کابل پمپ شناور چیست

کابل پمپ شناور چیست ؟

فهرست بستن
کابل پمپ شناور چیست ؟
کابل پمپ‌های شناور ( که به انگلیسی Submersible pump نامیده می شوند ) یا پمپ‌هایی چند طبقه با محرک الکتریکی مجموعه ای است از یک پمپ گریز از مرکز عمودی که جهت پمپاژ آب یا مایعات دیگر از چاه‌های عمیق استفاده می‌شود. کابل پمپ شناور دستگاهی است که از دو قسمت اصلی تشکیل شده و شامل الکتروموتور شناور و پمپ (توربین) است که با گردش الکتروموتور پمپ را به حرکت در می آورد و دارای انواع مختلفی می باشد که عبارتند از : پمپ شفت غلافی ، پمپ توربینی ، پمپ جریان محوری و الکترو پمپ شناور . جهت انتقال برق به هریک از این پمپ ها که وظیفه استخراج و انتقال آب از داخل چاه را برعهده دارند از کابل های ویژه ای با نام کابل پمپ شناور استفاده می گردد . کابل های مخصوص پمپ شناور با ساختار خاص ، ویژه کابل پمپ های شناور آبرسانی طراحی شده اند .عایق دارای مشخصات ویژه بوده و ساختار روکش نیز به گونه ای است که امکان خمش مناسب ،جذب آب کم،مقاومت عایقی و پایداری بالا را جهت افزایش طول عمر مفید کابل فراهم می کند.

 

کابل پمپ‌های شناور ( که به انگلیسی Submersible pump نامیده می شوند ) یا پمپ‌هایی چند طبقه با محرک الکتریکی مجموعه ای است از یک پمپ گریز از مرکز عمودی که جهت پمپاژ آب یا مایعات دیگر از چاه‌های عمیق استفاده می‌شود.
کابل پمپ شناور دستگاهی است که از دو قسمت اصلی تشکیل شده و شامل الکتروموتور شناور و پمپ (توربین) است که با گردش الکتروموتور پمپ را به حرکت در می آورد و دارای انواع مختلفی می باشد که عبارتند از : پمپ شفت غلافی ، پمپ توربینی ، پمپ جریان محوری و الکترو پمپ شناور .
جهت انتقال برق به هریک از این پمپ ها که وظیفه استخراج و انتقال آب از داخل چاه را برعهده دارند از کابل های ویژه ای با نام کابل پمپ شناور استفاده می گردد . کابل های مخصوص پمپ شناور با ساختار خاص ، ویژه کابل پمپ های شناور آبرسانی طراحی شده اند .عایق دارای مشخصات ویژه بوده و ساختار روکش نیز به گونه ای است که امکان خمش مناسب ،جذب آب کم،مقاومت عایقی و پایداری بالا را جهت افزایش طول عمر مفید کابل فراهم می کند.

 

 

 

 

 

 

 

کابل پمپ آب

کابل پمپ شناور چیست ؟

 

کابل پمپ شناور با دارا بودن ساختار خاص ، ویژه پمپ های شناور سیستم های آب رسانی طراحی شده اند . در کابل های پمپ شناور عایق با مشخصات منحصر بفرد ، لایه های ویژه ممانعت از نفوذ آب و همچنین روکش به کار رفته در آن ساختاری با خمش مناسب ، میزان جذب آب کم ، مقاومت عایقی عالی و پایدار در طول عمر مفید کابل را فراهم می کند . کابل های مخصوص پمپ شناور در صورت آسیب دیدگی روکش کابل می بایستی در برابر نفوذ آب تا فشار ۴۰ بار  مقاوم باشند . همچنین پلیمر به کار رفته در این محصولات باید به گونه ای طراحی گردد که فاقد فلزات سنگی سمی همچون آرسنیک ، سرب و … و نیز مواد شیمیایی آلی همچون  دی( ۲-اتیل هگزیل ) فتالات بوده و کلیه الزامات استاندارد ملی ایران شماره ۱۰۵۳ را احراز نماید .

 

 

 فروش سیم برق

 

کابل پمپ شناور

انواع کابل پمپ شناور

 

کابل های پمپ شناور از لحاظ شکل کابل به دو صورت کابل تخت و کابل گرد تولید می گردند . بسته به بازار مصرف و کاربرد برای نوع بخصوصی از مصرف ، هریک از انواع کابل های گرد یا کابل های تخت در هر حالت بر دیگری ترجیح دارد.  در حالت کلی چهار نوع تنش مکانیکی اصلی که ممکن است به کابل ها اعمال شود عبارتند از : خمش ، پیچش ، نوسان ، و خمش به صورت S .  کابل های گرد به دلیل توانایی حرکت همزمان در محورهای مختلف امکان تحمل همه تنش ها ی گفته شده در بالا را دارند .

در کاربردهای خاص ، کابل های گرد توانایی تحمل ۳۰ میلیون بار خمش را پیش از نیاز به تعویض دارند . کابل های تخت بهترین گزینه برای خمش می باشند زیرا این نوع حرکت تنها در یک محور صورت می گیرد .

طراحی کابل های گرد بر اساس حداکثر فضا در حداقل سطح مقطع لازم صورت می گیرد . این امر سبب میشود کابل های گرد برای اکثر تابلوها یا ورودی دستگاه ها جا خور مناسبی داشته باشند که از طرف دیگر با توجه به شکل چهار گوش کابل تخت در ورودیهای گرد ممکن است مشکل تغییر شکل در کابل رخ دهد .

 

 

فروش سیم برق

فروش سیم برق

کابل پمپ شناور

ساختار کابل پمپ شناور

هادی : مس آنیل شده گروه ۵ (انعطاف پذیر – افشان ) مطابق با استاندارد IEC 60228 یا استاندارد ISIRI 3084  .

پوشش روی هادی : نوار ویژه غیر جاذب رطوبت

عایق : آمیزه آلیاژی ویژه .

رنگ بندی رشته ها : آبی ، مشکی ، قهوه ای

نحوه قرارگیری رشته ها : رشته های عایق شده به هم تابیده می شوند .

پوشش روی رشته های تابیده : نوار ویژه غیر جاذب رطوبت با هم پوشانی مناسب .

لایه های ضد آب : شامل پودر ، نخ و نوار ضد آب .

روکش : آمیزه آلیاژی ویژه. رنگ روکش به طور معمول آبی است .

 

کابل پمپ شناور

ویژگی آمیزه پلیمری کابل های چاه آب

 

با توجه به اینکه کابل های پمپ شناور عمدتا” جهت انتقال نیروی برق به الکتروپمپ های چاه آب شرب استفاده  می گردند لذا پلیمر این گروه از محصولات می بایستی واجد ویژگی های خاص زیر باشند :

 • عدم انتشار فلزات سنگین و مواد شیمیایی آلی سمی از پلیمر به داخل آب
 • مقاومت پلیمر کابل در برابر گاز ازن و تابش اشعه فرابنفش ( UV )
 • مقاومت بسیار بالا در برابر نفوذ اجسام تیز و برنده ( نظیر پلیسه های موجود در دیواره چاه )
 • استقامت مکانیکی بسیار بالا در عایق و روکش
 • خواص الکتریکی بسیار مطلوب
 • مقاوم در برابر تماس مواد شیمیایی ، نفتی ، حلال ها ، اسیدها و بازها
 • تحمل حرارتی بالا بدون تجزیه شدن
 • حفظ قابلیت ارتجاعی در دمای پایین
 • بازیابی آسان ضایعات و امکان استفاده مجدد از آنها

کابل پمپ شناور

ویژگی کابل های چاه آب شرب

 

شرایط مخرب موجود در چاه آب به ویژه فشار هیدرواستاتیکی ستون آب همواره به عنوان یکی از عوامل تاثیر گذار بر کارکرد کابل در فناوری آب آشامیدنی مطرح می باشد . به نحوی که در بسیاری از مواقع این فشار منجر به نفوذ آب به داخل کابل پمپ شناور از طریق منافذ ایجاد شده در سطح روکش بدلیل آسیب دیدگی ناشی از نصب نامناسب می گردد . نشت و جریان یافتن آب حاوی املاح معدنی در طول کابل ، علاوه بر ایجاد آسیب شدید و بروز اتصالی در تجهیزات متصل به آن ، با عث افت شدید مقاومت عایقی گردیده و در نهایت کابل کارایی خود را از دست خواهد داد . بر این اساس کابل های ویژه استفاده در چاه های آب شرب می بایستی دارای مشخصات زیر باشند :

 • مقاومت در برابر فشار هیدرواستاتیکی و نفوذ آب تا فشار بیش از ۴۰ بار در صورت آسیب دیدگی روکش کابل
 • استحکام مکانیکی پلیمر کابل در برخورد با اجسام تیز و برنده موجود در دهانه و جدار چاه
 • ثبات مقاومت عایقی در طول دوران بهره برداری
 • عدم وجود فلزات سنگین سمی همچون سرب ، آرسنیک و… و همچنین مواد شیمیایی آلی از جمله فتالات ها در ساختار پلیمر و انطباق ویژگی های آن با الزامات استاندارد ملی ایران شماره ۱۰۵۳ .

 

 

 

کابل پمپ شناور چیست
کابل پمپ شناور چیست
کابل پمپ شناور چیست
کابل پمپ شناور چیست

 

لینک کوتاه شده این صفحه : https://www.simandcable.com/simandFQxOb

سیم و کابل سیمند کابل شرکت سیم و کابل بهترین برند سیم و کابل خرید سیم و کابل فروش سیم و کابل سیم و کابل از کجا برخریم آیا سیم و کابل بهترین نوع است خرید بهترین نوعغ سیم و کابل فروش مستقیم سیم و کابل خرید مستقیم سیم و کابل سیمند کابل مرغوب ترین نوع سیم و کابل بهترین نوع سیم و کابل سیم و کابل افشان از کجا بخریم قیمت سیم و کابل افشان خرید سیم کابل افشان قیمت سیم و کابل از کجا بگیریم قیمت تمام سیم و کابل بهترین قیمت سیم و کابل ارزان ترین نوع قیمت سیم و کابل

سیمند کابل ، فروش سیم و کابل ، خرید سیم و کابل ، سیم و کابل ، انواع سیم و کابل

سیم و کابل  سیمند کابل فروش سیم و کابل خرید سیم و کابل سیم های قابل انعطاف سیم افشان سیم های نصب ثابت سیم مفتولی سیم خشک کابل افشان کابل انعطاف پذیر سبک کابل های نصب ثابت سبک کابل های قدرت چند رشته کابل های قدرت تک رشته کابل دو روکشه کابل تلفن سیم تلفن قیمت سیم تلفن خرید سیم نلفن خرید کابل تلفن کابل تلفن هوایی قیمت کابل تلفن هوایی کابل دو روکشه کابل های مسلح سیم فولادی کابل آرموردار کابل زره دار کابل با هادی هم مرکز کابل کانسانتریک کابل سازمانی کابل ابزار دقیق کابل کنترل انعطاف پذیر بدون شیلد کابل کنترل افشان بدون شیلد کابل کنترل افشان شیلدار سیم رانژه کابل تلفنی بیرون ساختمان کابل کواکسیال کابل مخابراتی زمینی کابل مخابراتی هوایی کابل تلفن فرکانس صوتی کابل آنتن کابل دوربین کابل آیفون سیم سخت هوایی هادی لخت مسی کابل گرد کابل تخت کابل جوشکاری با قوس الکتریکی کابل جوش کابل بالابر کابل زمینی کابل هالوژن کابل خشک قیمت کابل جوش کابل افشان چیست لیست قیمت سیم و کابل راهنمای خرید سینی کابل مجله سیم و کابل سیم و کابل ایران انواع کابل تلفن کابل آلومینیومی