کابل نوری

کابل های نوری

 

 

بهره گیری از نور جهت انتقال و ارسال اطلاعات روش جدیدی به حساب نمی آید زیرا انسان همواره در سنوات تاریخی گذشته از نور جهت ارسال علائم بهره می گرفته است . بهره گیری از موج برهای نوری در سیستم های مخابرات که در دهه 70 میلادی انجام پذیرفت انقلابی در مهندسی و طراحی کابل به شمار می آید . عمر طولانی این نوع از کابل ها و نیز کاهش تلفات در تار شیشه ای که به عنوان تار نوری مورد استفاده قرار می گیرد از عوامل موفقیت این سیستم می باشد .

در سیستم های مخابراتی نوری ، از طیف نور فقط قسمتی که در محدوده امواج مادون قرمز قرار دارد و دارای طول موجی بین 700 تا 1600 نانومتر است مورد بهره برداری قرار می گیرد . در این محدوده سه طول موج برای ارسال سیگنال های مخابراتی استفاده می گردد . این سه طول موج به ترتیب دارای طول موجی برابر با 850 ، 1300 و 1550 نانومتر می باشند .

 

کابل نوری

کابل نوری

 

تشریح و بررسی مخابرات نوری و اصول کارکرد کابل های نوری و اصل انتشار نور در داخل تار بدون در نظر گرفتن اصول هدایت نور در داخل دی الکتریک ها امکان پذیر نمی باشد . به این منظور ابتدا اصل انعکاس و شکست نور در فصل مشترک میان دو دی الکتریک که دارای  ضرایب شکست متفاوت هستند می بایستی در نظر گرفته شود .

بر اساس قوانین تابش نور ، پرتو نوری هنگام گذر از محیط های گوناگون دچار شکست می شود . بر این اساس تار نوری به گونه ای ساخته می شود که هسته آن دارای ضریب شکستی بزرگتر از پوشش خود بوده و به همین سبب نور در داخل تار هدایت و انتشار می یابد .

ویژگی دیگری که در تارهای نوری وجود دارد ، توانایی دریافت اشعه نور است . هنگامی که نور به تار تابیده  می شود فقط پاره ای از کل اشعه ها  می توانند در طول تار انتشار پیدا کنند که تعداد آنها تابع قطر هسته تار و دهانه دریافت و طول موج نور وارده می باشد . ساختمان تار نوری نیز بر اساس قابلیت انتقال اشعه ها یا مدها به تک مدی و یا چند مدی تقسیم می گردد .

تار های تک مدی متشکل از یک هسته شیشه ای با قطری در حدود 6 تا 10 میکرون است که هدایت کننده اشعه نور می باشد . اطراف هسته را پوشش ضخیمی از شیشه احاطه کرده است . بر روی پوشش یک لایه رزین ، تار را در برابر عوامل خارجی حفاظت می نماید .

 

کابل نوری

کابل نوری

 

این گروه از تارها بر اساس پروفیل ضریب شکست به دو گروه عمده زیر تقسیم می گردند :

 

  • تار تک مدی با پوشش یکنواخت
  • تار تک مدی با پوشش گود شده

 

تارهای تک مدی جزو تارهای با ساختار پروفیل ضریب شکست پله ای می باشند . در این نوع از تار ، پهنای باند توسط ماده و میزان پاشیدگی تعیین می گردد .

تار نوری چند مدی بر اساس پروفیل ضریب شکست هسته و پوشش به دو نوع عمده تار ضریب شکست پله ای که ضریب شکست آن بصورت پله ای است و در مرز بین هسته و پوشش تغییری جهشی دار و نیز تار ضریب شکست تدریجی که ضریب شکست آن در جهت شعاعی به نحو یکنواختی تغییر می یابد دسته بندی می شود .

تار ضریب شکست پله ای عموما” برای فواصل کوتاه و مقدار کم اطلاعات ( 10 تا 50 مگا هرتز کیلومتر ) بکار  می رود در صورتیکه در تارهای ضریب شکست تدریجی پهنای باند بهبود یافته و به حدود 200 تا 1500 مگاهرتز کیلومتر می رسد .

لینک کوتاه شده این صفحه : https://www.simandcable.com/simandOg1eY

سیم و کابل - سیمند کابل - خرید سیم و کابل - فروش سیم وکابل - فروشنده سیم و کابل - فروشسیم و کابل - فروش سیم وکابل - انواع سیم و کابل - سیم و کابل - سیم و کابل خوب - سیم و کابل درجه یک - بهترین سیم و کابل - سیم وکابل اصل - سیم وکابل با کیفیت - سیم کابل - فروش سیم کابل - خرید سیم کابل - با کیفیت ترین سیم برق - بهترین سیم و کابل ایران - خرید سیم ساختمان - با کیفیت ترین سیم برق - کابل صنعتی افشان - با کیفیت ترین کابل برق - سیم افشان چیست - کابل ساختمانی - سیم ساختمان - کابل برق مفتولی - کابل برق - فروش سیم ساختمانی - خرید سیم برق مفتولی - خرید کابل برق - سیم و کابل - انواع سیم و کابل - سیم وکابل - قیمت سیم برق - سیم برق قیمت - کابل صنعتی - انواع کابل صنعتی - فروش کابل صنعتی - فروش سیم و کابل آنلاین - سیم و کابل انلاین - اطلاعات سیم و کابل فروش سیم و کابل - خرید سیم و کابل - فروش سیم و کابل برق - فروش کابل برق - انواع سیم و کابل - فروش سیم و کابل - خرید سیم و کابل - خرید سیم برق - خرید کابل برق - فروش کابل برق - فروش سیم برق - فروش سیم و کابل برق - خرید سیم و کابل برق

سیمند کابل ، فروش سیم و کابل ، خرید سیم و کابل ، سیم و کابل ، انواع سیم و کابل

سیم و کابل  سیمند کابل فروش سیم و کابل خرید سیم و کابل سیم های قابل انعطاف سیم افشان سیم های نصب ثابت سیم مفتولی سیم خشک کابل افشان کابل انعطاف پذیر سبک کابل های نصب ثابت سبک کابل های قدرت چند رشته کابل های قدرت تک رشته کابل دو روکشه کابل تلفن سیم تلفن قیمت سیم تلفن خرید سیم نلفن خرید کابل تلفن کابل تلفن هوایی قیمت کابل تلفن هوایی کابل دو روکشه کابل های مسلح سیم فولادی کابل آرموردار کابل زره دار کابل با هادی هم مرکز کابل کانسانتریک کابل سازمانی کابل ابزار دقیق کابل کنترل انعطاف پذیر بدون شیلد کابل کنترل افشان بدون شیلد کابل کنترل افشان شیلدار سیم رانژه کابل تلفنی بیرون ساختمان کابل کواکسیال کابل مخابراتی زمینی کابل مخابراتی هوایی کابل تلفن فرکانس صوتی کابل آنتن کابل دوربین کابل آیفون سیم سخت هوایی هادی لخت مسی کابل گرد کابل تخت کابل جوشکاری با قوس الکتریکی کابل جوش کابل بالابر کابل زمینی کابل هالوژن کابل خشک قیمت کابل جوش کابل افشان چیست لیست قیمت سیم و کابل راهنمای خرید سینی کابل مجله سیم و کابل سیم و کابل ایران انواع کابل تلفن کابل آلومینیومی