روشنایی در فرآیند تصفیه آب و فاضلاب

 

پیشرفت های اخیر در لامپ ها ، نورپردازی ها ، کنترل ها و طراحی روشنایی نسبت به سیستم فرآیندهای پربازده ارائه شده در ساختمان های فرآیندی و اداری ، می تواند میزان نور را بهبود بخشیده ، راحتی و ایمنی را در محل کار افزایش داده و موجب کاهش هزینه های جاری تعمیرات و نگهداری گردد .

تاسیسات تصفیه فاضلاب ، می توانند به راحتی با نصب تاسیسات روشنایی پربازده و با تغییر نحوه کاربرد نور سریعا” هزینه های بهره برداری را کاهش دهند .

  • استفاده از لامپ های کم مصرف ( بازگشت سرمایه در مدت زمان بسیار کوتاه )
  • روشنایی فلوئورسنت پیشرفته

در بیشتر فضاهای داخلی ساختمان ، تاسیسات جدید می توانند یا با تاسیسات موجود جایگزین شده یا آن را ارتقاء بخشند . استفاده از بالاست یا تثبیت الکترونی جریان در چراغ های قلورسنت به جای بالاست یا تثبیت مغناطیسی جریان شامل چوک باعث کاهش طول عمر لامپ می گردد ، در حالی که بالاست یا تثبیت الکترونیکی جریان تلفات چوک را حذف می کند و باعث افزایش طول عمر لامپ فلورسنت می شود . با توجه به این که در سیستم های قدیم روشنایی ، روی صفحات مانیتور کامپیوتر بازتاب ایجاد می شود ، مناسب است که سیستم های جدید روشنایی به جای آنها استفاده گردد .

روشنایی در فرآیند تصفیه آب و فاضلاب
روشنایی در فرآیند تصفیه آب و فاضلاب

روشنایی تخلیه در محیط گازی متراکم

در کاربردهای خارج ساختمان و در انبارها و فضاهای داخلی با سقف بلندتر از 5/4 متر ، تاسیسات جدید شامل لامپ های فلز – هالوژن و لامپ سدیم پرفشار می تواند با لامپ های به شدت کم راندمان رشته ای یا بخار جیوه جایگزین شوند . لامپ های تخلیه در محیط گازی متراکم ، روشنایی زیاد تولید نموده و تنها کسری از مصرف انرژی مورد نیاز برای لامپ های رشته ای یا بخار جیوه معادل را مصرف می کنند ضمن اینکه عمر چنین لامپ هایی بیش از لامپ رشته ای است .

کنترل روشنایی

کنترل ها به سهولت می توانند روشنایی غیر ضروری تاسیسات را حذف کنند به عنوان مثال استفاده از تجهیزات زیر توصیه می گردد :

  • حس گرها:

حس گرها ، حضور کارکنان را در فضای مورد نظر پایش نموده و بر اساس آن سیستم روشنایی را خاموش یا روشن می نمایند .

  • کلیدهای زمانی :

کلید های زمانی برای محوطه بیرون ساختمان ، روشنایی ، ایمنی و راخروها مفید هستند .

  • دیمر:

بر اساس میزان روشنایی روزانه ، استفاده از دیمر برای کاهش انرژی و هزینه های آن سودمند است .

  • فتوسل :

کنترل های فتوسل برای قطع و وصل روشنایی خارج از ساختمان ساده و موثرند ، به علاوه فتوسل ها می توانند همراه با کلیدهای زمانی کنترل فضاهایی را که روشنایی تمام شب را نیاز ندارند بر عهده بگیرند .

تعمیرات  نگهداری :

برنامه ای مبنی بر تمیز کردن و تعویض و تعمیرات لامپ ها و نورپردازی ها ، می تواند به طور چشمگیری انرژی را صرفه جویی کند . هر لامپ وقتی به 80 درصد عمر مفیدش برسد ، بسته به میزان از کارافتادگی حدود 15 تا 35 درصد کم تر نور تولید می کند . گرد و خاک و سایر مواد روی لامپ ها ، بازتابنده ها و عدسی ها می توانند راندمان روشنایی را تا 30 درصد یا بیش تر کاهش دهند . فتوسل هایی که برای فعال کردن روشنایی های خارج ساختمان به کار می روند با مطابق با برنامه نظافت گردند .

لینک کوتاه شده این صفحه : https://www.simandcable.com/simandhhzPm

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد!