کابل های دارای روکش چند لایه جایگزین غلاف سرب

کابل های دارای روکش چند لایه جایگزین غلاف سرب

 

کابل های دارای  لایه غلاف سرب که برای حفاظت کابل در برابر عوامل شیمیایی و محیطی خصوصا” در مناطق نفتی کاربرد فراوان یافته ، در کشورهای غربی به شدت کاربرد محدودی پیداکرده است . آسیب های ناشی از کاربرد سرب در محیط زیست و سلامت انسان و سایر جانوران باعث شده است تا در اثر محدودیت کاربرد آن ، جایگزین مناسب تری در ساختار کابل استفاده شود .           

سرب فلزي نرم  ، خاكستري رنگ و يا نقره ای كبود است. فلز سرب در صورت ورود به بدن انسان سبب اختلال در واکنشهای آنزیمی بدن و بخصوص در سنتز مولکول می­شودکه قسمت اساسی هموگلوبین بوده و برای انتقال اکسیژن در تمام بدن انسان، جزءاساسی می­باشد. این فلز همچنین سبب کاهش عمر گلبولهای قرمز خون شده و ایجاد عوارض کلیوی، قلبی و عصبی می نماید .  سرب در صورت عبور از کیسه و آمنیون جفت، روی جنین اثرات سوء می­گذارد و در استخوانهای دراز بدن (مانند دست و پا) ایجاد رسوبات شیار مانند می­ کند.  مسمومیت با سرب سبب اثرات منفی روی سلسله اعصاب مرکزی می­شود همچنین روی آنزیمهای بدن اثر می­گذارد. در تماس دراز مدت با مقادیر کم، سرب بر عملکردکلیه اثرات سوء  داشته و سبب نفروپاتی می­شود که غیرقابل برگشت است. سرب سبب کم خونی شده و منجر به ضایعات مغزی و عصبی می­گردد ، سرب در کودکان سبب تاخیر دررشد و نمو می ­شود. سرب در استخوانها تجمع یافته و سلامت آنها را دربزرگسالی به خطر می­اندازد و روی سیستم عصبی ایجاد سمیّت می­کند، روی قلب اثرگذاشته و سبب افزایش فشار خون می­شود.

بر همین اساس شرکت توسعه آروین الکترونیک پارس در راستای ارتقاء سلامت جامعه ، حفظ محیط زیست و بهبود روش های بهره برداری از کابل های صنعتی ، نسل جدید کابل های ابزار دقیق و قدرت با روکش چند لایه جایگزین غلاف سرب را طراحی و عرضه نموده است .

روکش جایگزین شامل سه لایه به شرح زیر است :

1-  لایه ای از جنس نوار آلومینیوم که به وسیله لایه نازکی از پلاستیک پوشیده شده است .

2- روکش میانی از جنس پلی اولفین

3- روکش بیرونی از جنس پلی آمید

در ساختار کابل های ابزار دقیق ، روکش چندلایه را می توان روی المان های عایق شده کابل ( سیم های عایق شده تکی ، زوج یا سه تایی ( تریپل ) بدون اسکرین المان یا دارای آن ) بکار برد . این روکش چند لایه به صورت زیر در کابل به کار گرفته می شود :

 • نوار آلومینیوم که معمولا” در یک وجه آن لایه ای پلاستیکی پوشش داده شده به صورت طولی و با همپوشانی مناسب به کار رفته و به صورت مناسب آب بندی می شود و وجه بدون پوشش آن در تماس با یک سیم تخلیه قرار می گیرد .
 • روکش میانی که نقش لایه ای بازدارنده را ایفا می کند شامل لایه ای از جنس HDPE ( پلی اتیلن سنگین ) است که به وجه پوشش پلاستیکی نوار آلومینیوم کاملا” می چسبد .
 • لایه بازدارنده شامل لایه ای از روکش پلی آمید ( نایلون ) با ضخامت دست کم 3/0 میلی متر
 • آلومینیوم به عنوان لایه ای بازدارنده در برابر آب و محلول های آبی و همچنین هیدروکربنها ، ترکیبات آروماتیک و چرب
 • لایه پلی اولفین به عنوان بازدارنده در برابر هیدروکربن ها ، اسیدها و بازها
 • لایه نازک پلی آمید به عنوان بازدارنده در برابر آب و محلول های آبی و همچنین هیدروکربن ها ، ترکیبات آروماتیک و چرب

در نتیجه همه لایه های فوق مجموعا” می توانند حفاظ مناسبی در برابر عوامل شیمیایی و محیطی در نظر گرفته شود .

مقایسه ساختار کابل دارای غلاف سربی با کابل دارای روکش چند لایه

در جدول زیر کابل ابزار دقیق 1×2×10 با دو ساختار غلاف سربی و با روکش چند لایه با هم مقایسه شده اند . همانگونه که ملاحظه می گردد ، کابل با روکش چندلایه از نظر وزنی 44 درصد سبک تر و از نظر قطر 8 درصد کمتر است .

کابل با روکش چند لایه کابل غلاف سربی شرح
RE-2X(L)2Y4YSWAY RE-2X(st)MYSWAY
15/0 1/1 ضخامت غلاف فلزی   mm
6/2 66 وزن تقریبی روکش فلزی   kg/100m
9/23 9/25 قطر تقریبی کابل mm
960 1700 وزن تقریبی کابل   kg/km

 

در این نوع از کابل ها نوار آلومینیوم را می توان به عنوان حفاظ الکترومغناطیسی ( اسکرین ) بکار برد و این به معنی آن است که دیگر نیازی به اسکرین اضافی در ساختار کابل نیست و همچنین با وجود این روکش چند لایه ، لزومی به استفاده از روکش میانی نیست و در نتیجه قطر بیرونی کابل کاهش خواهد یافت  این کاهش قطر با کاهش قیمت تمام شده آن همراه است .

نوار آلومینیوم نسبت به غلاف سرب اکسترود شده به مراتب سبک تر و نازک تر است که مزایایی نظیر موارد زیر را به همراه خواهد داشت :

 • ساختار کابل سبک تر خواهد بود
 • قطر خارجی کابل کمتر است
 • نسبت طول به حجم کابل مناسب تر است
 • شعاع خمش کابل کمتر است

در نتیجه این مزایا ، هزینه های حمل و نقل ، هزینه های یراق آلات ( مفصل ها ، اتصالات و … ) و هزینه های نصب کابل بسیار کاهش پیدا می کند .

آلومینیوم هیچگونه اثر تخریبی بر محیط زیست ندارد و در نتیجه دور ریز ضایعات کابل به آسانی انجام می شود و از طرفی هیچگونه تمهیدات حفاظتی برای پرسنل دست اندرکار تولید و نصب و بهره برداری از کابل مورد نیاز نیست که این موضوع در هزینه ها صرفه جوئی حاصل خواهد کرد .

 

آزمون های انجام شده

روکش چند لایه به وسیله آزمایشگاه مستقل و معتبر KEMA  به تائید رسیده است . در بررسی این کابل ها مواد شیمیایی مختلف از نوع هیدروکربن ها ، ترکیبات آروماتیک و چرب ، روغن موتور و اسیدهای اکسایشی انتخاب شدند تا محدوده وسیعی از انواع مواد شیمیایی را که احتمالا” در محیط های صنعتی ، پالایشگاه ها ، مناطق نفت خیز و گازی وجود دارند ، شامل شوند .

در بررسی این کابل ها مواد شیمیایی زیر مورد استفاده قرار گرفته اند :

 • روغن استاندارد IRM 902 معادل روغن ASTM no.2
 • روغن استاندارد IRM 903 معادل روغن ASTM no.3
 • بنزن ( 100 درصد )
 • تری کلرو اتیلن ( 100 درصد )
 • اسید نیتریک HNO3 ( 32 درصد )

با توجه به استفاده از مواد فوق نتایج آزمون بر روی کابل های با غلاف چند لایه به شرح زیر بوده است :

مواد شیمیایی پایداری / دوام
مواد آزمون شده ترکیب
آلومینیوم پلی اولفین پلی آمید روکش چند لایه
سوخت موتور

روخن استاندارد IRM 902

+ + + +
هیدروکربن آروماتیک

بنزن ( 100 درصد )

+ + +
هیدروکربن کلرینه

تری کلرو اتیلن ( 100 درصد )

+ . . +
اسید اکسایشی

اسید نیتریک ( 32 درصد )

+ +

 

 

 

لینک کوتاه شده این صفحه : https://www.simandcable.com/simandQp7TI

سیم و کابل سیمند کابل شرکت سیم و کابل بهترین برند سیم و کابل خرید سیم و کابل فروش سیم و کابل سیم و کابل از کجا برخریم آیا سیم و کابل بهترین نوع است خرید بهترین نوعغ سیم و کابل فروش مستقیم سیم و کابل خرید مستقیم سیم و کابل سیمند کابل مرغوب ترین نوع سیم و کابل بهترین نوع سیم و کابل سیم و کابل افشان از کجا بخریم قیمت سیم و کابل افشان خرید سیم کابل افشان قیمت سیم و کابل از کجا بگیریم قیمت تمام سیم و کابل بهترین قیمت سیم و کابل ارزان ترین نوع قیمت سیم و کابل سیمند کابل - سیم و کابل - سیم و کابل مرغوب - سیم و کابل استاندارد - انواع سیم و کابل - بهترین نوع سیم و کابل - خرید سیم و کابل - فروش سیم و کابل - قروشنده سیم و کابل - سیم و کابل ارزان - سیم و کابل با کیفیت - سیم و کابل لاله زار - قیمت سیم و کابل - قیمت سیم و کابل سیمند کابل - سیم و کابل دست دوم - خرید سیم و کابل - فروش سیم و کابل - عکس های سیم و کابل - تائیدیه سیم و کابل - تائیدیه های سیم و کابل سیمند کابل - عکس های کارخانه سیمند کابل - خبر های سیم و کابل - قیمت مس - قیمت مس سیم و کابل - مس آزاد سیم و کابل - نمایندگی سیم و کابل - نمایندگی سیمند کابل - پیگیری محصولات سیمند کابل - محصولات درون چاهی - قیمت سیم 1/5 - قسمت سیم 2/5 - قیمت سیم و کابل های ساختمانی - سیم یک - سیم 1×10 - سیم 1/5×1 - سیم 2/5×1 - سیم های متصل - انواع سیم و کابل - فروشنده سیم و کابل - خرید سیم و کابل سیمند کابل - بهترین نوع سیم و کابل در بازار - سیم سیما - سیم سیمکو - سیم و کابل ابهر

سیمند کابل ، فروش سیم و کابل ، خرید سیم و کابل ، سیم و کابل ، انواع سیم و کابل

سیم و کابل  سیمند کابل فروش سیم و کابل خرید سیم و کابل سیم های قابل انعطاف سیم افشان سیم های نصب ثابت سیم مفتولی سیم خشک کابل افشان کابل انعطاف پذیر سبک کابل های نصب ثابت سبک کابل های قدرت چند رشته کابل های قدرت تک رشته کابل دو روکشه کابل تلفن سیم تلفن قیمت سیم تلفن خرید سیم نلفن خرید کابل تلفن کابل تلفن هوایی قیمت کابل تلفن هوایی کابل دو روکشه کابل های مسلح سیم فولادی کابل آرموردار کابل زره دار کابل با هادی هم مرکز کابل کانسانتریک کابل سازمانی کابل ابزار دقیق کابل کنترل انعطاف پذیر بدون شیلد کابل کنترل افشان بدون شیلد کابل کنترل افشان شیلدار سیم رانژه کابل تلفنی بیرون ساختمان کابل کواکسیال کابل مخابراتی زمینی کابل مخابراتی هوایی کابل تلفن فرکانس صوتی کابل آنتن کابل دوربین کابل آیفون سیم سخت هوایی هادی لخت مسی کابل گرد کابل تخت کابل جوشکاری با قوس الکتریکی کابل جوش کابل بالابر کابل زمینی کابل هالوژن کابل خشک قیمت کابل جوش کابل افشان چیست لیست قیمت سیم و کابل راهنمای خرید سینی کابل مجله سیم و کابل سیم و کابل ایران انواع کابل تلفن کابل آلومینیومی ;