بررسی تخصصی انواع کابل افشان ۲ در 0/5

کابل افشان ۲ در 0/5 در انواع مختلف افشان، مسی، ساختار بدون شیلد و شیلد دار تولید می گردد. کاربرد آن بیشتر برای کابل تغذیه است. همچنین به عنوان کابل کنترل نیز کاربرد دارد. تجهیزات کم ‌مصرف از این نوع کابل برای تغذیه استفاده می کنند.

این نوع کابل دارای دو رشته هادی با سطح مقطع نیم میلی متر مربع است. چند نمونه سیم و کابل در این گروه وجود دارد که در ادامه به بررسی آنها می پردازیم. از نمونه کابل های دو رشته با سطح مقطع نیم میلی متر میتوان به سیم برق کیسه ای، سیم نایلونی، کابل افشان سبک گرد، کابل افشان تخت، کابل شیلد دار ۲ در 5/0 اشاره کرد.

هادی به کار رفته در کابل افشان ۲ در0/5 از نوع مس خالص می باشد و دارای استاندارد ملی ۳۰۸۴ و استاندارد بین المللی IEC 60228 می باشد. طبق تحقیقات بیشترین مقاومت هادی الکتریکی این سیم در دمای ۲۰ درجه سانتی گراد ۳۹ اهم بر کیلومتر است. در ادامه با انواع کابلهای افشان ۲ در 0/5 آشنا می شویم.

آشنایی با سیم بند تخت 2 در0/5

 به این نوع کابل افشان ۲ در 0/5 سیم دو رشته سفید، سیم بلندگو، سیم سفید برق یا سیم نایلونی نیز می‌گویند. در استاندارد ملی ایران این نوع سیم با کد مشخصه 41(607) شناسایی می‌شود. طبق استاندارد اروپا شناسه این سیم  H03VH-H می باشد. ولتاژ نامی این نوع کابل 300 ولت است. این نوع سیم بسیار انعطاف پذیر، از نوع مس افشان کلاس ۶ می باشد. عایق و روکش این سیم از جنس پی وی سی است.

رنگ عایق آن سفید است. رشته‌ها در این سیم به صورت موازی و چسبیده به هم قرار گرفته اند و به راحتی از هم جدا می ‌شوند. در حلقه ‌های ۱۰۰ متری بسته بندی و عرضه می گردد. این نوع سیم برای تغذیه چراغ ها و لوازم روشنایی کم مصرف و همچنین تجهیزات قابل حمل خانگی سبک که کشش و تنش مکانیکی زیادی ندارند استفاده می شود.

کابل افشان 5/0*2

سیم نایلونی از انواع کابل افشان ۲ در 0/5 است که به علت وجود یک روکش پلاستیکی سفید به آن نایلونی می‌گویند. این روکش سیم را از نفوذ آب، فرسوده شدن و در معرض مواد شیمیایی قرار گرفتن حفظ می‌نماید. این روکش همچنین استحکام و پایداری خوبی دارد. دو رشته سیم در داخل این نوع کابل وجود دارد که یکی فاز و دیگری نول می باشد.

از آنجایی که روکش و عایق این کابل ضخامت کمی دارند و در برق کشی ساختمان و وسایل برقی ساختمان مثل لوستر بسیار پرکاربرد است. در مصارف صنعتی به علت انعطاف پذیری بالای این سیم در داکت های زیرزمینی، تابلو های فرمان و ماشین آلات به کار می رود. طبق استاندارد نصب این نوع سیم به صورت مستقیم زیر گچ، داخل لوله ها و روی سینی کابل مخازن ممنوع می باشد.

کابل افشان ۲ در 0/5

آشنایی با کابل افشان ۲ در 0/5 گرد

به این کابل افشان ۲ در 0/5 ، کابل بند قابل انعطاف سبک نیز می‌گویند که جزء کابل های افشان سبک محسوب می‌شود. کد شناسه درج شده روی این کابل NYLHY است. از نوع روکش دار سبک می باشد. طبق استاندارد ملی ایران این کار با شناسه 52(607) عرضه می‌ شود. طبق استاندارد بین‌المللی کد این کابل  60227  IEC 52 است. کد مشخصه این کابل طبق استاندارد اروپا H03VV-F است.

ولتاژ نامی آن ۳۰۰ ولت است. در دمای بین ۵ درجه تا ۷۰ درجه سانتیگراد قابل نصب است. هادی به کار رفته در آن از جنس مس نرم شده و کلاس پنج می باشد.

عایق آن از جنس pvc و روکش آن از جنس آمیزه ترموپلاستیک پی وی سی است. رنگ روکش آن به رنگ مشکی و سفید می باشد. سطح مقطع کابل گرد است. در کلاف ‌های صد متری بسته بندی و عرضه می‌شود. از این نوع کابل برای رابط وسایل الکتریکی سبک روشنایی، خانگی و اداری استفاده می شود. برای وسایل آشپزخانه به غیر از وسایل پخت و پز و گرمایشی نیز استفاده می شود.

کابل افشان 5/0*2

کابل افشان ۲ در 0/5 تخت

به این کابل افشان ۲ در 0/5 ، کابل کیسه ای و کابل تخت روکش دار یا غلاف دار نیز می گویند. کد مشخصه این کابل در استاندارد ایران 52(607) می‌باشد. در استاندارد جهانی شناسه این کابل  60227 52 است. طبق استاندارد قاره اروپا کد این کابل H03VVH2-F است.

ولتاژ نامی آن ۳۰۰ ولت و در دمای ۵ درجه تا ۷۰ درجه سلسیوس قابل نصب است. رسانای آن از جنس مس کلاس پنج می باشد. رنگ روکش آن سفید و مشکی است. رشته ها به صورت موازی و به هم چسبیده در کنار هم قرار گرفتند. سطح مقطع این کابل به صورت تخت می باشد.

این کابل به صورت توپ های صد متری بسته بندی و عرضه می گردد. این کابل به عنوان رابط وسایل برقی سبک خانگی و اداری به جز وسایل گرمایشی و پخت و پز به کار می‌رود. این کابل از آنجایی که کوچکتر است و تخت می باشد قابلیت جمع شدن دارد.

کابل های کیسه ای ولتاژی بین ۳۰۰ تا ۵۰۰ ولت را می توانند تحمل کنند و رسانای آنها از جنس مس و عایق و روکش آن از جنس پی وی سی می باشد. در محل‌هایی که فشار و ضربه مکانیکی کم است و همچنین دمای بالایی ندارد استفاده از این کابل مجاز است .

این کابل از دو رشته سیم با سطح مقطع نیم میلی متر مربع تشکیل شده است. به عنوان رابط وسایل الکترونیکی با پریز برق استفاده می شود. از مزیت های مهم کابل های کیسه ای میتوان به انعطاف پذیری خوب، کیفیت خوب، اشغال فضای کم و وزن کم اشاره کرد.

کابل افشان ۲ در 0/5

در همه آب و هوا و شرایط محیطی قابل نصب است. روکش کابل آن را از خوردگی و سایش محافظت می کند. قیمت کابل بسته به نوع عایق و رسانای به کار رفته متفاوت است. کابل های کیسه ای در وسایل خانگی مثل چرخ گوشت، همزن، تلویزیون چراغ مطالعه و غیره دیده می شود. احتمال آتش سوزی این کابل در دمای بالا وجود دارد. یک مدل از این کابل مخصوص نصب در زیر گچ است که به آن کابل زیرگچی می‌گویند.

کابل افشان 5/0*2

کابل افشان ۲ در 0/5 شیلد دار

به این نوع کابل افشان ۲ در 0/5 ، کابل مسی، کابل کنترل، کابل فرمان و کابل ضد نویز نیز می‌گویند که با کد شناسه NYSLCY عرضه می‌شود. کد استاندارد مرجع آن در ایران 607-7 می ‌باشد. کد استاندارد آن در جهان IEC 60227-7 می باشد. شناسه این کابل در استاندارد اروپایی H05VC4V-F است. ولتاژ نامی آن ۳۰۰ تا ۵۰۰ ولت می باشد. در دمای بین 5 درجه تا ۷۰ درجه سانتیگراد قابل نصب است.

هادی آن از جنس مس آنیل شده کلاس پنج می باشد. عایق به کار رفته در آن پلی وینیل کلراید می باشد. شیلد آن از جنس بافت مس خالص است. روکش آن از جنس pvc و رنگ طوسی می باشد. سطح مقطع کابل به صورت گرد است.

در کلاف ‌های صدمتری بسته بندی و عرضه می گردد. کاربرد کابل شیلد دار2 در 0/5 برای اندازه گیری، تابلوهای کنترل، کابل فرمان در فضای ساختمان، برای کابل فرمان و حفاظت، تابلو برق یا فرمان برای تجهیزات الکترونیکی و ابزار دقیق که نسبت به نویزهای الکترومغناطیسی القایی حساس هستند به کار می‌رود.

کابل افشان 5/0*2

جمع بندی نهایی

کابل افشان ۲ در 0/5  در انواع مختلفی تولید می گردد. این کابل با سطح مقطع گرد و تخت، شیلد دار و بدون شیلد در بازار وجود دارد. انواع کابل های کیسه ای و نایلونی نیز از این نوع کابل هستند.

کابل افشان ۲ در 0/5

کابل افشان ۲ در 0/5

کابل افشان 5/0*2 کابل افشان 5/0*2 کابل افشان 5/0*2 کابل افشان 5/ کابل افشان 5/0*2 0*2 کابل افشان 5/0*2 کابل افشان 5/0*2 کابل افشان 5/0*2 کابل افشان 5/0*2 کابل افشان 5/ کابل افشان 5/0*2 0*2 کابل افشان 5/0*2 کابل افشان 5/0*2 کابل افشان 5/0*2 کابل افشان 5/0*2 کابل افشان 5/ کابل افشان 5/0*2 0*2 کابل افشان 5/0*2 کابل افشان 5/0*2 کابل افشان 5/0*2 کابل افشان 5/0*2 کابل افشان 5/ کابل افشان 5/0*2 0*2 کابل افشان 5/0*2

لینک کوتاه شده این صفحه : https://www.simandcable.com/simandP4ohw

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد!