معرفی و بررسی کابل‌های دارای هادی هم مرکز (کانسانتریک)

کابل‌های دارای هادی هم مرکز (کانسانتریک)

کابل‌های دارای هادی هم مرکز (کانسانتریک) نوعی کابل خاص هستند که از آن ها بیشتر برای اتصال ارت استفاده می‌شود. در واقع این نوع کابل‌ها شامل چندین کابل متحدالمرکز است که توسط یک لایه محافظتی که عموماً پی وی سی است محافظت شده و سپس روی آن شیلد پی وی سی نازک قرار گرفته است. از این کابل ها برای کاهش خطر برق‌گرفتگی در ساختمان‌ها استفاده می‌شود.

معرفی کابل‌های دارای هادی هم مرکز

کابل‌های دارای هادی هم مرکز (کانسانتریک) از تعدادی سیم مفتول مسی تشکیل شده که روی یک هسته مرکزی تابیده شده اند. این هسته مرکزی معمولاً از جنس پی وی سی بوده و در داخل آن نیز یک رشته مفتول با نام مفتول مرکزی یا همان هادی مرکزی قرار دارد.

کابل‌های دارای هادی هم مرکز (کانسانتریک)

کابل‌های دارای هادی هم مرکز عموماً از جنس مس و یا در برخی مدل ها از جنس آلومینیوم ساخته می شوند. این کابل‌ها عموماً توسط اپراتور های برق منطقه ای برای اتصال به زمین استفاده می شوند. هدف اصلی این کابل‌ها اتصال به مدار ارت است که باعث می‌شود خطرات برق‌گرفتگی در خانه های مسکونی و آپارتمان ها و ساختمان‌های اداری و تجاری به شدت کاهش پیدا کند. یکی دیگر از قابلیت های این کابل توزیع فرعی و اصلی جریان برق در ساختمان‌های چند طبقه بلند و همچنین سیستم‌های روشنایی شهری در سطح خیابان‌ها است.

 

کانسانتریک برای منابع تغذیه و یا سیستم‌های حفاظتی مورد استفاده قرار می‌گیرند. منظور از سیستم‌های حفاظتی سیستم‌هایی است که باعث می‌شود خطر برق‌گرفتگی در ساختمان‌ها کاهش پیدا کند. سیم ارت یکی از این سیستم‌های حفاظتی است. از کابل‌های دارای هادی هم مرکز (کانسانتریک) در جایی که Protective Earth (PE) و Neutral (N) با هم شناخته و ترکیب می شوند استفاده می‌شود. به این حالت به اصطلاح PEN گفته می‌شود. این ترکیب خنثی باعث می‌شود که زمین در چند نقطه به سیستم ارت ساختمان متصل شده و در نتیجه خطر برق‌گرفتگی به شدت کاهش پیدا کند.

 

ساختار داخلی کابل‌های دارای هادی هم مرکز

ساختار داخلی کابل‌های دارای هادی هم مرکز (کانسانتریک) در نوع خود بسیار جالب توجه و ویژه است. این کابل‌ها به صورت هم مرکز ساخته می شوند و در نتیجه در آن از سیم‌های مفتول مسی استفاده می‌شود.

  • روکش پی وی سی: روی کابل قرار دارد و همانند دیگر روکش‌ها وظیفه نگهداری اجزای داخلی کابل را برعهده دارد. همچنین این روکش به عنوان یک لایه مقاوم در برابر آب، رطوبت و نور خورشید عمل می‌کند.
  • نوار حفاظتی مسی: در زیر روکش پی وی سی یک نوار مسی قرار گرفته است که وظیفه آن اتصال کابل‌های هم محور است. همچنین این روش مسی باعث می‌شود که استقامت کابل در هنگام کشش بیشتر شده و به راحتی آسیب نبیند.
  • سیم‌های مسی هم محور: در زیر روکش مسی سیم‌ها و کابل‌های مفتول هم محور قرار دارند. این کابل‌ها به صورت رشته های مفتولی در داخل این کابل حول یک محول که عموماً از جنس پی وی سی است تابیده شده اند. این کابل‌ها با استفاده از روکش مسی با یکدیگر اتصال دارند. قطر کابل‌های تابیده شده حول محور پی وی سی یک اندازه است.
  • عایق محوری پی وی سی: این عایق به عنوان محور مرکزی و اصلی برای کابل‌های مفتولی مسی عمل می‌کند. همچنین به عنوان یک لایه محافظتی بسیار مستحکم برای کابل هادی مرکزی نیز عمل می‌کند. این پی وی سی باعث می‌شود که استقامت کابل تا حد بسیار بالایی افزایش پیدا کند.
  • کابل محور مرکزی مسی: کابل محوری که از جنس مس آنیل شده است به عنوان کابل هادی مرکزی شناخته می‌شود. این کابل در وسط محور پی وی سی قرار گرفته است و به صورت تکی و از جنس مفتول مس است.

 

 

استانداردهای استفاده شده در کابل‌های دارای هادی هم مرکز

 کابل‌های دارای هادی هم مرکز (کانسانتریک) از استانداردهای IEC 60502-1 ISIRI 3569-1 استفاده می‌کنند. این استانداردها به این معنی است که این کابل‌ها برای استفاده در محیط‌های باز و همچنین در فضاهایی که احتمال صدمه فیزیکی برای کابل‌ها است، بسیار مناسب هستند. در نتیجه از این کابل حتی در کارخانجات و نیروگاه‌های برق نیز استفاده می‌شود.

محل های استفاده از کابل‌های دارای هادی هم مرکز (کانسانتریک)

کابل‌های دارای هادی هم مرکز (کانسانتریک) در هوای آزاد، در داخل زمین، در مجراهای مخصوص و کانال‌ها، در کانال‌های زیرزمینی و یا حتی سیستم‌های روشنایی شهری استفاده می شوند. دلیل کاربرد گسترده این کابل‌ها این است که در دمای 90 درجه و در هوای مرطوب و یا خشک عملکرد یکسانی داشته در برابر نور خورشید نیز مقاوم هستند. این کابل‌ها توانایی تحمل جریان‌هایی از 600 ولت تا 45 کیلوولت را دارا می باشند.

 

جدول مشخصات کابل‌های دارای هادی هم مرکز (کانسانتریک)

تعداد و سطح مقطع هادی

mm2

ضخامت عایق

mm

ضخامت روکش میانی

mm

ضخامت روکش

mm

میانگین قطر خارجی

mm

حداکثر مقاومت هادی در ۲۰ درجه سانتی‌گراد

Ω / km

وزن تقریبی

Kg/KM

۱ x 1.5/1.5 ۰.۸ ۱.۸ ۷.۵ ۱۲.۱ ۸۰
۱ x 2.5/2.5 ۰.۸ ۱.۸ ۸.۰ ۷.۴۱ ۱۰۴
۱ x 4/4 ۱.۰ ۱.۸ ۹.۰ ۴.۶۱ ۱۴۶
۱ x 6/6 ۱.۰ ۱.۸ ۱۰.۰ ۳.۰۸ ۱۹۲
۱ x 10/10 ۱.۰ ۱.۸ ۱۱.۰ ۱.۸۳ ۲۷۳
۱ x 16/16 ۱.۰ ۱.۸ ۱۳.۰ ۱.۱۵ ۴۱۱
۱ x 25/25 ۱.۲ ۱.۸ ۱۵.۰ ۰.۷۲۷ ۶۱۵
۱ x 35/35 ۱.۲ ۱.۸ ۱۶.۰ ۰.۵۲۴ ۸۱۰
۳ x 1.5/1.5 ۰.۸ ۱.۰ ۱.۸ ۱۵.۰ ۱۲.۱ ۲۲۵
۳ x 2.5/2.5 ۰.۸ ۱.۰ ۱.۸ ۱۶.۰ ۷.۴۱ ۲۸۸
۳ x 4/4 ۱.۰ ۱.۰ ۱.۸ ۱۸.۰ ۴.۶۱ ۴۰۲
۳ x 6/6 ۱.۰ ۱.۰ ۱.۸ ۱۹.۰ ۳.۰۸ ۵۱۲
۳ x 10/10 ۱.۰ ۱.۰ ۱.۸ ۲۱.۰ ۱.۸۳ ۷۱۳
۳ x 16/16 ۱.۰ ۱.۰ ۱.۸ ۲۳.۰ ۱.۱۵ ۱۰۶۶
۳ x 25/25 ۱.۲ ۱.۰ ۱.۸ ۲۸.۰ ۰.۷۲۷ ۱۵۷۰
۳ x 35/35 ۱.۲ ۱.۰ ۱.۸ ۳۰.۰ ۰.۵۲۴ ۲۰۴۲
۴ x 1.5/1.5 ۰.۸ ۱.۰ ۱.۸ ۱۶.۰ ۱۲.۱ ۲۵۸
۴ x 2.5/2.5 ۰.۸ ۱.۰ ۱.۸ ۱۷.۰ ۷.۴۱ ۳۳۱
۴ x 4/4 ۱.۰ ۱.۰ ۱.۸ ۱۹.۰ ۴.۶۱ ۴۶۳
۴ x 6/6 ۱.۰ ۱.۰ ۱.۸ ۲۰.۰ ۳.۰۸ ۵۹۷
۴ x 10/10 ۱.۰ ۱.۰ ۱.۸ ۲۲.۰ ۱.۸۳ ۸۴۶
۴ x 16/16 ۱.۰ ۱.۰ ۱.۸ ۲۵.۰ ۱.۱۵ ۱۲۷۲
۴ x 25/25 ۱.۲ ۱.۰ ۱.۸ ۳۰.۵ ۰.۷۲۷ ۱۸۸۳
۴ x 35/35 ۱.۲ ۱.۰ ۱.۸ ۳۱.۵ ۰.۵۲۴ ۲۴۵۵
۷ x 1.5/2.5 ۰.۸ ۱.۰ ۱.۸ ۱۷.۰ ۱۲.۱ ۲۶۸
۱۰ x 1.5/2.5 ۰.۸ ۱.۰ ۱.۸ ۲۰.۵ ۱۲.۱ ۴۸۲
۱۲ x 1.5/2.5 ۰.۸ ۱.۰ ۱.۸ ۲۱.۵ ۱۲.۱ ۵۲۸
۱۴ x 1.5/2.5 ۰.۸ ۱.۰ ۱.۸ ۲۲.۵ ۱۲.۱ ۵۸۰
۱۹ x 1.5/4 ۰.۸ ۱.۰ ۱.۸ ۲۵.۰ ۱۲.۱ ۷۲۰
۲۴ x 1.5/6 ۰.۸ ۱.۰ ۱.۸ ۲۸.۰ ۱۲.۱ ۹۰۰
۳۰ x 1.5/6 ۰.۸ ۱.۰ ۱.۸ ۲۹.۰ ۱۲.۱ ۱۰۱۲
۴۰ x1.5/10 ۰.۸ ۱.۰ ۱.۸ ۳۲.۵ ۱۲.۱ ۱۲۴۰
۷ x 2.5/2.5 ۰.۸ ۱.۰ ۱.۸ ۱۹.۰ ۷.۴۱ ۲۶۰
۱۰ x 2.5/4 ۰.۸ ۱.۰ ۱.۸ ۲۱.۵ ۷.۴۱ ۶۴۲
۱۲ x 2.5/4 ۰.۸ ۱.۰ ۱.۸ ۲۲.۵ ۷.۴۱ ۷۱۷
۱۴ x 2.5/6 ۰.۸ ۱.۰ ۱.۸ ۲۳.۵ ۷.۴۱ ۸۱۰
۱۹ x 2.5/6 ۰.۸ ۱.۰ ۱.۸ ۲۶.۰ ۷.۴۱ ۹۹۴
۲۴ x 2.5/10 ۰.۸ ۱.۰ ۱.۸ ۳۰.۰ ۷.۴۱ ۱۲۳۸
۳۰ x 2.5/10 ۰.۸ ۱.۰ ۱.۸ ۳۲.۰ ۷.۴۱ ۱۳۹۳
۴۰ x2.5/10 ۰.۸ ۱.۲ ۱.۹ ۳۵.۵ ۷.۴۱ ۱۸۵۷

 

مشاوره آنلاین برای خرید کابل‌های دارای هادی هم مرکز (کانسانتریک)

شما می‌توانید با مراجعه به سایت فروشگاه سیم و کابل سیمند که با نام فروشگاه سیمند کابل نیز شناخته می‌شود به‌راحتی در خصوص خرید انواع مختلف کابل‌های دارای هادی هم مرکز (کانسانتریک) اقدام نمایید.  شما می‌توانید در ساعات کاری با مشاوران و کارشناسان مجموعه سیمند تماس گرفته در خصوص خرید کابل خود مشورت‌های مورد نیاز را دریافت نمایید. همچنین در صورتی که سؤالی در خصوص کابل‌های ارائه شده در سایت سیمند داشته باشید کارشناسان این مجموعه پاسخگوی سؤالات شما خواهد بود.

 

خرید آنلاین کابل‌های دارای هادی هم مرکز (کانسانتریک) از سایت مجموعه سیمند

شما می‌توانید برای خرید کابل‌های دارای هادی هم مرکز (کانسانتریک) به فروشگاه اینترنتی سیم و کابل سیمند مراجعه نمایید. فروشگاه سیمند کابل به عنوان یکی از معتبرترین مجموعه‌های  فروش سیم و کابل و همچنین فروش سیم افشان و کابل افشان در ایران شناخته می‌شود.

 

 

لینک کوتاه شده این صفحه : https://www.simandcable.com/simandtHUd3

سیم و کابل سیمند کابل شرکت سیم و کابل بهترین برند سیم و کابل خرید سیم و کابل فروش سیم و کابل سیم و کابل از کجا برخریم آیا سیم و کابل بهترین نوع است خرید بهترین نوعغ سیم و کابل فروش مستقیم سیم و کابل خرید مستقیم سیم و کابل سیمند کابل مرغوب ترین نوع سیم و کابل بهترین نوع سیم و کابل سیم و کابل افشان از کجا بخریم قیمت سیم و کابل افشان خرید سیم کابل افشان قیمت سیم و کابل از کجا بگیریم قیمت تمام سیم و کابل بهترین قیمت سیم و کابل ارزان ترین نوع قیمت سیم و کابل سیمند کابل - سیم و کابل - سیم و کابل مرغوب - سیم و کابل استاندارد - انواع سیم و کابل - بهترین نوع سیم و کابل - خرید سیم و کابل - فروش سیم و کابل - قروشنده سیم و کابل - سیم و کابل ارزان - سیم و کابل با کیفیت - سیم و کابل لاله زار - قیمت سیم و کابل - قیمت سیم و کابل سیمند کابل - سیم و کابل دست دوم - خرید سیم و کابل - فروش سیم و کابل - عکس های سیم و کابل - تائیدیه سیم و کابل - تائیدیه های سیم و کابل سیمند کابل - عکس های کارخانه سیمند کابل - خبر های سیم و کابل - قیمت مس - قیمت مس سیم و کابل - مس آزاد سیم و کابل - نمایندگی سیم و کابل - نمایندگی سیمند کابل - پیگیری محصولات سیمند کابل - محصولات درون چاهی - قیمت سیم 1/5 - قسمت سیم 2/5 - قیمت سیم و کابل های ساختمانی - سیم یک - سیم 1×10 - سیم 1/5×1 - سیم 2/5×1 - سیم های متصل - انواع سیم و کابل - فروشنده سیم و کابل - خرید سیم و کابل سیمند کابل - بهترین نوع سیم و کابل در بازار - سیم سیما - سیم سیمکو - سیم و کابل ابهر

سیمند کابل ، فروش سیم و کابل ، خرید سیم و کابل ، سیم و کابل ، انواع سیم و کابل

سیم و کابل  سیمند کابل فروش سیم و کابل خرید سیم و کابل سیم های قابل انعطاف سیم افشان سیم های نصب ثابت سیم مفتولی سیم خشک کابل افشان کابل انعطاف پذیر سبک کابل های نصب ثابت سبک کابل های قدرت چند رشته کابل های قدرت تک رشته کابل دو روکشه کابل تلفن سیم تلفن قیمت سیم تلفن خرید سیم نلفن خرید کابل تلفن کابل تلفن هوایی قیمت کابل تلفن هوایی کابل دو روکشه کابل های مسلح سیم فولادی کابل آرموردار کابل زره دار کابل با هادی هم مرکز کابل کانسانتریک کابل سازمانی کابل ابزار دقیق کابل کنترل انعطاف پذیر بدون شیلد کابل کنترل افشان بدون شیلد کابل کنترل افشان شیلدار سیم رانژه کابل تلفنی بیرون ساختمان کابل کواکسیال کابل مخابراتی زمینی کابل مخابراتی هوایی کابل تلفن فرکانس صوتی کابل آنتن کابل دوربین کابل آیفون سیم سخت هوایی هادی لخت مسی کابل گرد کابل تخت کابل جوشکاری با قوس الکتریکی کابل جوش کابل بالابر کابل زمینی کابل هالوژن کابل خشک قیمت کابل جوش کابل افشان چیست لیست قیمت سیم و کابل راهنمای خرید سینی کابل مجله سیم و کابل سیم و کابل ایران انواع کابل تلفن کابل آلومینیومی ;