کابل افشان 3 در 0/75 و کاربرد و مشخصات آن

کابل افشان 3 در 0/75، کابل سه هسته ای انعطاف پذیر است که دارای سطح مقطع 0.75 میلی متر مربع می باشد. سه هسته موجود در این کابل، هادی هایی افشان با رشته های مسی به هم تابیده شده هستند و ولتاژ نامی در این کابل 300 تا 500 ولت می باشد. روکش این کابل از جنس پلی وینیل کلراید یا PVC کلاس C یا D می باشد.

کابل های افشان از نظر انعطاف، به دو گروه 5 و 6 تقسیم بندی می شوند. کابل های افشان گروه 6، انعطاف پذیری بیشتری دارند. انعطاف این کابل ها سبب شده است که به راحتی خم شده و در مناطق پرپیچ و خم و انحنادار استفاده شوند. انعطاف پذیری خوب، همچنین حمل و نقل و بسته بندی این کابل ها را راحت نموده است.

هادی های موجود در این کابل، در سه رنگ روکش مختلف تولید می گردد که در غلافی از روکش بیرونی کابل قرار گرفته اند. این سیم ها عموما به عنوان سیم های فاز، نول و ارت به کار می روند. فروش سیم و کابل افشان به طور معمول در حلقه ای 100 متری در بازار انجام می گردد.

کابل افشان 3 در 0/75

کاربرد کابل افشان 3 در 0/75

کابل افشان 3 در 0/75 معمولا در سیستم های برق رسانی سبک به کار می رود. این کابل، در تامین برق سیستم های روشنایی و در مصارف ساختمانی کاربرد وسیعی دارد. برخی از کاربردهای این کابل را در زیر مشاهده می کنید:

 • کامپیوتر، پرینتر و دستگاه ها و تجهیزات اداری
 • وسایل برقی آشپزخانه مانند توستر، مخلوط کن، همزن برقی
 • لوازم برقی خانگی مانند جاروبرقی، ماشین لباسشویی، ماشین ظرفشویی و غیره
 • تجهیزات ضبط و پخش موزیک، ساندبار، رادیو
 • دستگاه های ضبط تصویر DVR
 • آباژورهای رومیزی و آباژورهای ایستاده

کابل افشان فوق در سیستم های گرمایشی برقی برای تامین برق وسیله نیز می تواند، استفاده شود، اما به شرط این که با قسمت های داغ دستگاه در تماس مستقیم نباشد. این کابل بهتر است، در فضاهای سرپوشیده استفاده گردد. به کار گیری آن در داخل لوله های برق و خرطومی نیز مجاز می باشد. کابل های افشان بهتر است، به صورت مدفون در خاک استفاده نشوند، زیرا احتمال خوردگی روکش کابل در اثر عوامل خارجی وجود خواهد داشت.

مزایای کابل افشان 3 در 0/75

 • رسانایی کابل و سیم افشان نسبت به کابل و سیم مفتولی، بهتر بوده و جریان بیشتری را می تواند، منتقل نماید.
 • کابل افشان فوق به علت وجود روکش پلی وینیل کلراید کلاس D یا C، دارای درجه حفاظتی و درجه ایمنی بالایی می باشد، بنابراین خطر برق گرفتگی و آتش سوزی با استفاده از این کابل، کاهش پیدا خواهد کرد.
 • یکی از مزیت های مهم کابل افشان 3 در 0/75 انعطاف پذیری عالی است. افزون بر آن این کابل افشان در اثر زاویه دهی نیز نمی شکند. کابل های افشان این قابلیت را دارند که خمیده شوند، بنابراین از آن ها می توان، در مسیرهای پیچ و خم دار کناف ها و سقف کاذب برای برق رسانی به منابع روشنایی از جمله لوسترها، چراغ های سقفی، هالوژن ها و چراغ های پنلی توکار استفاده نمود.
 • کابل فوق، استحکام خوبی در برابر عوامل محیطی مانند اشعه ماوراء بنفش خورشید و باد و طوفان دارد.
 • این کابل در برابر تنش های فیزیکی متوسط، مقاوم است.
 • کابل 3 در 75/0 افشان می تواند، در محیط های اسیدی و قلیایی به کار برده شود.
 • کابل فوق در محیط های نم دار نیز انتخاب مناسبی می باشد.

کابل افشان 3 در 75/0

ویژگی های عایق کابل افشان 3 در 0/75

روکش عایق کابل های افشان معمولا از جنس پی وی سی کلاس C یا D می باشد. روکش کابل افشان 3 در 0.75 تولیدی سیمند کابل دارای مشخصات زیر می باشد:

 • صرفه جویی در هزینه
 • ویژگی های عایقی بسیار خوب
 • انعطاف پذیری فوق العاده
 • دوام و طول عمر طولانی
 • مقاومت خوب در محیط های روغنی

مراحل تولید کابل افشان 3 در 0/75

به طور کلی تمامی کابل های افشان از جمله کابل افشان 3 در 0.75 در طی مراحل زیر تولید می گردند:

 1. نازک کردن مفتول مسی

در مرحله ابتدایی، مفتول های مسی در دستگاه های نازک کن قرار داده شده و قطر آن ها به شدت کاهش پیدا می کند.

 1. آنیل کردن

تمامی مفتول های نازک شده مسی، وارد کوره آنیل کاری می شوند تا به شکل مس آنیل شده درآیند.

 1. تاباندن رشته های مسی

در این مرحله که به مرحله بانچ نیز معروف است، رشته های مسی آنیل شده وارد دستگاه بانچر گردیده و به هم تابانده می شوند.

 1. عایق کاری

رشته های مسی بانچ شده و گرانول عایق که به عنوان روکش می باشد، وارد دستگاه اکسترودر شده و در خروجی دستگاه، به شکل سیم هایی با سطح مقطع 0.75 میلی متر درخواهند آمد. سیم ها توسط دستگاه، بر روی قرقره هایی پیچیده می شوند تا در مرحله بعدی، برای تولید کابل مورد استفاده قرار گیرند.

 1. اکسترودر کابل

این مرحله، مرحله روکش زنی است. مواد اولیه، شامل سیم های پیچیده شده بر روی قرقره، گرانول عایق کابل و پودر تالک، وارد دستگاه اکسترودر کابل می شوند تا روکش زنی و تولید کابل انجام گردد.

 1. بسته بندی

در نهایت کابل افشان 3 در 0/75 افشان به صورت حلقه ای، بسته بندی شده و وکیوم می گردند.

 

جریان مجاز کابل افشان 3 در 0/75

همان طور که می دانید، هر کابل یا سیم حامل جریان، دارای سطح مقطع خاصی می باشد. هرچقدر سطح مقطع کابل، کوچکتر باشد، میزان جریان کمتری، مجاز به عبور از آن است. به طور کلی در انتخاب سطح مقطع مناسب برای کابل، باید نکات زیر، مدنظر قرار داده شود:

 1. به هیچ عنوان نباید جریان بیشتری از جریان مجاز از کابل عبور داده شود.
 2. افت ولتاژ کابل باید در حد استاندارد و قابل قبول نگهداری گردد.
 3. با توجه به محل نصب و نوع کاربری کابل مناسب را انتخاب کنید.
 4. استفاده از کابل در محیط های گوناگون مانند نصب کابل در هوای آزاد، کابل مدفون در خاک، استفاده در مناطق گرم، محیط های مرطوب و غیره در تعیین نوع پوشش و عایق کابل، موثر می باشند.

جریان مجاز عبوری از کابل 3 در 0.75 در دمای 25 درجه سانتیگراد، در فواصل کوتاه، حدود 6 آمپر می باشد. البته این عدد به محل نصب کابل نیز بستگی دارد. کابل هایی که در هوای آزاد به صورت روکار نصب شده اند، با کابل های داخل لوله، جریان های مجاز مختلفی را دارند، زیرا دارای تبادل حرارتی متفاوتی با محیط می باشند.

افزایش طول خط کابل کشی نیز باعث افزایش افت ولتاژ در مسیر شده، در نتیجه جریان مجاز عبوری از کابل، کاهش پیدا خواهد کرد. در فواصل طولانی از کابل هایی با سطح مقطع بزرگتر استفاده نمایید.

 

خرید کابل افشان 3 در 0/75

کابل افشان 3 در 75/0 از کابل های پرمصرف است که به عنوان کابل ساختمانی و برای تامین برق دستگاه های برقی کوچک خریداری می گردد. فروش سیم و کابل در کشور، در مراکز مختلف به صورت حضوری و یا اینترنتی انجام می گردد. در هنگام خرید کابل افشان، توجه به نکات زیر ضروری می باشد:

 • عایق و روکش کابل را بررسی کنید، نباید کوچکترین فرورفتگی و برآمدگی در روکش مشاهده شود و روکش کاملا باید یکدست و یکنواخت باشد.
 • قطر نامی هادی های کابل، باید کاملا با هم برابر باشند.
 • ضخامت عایق کابل باید استاندارد بوده و مقاومت کافی در برابر عوامل خارجی داشته باشد.
 • میزان جریان عبوری از خط را محاسبه کرده و سطح مقطع مناسب را برای کابل خریداری نمایید.
 • به جنس هادی و آنیل بودن آن دقت نمایید.
 • برای اطمینان از عدم خریداری محصولات تقلبی، انواع سیم و کابل را حتما از فروشگاه سیم و کابل معتبر خریداری نمایید.

بهتر است بدانید، سیمند کابل، تولید کننده برتر انواع سیم و کابل در کشور است که برای رفاه حال مشتریان، خرید آنلاین محصولات خود را در فروشگاه سیمند کابل راه اندازی نموده است. این مجموعه، امیدوار است، با عرضه سیم و کابل های ساخته شده از متریال درجه یک، قدمی در راه ارتقای صنعت و پیشرفت کشور برداشته باشد.

 

کابل افشان 3 در 0/75 کابل افشان 3 در 0/75 کابل افشان 3 در 0/75 کابل افشان 3 در 0/75

لینک کوتاه شده این صفحه : https://www.simandcable.com/simandSfAtD

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد!