و کابل های ساختمانی - سیم یک - سیم 1×10 - سیم 1/5×1 - سیم 2/5×1 - سیم های متصل - انواع سیم و کابل - فروشنده سیم و کابل - خرید سیم و کابل سیمند کابل - بهترین نوع سیم و کابل در بازار - سیم سیما - سیم سیمکو - سیم و کابل ابهر

سیمند کابل ، فروش سیم و کابل ، خرید سیم و کابل ، سیم و کابل ، انواع سیم و کابل

سیم و کابل  سیمند کابل فروش سیم و کابل خرید سیم و کابل سیم های قابل انعطاف سیم افشان سیم های نصب ثابت سیم مفتولی سیم خشک کابل افشان کابل انعطاف پذیر سبک کابل های نصب ثابت سبک کابل های قدرت چند رشته کابل های قدرت تک رشته کابل دو روکشه کابل تلفن سیم تلفن قیمت سیم تلفن خرید سیم نلفن خرید کابل تلفن کابل تلفن هوایی قیمت کابل تلفن هوایی کابل دو روکشه کابل های مسلح سیم فولادی کابل آرموردار کابل زره دار کابل با هادی هم مرکز کابل کانسانتریک کابل سازمانی کابل ابزار دقیق کابل کنترل انعطاف پذیر بدون شیلد کابل کنترل افشان بدون شیلد کابل کنترل افشان شیلدار سیم رانژه کابل تلفنی بیرون ساختمان کابل کواکسیال کابل مخابراتی زمینی کابل مخابراتی هوایی کابل تلفن فرکانس صوتی کابل آنتن کابل دوربین کابل آیفون سیم سخت هوایی هادی لخت مسی کابل گرد کابل تخت کابل جوشکاری با قوس الکتریکی کابل جوش کابل بالابر کابل زمینی کابل هالوژن کابل خشک قیمت کابل جوش کابل افشان چیست لیست قیمت سیم و کابل راهنمای خرید سینی کابل مجله سیم و کابل سیم و کابل ایران انواع کابل تلفن کابل آلومینیومی