کابل افشان 3 در 1 

کابل افشان 3 در 1

کابل افشان 3 در 1 از کابل های برق انعطاف پذیر است که از سه هادی مسی با سطح مقطع 1 میلی متر مربع تشکیل شده است. هادی های مسی موجود در این کابل، از رشته های مسی به هم تابیده تشکیل شده و سپس روکش شده اند. هر یک از هسته های موجود در این کابل افشان، با لایه ای از پی وی سی رنگی برای نشانه گذاری پوشش داده شده اند.

غلاف بیرونی کابل نیز از جنس PVC است که پیرامون سیم های افشان نمره 1  را فرا گرفته است. برای این که کابل ها در زمان استفاده و همچنین در هنگام بسته بندی و حمل و نقل، از انعطاف پذیری خوبی برخوردار باشند، هادی ها را از رشته های یکنواخت می سازند که به صورت مارپیچ به دور هم تابیده شده اند.

کابل های افشان عموما در سیم کشی ساختمانی و همین طور در مصارف صنعتی به کار می روند. سه هسته این کابل به طور معمول به عنوان سیم فاز، نول و ارت به کار می روند. کاربرد کابل افشان مسی 3 در 1 در سیستم های روشنایی، ماشین لباسشویی، ماشین ظرفشویی، یخچال و سایر لوازم کوچک برقی می باشد.

کابل افشان 3 در 1 

ویژگی هادی های کابل افشان 3 در 1

هادی های کابل افشان 3 در 1 باید دارای الزامات زیر باشند:

 • قطر تمام هادی های باید یکسان باشد.
 • جنس هادی های از مس آنیل شده ساده یا با اندود است.
 • هادی های کابل های افشان از نظر انعطاف پذیری به دو گروه 5 و 6 تقسیم بندی می شوند که گروه شش، دارای انعطاف پذیری بالاتری می باشند.
 • مقاومت سیم افشان در دمای 20 درجه اندازه گیری می گردد، این مقاومت، نباید از میزان استاندارد فراتر رود.

کابل افشان 3 در 1 و بررسی ویژگی های فنی

عایق کابل افشان 3 در 1

عایق کابل افشان 3 در 1 باید دارای خصوصیات زیر باشد:

 • مقاوم در برابر حرارت باشد.
 • در برابر اشعه ماوراء بنفش خورشید از مقاومت نسبی برخوردار باشد.
 • مقاوم در برابر رطوبت باشد.
 • دارای استحکام کافی در برابر تنش ها و فشارهای فیزیکی متوسط باشد.

در گذشته از لاستیک برای روکش کابل ها و سیم ها استفاده می گردید. لاستیک دارای عیب های بسیاری می باشد، از جمله این که روکش لاستیکی به سرعت می سوزد، در نور آفتاب، ترک می خورد و به آسانی رطوبت را جذب می کند.

از این رو امروزه از مواد مقاوم تر دیگری برای روکش سیم و کابل ها استفاده می شود. عایق کابل افشان 3 در 1 معمولا از پلی وینیل کلراید (PVC) می باشد. بهتر است بدانید، پلیمر پی وی سی ترکیبی از زغال، آهک، گاز کربنیک، اسید کلریدریک و استیلن است که تشکیل VC را می دهد. در نهایت با پلیمر کردن آن، PVC تولید می گردد که در صنعت سیم و کابل سازی استفاده گسترده دارد. عایق به کار رفته در کابل های افشان سبک PVC کلاس D و یا C بوده و در کابل های قدرت از PVC کلاس A استفاده می گردد.

با این که بیشترین عایق مورد استفاده در کابل های افشان، پی وی سی می باشد، اما عایق LSZH نیز در برخی موارد استفاده می گردد. این جنس از عایق، در هنگام سوختن، دود سمی تولید نمی کند، بنابراین از نظر زیست محیطی، عملکرد بهتری دارد.

عایق کابل افشان 3 در 1 از جنس PVC است

روش نامگذاری کابل های افشان

نامگذاری کابل ها در ایران مطابق با استاندارد آلمانی VDE انجام می شود و ساختار کابل با حروف الفبا مشخص می گردد. در این روش نامگذاری آلمانی، حرف اول، نشان دهنده جنس هادی کابل است. حرف N نشان دهنده هادی مسی بوده و NA به معنای هادی آلومینیومی می باشد. حرف بعدی در این عبارت، جنس عایق سیم و کابل را مشخص می کند. اگر حرف دوم وجود نداشته باشد، عایق کابل، کاغذی است. در زیر نامگذاری کابل ها را مشاهده می نمایید:

 • NYY: هادی مسی و عایق پلاستیکی
 • NAYY: هادی آلومینیومی و عایق پلاستیکی
 • NGG: هادی مسی و عایق لاستیکی
 • NAGG: هادی آلومینیومی و عایق لاستیکی
 • NYKB: هادی مسی، عایق پلاستیکی، غلاف سربی و زره فولادی
 • NYYGB: هادی مسی، عایق پلاستیکی و زره فولاد گالوانیزه
 • NKBA: هادی مسی، عایق کاغذی، غلاف سربی، زره فولادی و روکش خارجی الیاف گیاهی

تفاوت کابل افشان 3 در 1 با کابل مفتولی 3 در 1

کابل افشان 3 در 1 از هادی های رشته ای تشکیل شده است، اما هادی های کابل مفتولی، به صورت تک رشته می باشند. کابل های افشان و مفتولی از نظر کارکرد، دارای تفاوت های زیر می باشند:

 • کابل های افشان، انعطاف پذیرتر از کابل های مفتولی می باشند.
 • کابل های مفتولی، دارای مقاومت بیشتری نسبت به کابل های افشان هستند.
 • میزان انتقال جریان در کابل افشان، بالاتر از کابل مفتولی است.
 • کابل های مفتولی دارای ایستایی بیشتری نسبت به کابل های افشان می باشند.
 • کابل مفتولی دارای قیمت مناسب تری نسبت به کابل افشان است.

ساختار کابل افشان 3 در 1

جریان مجاز کابل افشان 3 در 1

جریان مجاز کابل افشان 3 در 1 با روکش PVC در جداول استاندارد آورده شده است. طبق این جدول ها، کابل افشان مسی 3 در 1 دارای جریان مجاز 12 آمپر می باشد. البته باید گفت، طول خط کابل کشی، دمای محیط و فضای نصب کابل نیز در تعیین جریان مجاز نقش دارند. جدول ها معمولا برای مسافت های کوتاه و دمای محیط 25 درجه سانتیگراد طراحی شده اند.

در صورتی که دمای محیط، بالاتر از 25 درجه سانتیگراد باشد، ضرایب تصحیح، باید در جریان مجازی که در جدول، درج گردیده است، ضرب شده و نتیجه، جریان مجاز نهایی خواهد بود که باید در محاسبات سطح مقطع کابل اعمال گردد.

استانداردهای مهم انواع سیم و کابل افشان

استانداردهای مهم در ساخت سیم و کابل افشان به دو دسته استانداردهای ملی و بین المللی تقسیم بندی می گردند. این استانداردها عبارتند از:

 • استاندارد ISIRI 3084 ملی برای ساخت کابل های افشان با انعطاف پذیری گروه 5 و 6
 • استاندارد IEC 60228 بین المللی برای ساخت کابل های افشان با انعطاف پذیری گروه 5 و 6
 • استاندارد ISIRI 60706 ملی برای ساخت سیم های افشان با ولتاژ نامی 300 تا 500 ولت
 • استاندارد ISIRI 60702 ملی برای ساخت سیم های افشان بالاتر از 1 میلی متر مربع با ولتاژ نامی 450 الی 750 ولت
 • استاندارد IEC 06 60227 بین المللی برای ساخت سیم های افشان با ولتاژ 300 تا 500 ولت
 • استاندارد IEC 06 60227 بین المللی برای ساخت سیم های افشان با ولتاژ 450 تا 750 ولت

خرید کابل افشان 3 در 1

 

خرید کابل افشان 3 در 1

فروش سیم و کابل در کشور توسط مراکز بسیاری انجام می گردد. از آن جا که کابل ها در حقیقت به نوعی با امنیت جانی و مالی افراد، سر و کار دارند، باید از مراکز معتبر مانند فروشگاه سیمند کابل خریداری گردند.

کابل های بی کیفیت دارای روکش ضعیف بوده و به راحتی افراد را در معرض برق گرفتگی قرار می دهند. از سوی دیگر به علت بالا بودن قیمت جهانی مس، بسیاری از سودجویان، هادی های کابل ها را از مس خالص تولید نمی کنند. در هنگام خرید سیم و کابل افشان باید به موارد زیر دقت نمایید:

 • جنس هادی کابل و آنیل بودن و یا نبودن آن
 • نوع روکش و استحکام آن
 • جریان مجاز عبوری از کابل
 • یکسان بودن قطر نامی تمامی هادی های داخل کابل

شرکت سازنده نیز باید در خریداری کابل های افشان مورد توجه قرار بگیرد. به اطلاع می رسانیم، سیمند کابل بزرگترین تولیدکننده انواع سیم و کابل در کشور، مطابق با استانداردهای ملی است که گواهینامه های مختلفی را از مراجع معتبر بین المللی کسب نموده است. برای خرید انواع سیم و کابل افشان به فروشگاه سیم و کابل سیمند کابل مراجعه نمایید.

 

لینک کوتاه شده این صفحه : https://www.simandcable.com/simandcXl6l

سیم و کابل سیمند کابل شرکت سیم و کابل بهترین برند سیم و کابل خرید سیم و کابل فروش سیم و کابل سیم و کابل از کجا برخریم آیا سیم و کابل بهترین نوع است خرید بهترین نوعغ سیم و کابل فروش مستقیم سیم و کابل خرید مستقیم سیم و کابل سیمند کابل مرغوب ترین نوع سیم و کابل بهترین نوع سیم و کابل سیم و کابل افشان از کجا بخریم قیمت سیم و کابل افشان خرید سیم کابل افشان قیمت سیم و کابل از کجا بگیریم قیمت تمام سیم و کابل بهترین قیمت سیم و کابل ارزان ترین نوع قیمت سیم و کابل سیمند کابل - سیم و کابل - سیم و کابل مرغوب - سیم و کابل استاندارد - انواع سیم و کابل - بهترین نوع سیم و کابل - خرید سیم و کابل - فروش سیم و کابل - قروشنده سیم و کابل - سیم و کابل ارزان - سیم و کابل با کیفیت - سیم و کابل لاله زار - قیمت سیم و کابل - قیمت سیم و کابل سیمند کابل - سیم و کابل دست دوم - خرید سیم و کابل - فروش سیم و کابل - عکس های سیم و کابل - تائیدیه سیم و کابل - تائیدیه های سیم و کابل سیمند کابل - عکس های کارخانه سیمند کابل - خبر های سیم و کابل - قیمت مس - قیمت مس سیم و کابل - مس آزاد سیم و کابل - نمایندگی سیم و کابل - نمایندگی سیمند کابل - پیگیری محصولات سیمند کابل - محصولات درون چاهی - قیمت سیم 1/5 - قسمت سیم 2/5 - قیمت سیم و کابل های ساختمانی - سیم یک - سیم 1×10 - سیم 1/5×1 - سیم 2/5×1 - سیم های متصل - انواع سیم و کابل - فروشنده سیم و کابل - خرید سیم و کابل سیمند کابل - بهترین نوع سیم و کابل در بازار - سیم سیما - سیم سیمکو - سیم و کابل ابهر

سیمند کابل ، فروش سیم و کابل ، خرید سیم و کابل ، سیم و کابل ، انواع سیم و کابل

سیم و کابل  سیمند کابل فروش سیم و کابل خرید سیم و کابل سیم های قابل انعطاف سیم افشان سیم های نصب ثابت سیم مفتولی سیم خشک کابل افشان کابل انعطاف پذیر سبک کابل های نصب ثابت سبک کابل های قدرت چند رشته کابل های قدرت تک رشته کابل دو روکشه کابل تلفن سیم تلفن قیمت سیم تلفن خرید سیم نلفن خرید کابل تلفن کابل تلفن هوایی قیمت کابل تلفن هوایی کابل دو روکشه کابل های مسلح سیم فولادی کابل آرموردار کابل زره دار کابل با هادی هم مرکز کابل کانسانتریک کابل سازمانی کابل ابزار دقیق کابل کنترل انعطاف پذیر بدون شیلد کابل کنترل افشان بدون شیلد کابل کنترل افشان شیلدار سیم رانژه کابل تلفنی بیرون ساختمان کابل کواکسیال کابل مخابراتی زمینی کابل مخابراتی هوایی کابل تلفن فرکانس صوتی کابل آنتن کابل دوربین کابل آیفون سیم سخت هوایی هادی لخت مسی کابل گرد کابل تخت کابل جوشکاری با قوس الکتریکی کابل جوش کابل بالابر کابل زمینی کابل هالوژن کابل خشک قیمت کابل جوش کابل افشان چیست لیست قیمت سیم و کابل راهنمای خرید سینی کابل مجله سیم و کابل سیم و کابل ایران انواع کابل تلفن کابل آلومینیومی ;