کابل سکتور

کابل سکتور

 

کابل های قدرت چند رشته با هادی سکتور ( قطاعی ) گروهی از کابل های قدرت می باشند که  برای تامین انرژی الکتریکی  در فضای باز ، زیر خاک ، درون آب ، داخل ساختمان ، کانال های کابل کشی ، نیروگاه ها ، مصارف صنعتی ، در مراکز توزیع و نیز شبکه های مصرف و در جایی که احتمال صدمات مکانیکی به کابل وجود ندارد به کار می رود .

 

 

 فروش سیم برق

 

هادی کابل های سکتور

هادی در کابل های قدرت از نوع  مس آنیل شده گروه ۱ ( تک مفتولی ) ، گروه ۲ ( تابیده شده منظم ) یا گروه ۵ ( قابل انعطاف یا افشان ) می باشد اما در کابل های سکتور هادی از نوع گروه ۲  می باشد . در این کلاس از هادی ها رشته های هادی به دور یک رشته میانی ساخته می شود . لایه های متمرکزی که که بر روی یک رشته میانی تابداده پیچیده    می شود به ترتیب ۶ ، ۱۲ ، ۱۸ ، ۲۴ ، ۳۰ ، ۳۶ و ۴۲ رشته دارند . در بیشتر این نوع از رساناها تاب هرلایه وارون لایه زیرین پیچیده می شود تا رسانا ساختمان استوارتری پیدا کند .

هادیهای تابیده فشرده سکتور شکل دارای همان خواص هادیهای گرد فشرده تابیده می باشند  و هر مطلبی که در مورد هادیهای گرد فشرده گفته شد در خصوص هادیهای سکتور نیز صادق است ، که از آن جمله می توان به ضریب پرکنندگی ، ضریب فشردگی ، قطر رشته های مفتول و غیره اشاره کرد ، با این تفاوت که شکل هادی دیگر گرد نیست بلکه به صورت سکتور است .

 

فروش سیم برق 

سکتور یا قطاع بخشی از یک دایره کامل است که از یک سو به محیط دایره با طول کمان مشخص و از سویی دیگر همانند مثلث به مرکز دایره ختم می شود که در قسمت مرکزی زاویه ای را تشکیل می دهد که اندازه آن به تعداد و سطح مقطع هادیها بستگی دارد .

 

 

 فروش سیم برق

 

نحوه تولید هادی سکتور

در صورتی که طول تاب هادی از حد مشخصی بیشتر نشود می توان هادیهای سکتور را به صورت هم جهت به هم تابید . شکل سکتور امروزه بیشتر از طریق عبور دادن هادیها از غلتک های شکل دهنده صورت می گیرد که ترجیحاً در هر لایه بجز لایه اول اعمال می شود .

 

 

فروش سیم برق 

معمولاً در مورد هادی های تا سطح مقطع ۷۰ میلیمتر مربع عملیات سکتور کردن به صورت مستقیم انجام می شود ولی در مورد سطوح مقاطع بالاتر با چرخش غلتک های نورد سکتور سکتور کردن به صورت اسپیرال صورت می گیرد ، به طوری که جهت اسپیرال و تاب هادی با هم یکسان است و طول هر پیچش اسپیرال نیز با طول تاب رشته ها در مرحله کابل کردن مساوی است . میزان فشردگی از لایه بیرونی به لایه داخلی افزایش می یابد به طوری که حداکثر فشردگی در لایه بیرونی رخ می دهد .

 

 

 فروش سیم برق

 

 

هادی های سکتور توسط دستگاهی به نام تابنده استرندر تابیده و ساخته می شود.

 

 فروش سیم برق

 

ساختار کابل سکتور

کابل های سکتور بر اساس استاندارد ملی ایران شماره ۱-۳۵۶۹ ISIRI  و یا استاندارد بین المللی  IEC 60502-1  با ولتاژ نامی ۱۰۰۰/۶۰۰ ولت تولید می گردند و می بایستی دارای ویژگی های عمومی زیر باشند :

  • هادی : مس آنیل شده کلاس ۲ ( نیمه افشان ) مطابق با استاندارد ملی۳۰۸۴ ISIRI ( IEC 60228 )
  • عایق : آمیزه PVC نوع A و XLPE
  • روکش میانی : نوار پلی پروپیلن و آمیزه PVC اکسترود شده ( در کابل های زره دار )
  • روکش نهایی : آمیزه PVC نوع ST1

 

 

۲

فروش سیم برق

۳

 

 

این نوع از کابل ها را می توان با هادی آلومینیوم ، مطابق با استاندارد ملی ایران شماره ۳۰۸۴ ISIRI  تولید و عرضه نمود . همچنین بهره گیری از عایق XLPE علاوه بر ویژگی های ممتازی همچون تحمل دمایی بالا ، مقاومت در برابر سایش ، مقاومت در برابر مواد شیمیایی و دفع حرارتی بهتر باعث افزایش قابل توجه طول عمر کابل در مقایسه با آمیزه PVC می گردد .

 

 

 

 فروش سیم برق

 

 

 

ویژگی مواد اولیه مصرفی کابل سکتور :

کیفیت مواد اولیه مصرفی در تولید کابل های سکتور همانند سایر محصولات سی و کابل از اهمیت بسیاری برخوردار می باشد . بر این اساس در تولید این محصولات عمدتا” از مس با خلوص ۹۵/۹۹ درصد  بهره گرفته شده و  همچنین کلیه آمیزه های پلیمری مورد استفاده می بایستی از کیفیت مناسب مطابق الزامات استاندارد برخوردار باشند .

همانگونه که بیان شد در کابل های سکتور عایق عمدتا” از جنس آمیزه PVC نوع A  می باشد که بر اساس الزامات استاندارد ملی ایران شماره ۱-۳۵۶۹ بیشترین دمای هادی با این نوع عایق در شرایط کارعادی ۷۰ درجه سانتیگراد بوده و  دارای ویژگی های زیر می باشد :

همچنین روکش در کابل های سکتور از نوع آمیزه PVC نوع ST1  که بر اساس الزامات استاندارد ملی ایران شماره ۱-۳۵۶۹ بیشترین دمای هادی با این نوع عایق در شرایط کارعادی ۷۰ درجه سانتیگراد بوده و  دارای ویژگی های زیر می باشد :

ویژگی بسته بندی کابل های سکتور :

با توجه به اینکه نحوه بسته بندی به ویژه کیفیت قرقره های مورد استفاده نقش موثری در حفظ کیفیت کابل حین فرآیند حمل و نقل و تحویل به مصرف کننده دارد  ،  از این رو در بسته بندی کابل های سکتور ویژگی های بسیاری در نظر گرفته می شود .

از جمله این ویژگی ها می توان به موارد زیر اشاره کرد :

  • بهره گیری از قرقره های با کیفیت و استحکام مناسب مطابق با استانداردهای مربوطه
  • بررسی کیفیت قرقره ها از نظر عدم وجود پلیسه ، ناصافی ، عدم استحکام ، پوشش رنگ مناسب .
  • استفاده از پوشش پلاستیکی بر روی سطح خارجی کابل بسته بندی شده جهت جلوگیری از نفوذ گرد و خاک و رطوبت .
  • استفاده از شیت پلاست جهت جلوگیری از ایجاد صدمات مکانیکی به سطح کابل بسته بندی شده .
  • الصاق پلاک مشخصات بر روی قرقره های محصول .
  • استفاده از پوشش ویژه در انتها کابل جهت جلوگیری از ورود رطوبت به داخل کابل .

 

 

 فروش سیم برق

 

 

 

کنترل کیفیت کابل سکتور :

 

 

 فروش سیم برق

 

با توجه به اینکه کابل های سکتور عمدتا” جهت انتقال نیرو در محیط های صنعتی و مراکز توزیع به کار می رود از این روی همانند سایر محصولات سیم و کابل در  می بایستی در آزمایشگاه و با استفاده از تجهیزات مناسب از نظر ویژگی های الکتریکی و مکانیکی مورد بررسی قرار گیرد . همچنین  به جهت اطمینان از کیفیت عایق و فرآیند تولید    می بایستی آزمون استحکام دی الکتریک بر روی تمامی محصولات بسته بندی شده بر روی قرقره انجام گردد . در این آزمون با اعمال ولتاژ ۵/۳ کیلوولت AC و یا ۴/۸ کیلوولت DC بر روی کابل بمدت ۵ دقیقه هیچگونه شکست عایق و انتقال ولتاژ بین عایق ها نبایستی مشاهده گردد . با انجام این تست و اطمینان از کیفیت عایق   ، محصول آماده نصب و بهره برداری خواهد بود .

 

 

 

 

لینک کوتاه شده این صفحه : https://www.simandcable.com/simandUR0r3

سیم و کابل سیمند کابل شرکت سیم و کابل بهترین برند سیم و کابل خرید سیم و کابل فروش سیم و کابل سیم و کابل از کجا برخریم آیا سیم و کابل بهترین نوع است خرید بهترین نوعغ سیم و کابل فروش مستقیم سیم و کابل خرید مستقیم سیم و کابل سیمند کابل مرغوب ترین نوع سیم و کابل بهترین نوع سیم و کابل سیم و کابل افشان از کجا بخریم قیمت سیم و کابل افشان خرید سیم کابل افشان قیمت سیم و کابل از کجا بگیریم قیمت تمام سیم و کابل بهترین قیمت سیم و کابل ارزان ترین نوع قیمت سیم و کابل

سیمند کابل ، فروش سیم و کابل ، خرید سیم و کابل ، سیم و کابل ، انواع سیم و کابل

سیم و کابل  سیمند کابل فروش سیم و کابل خرید سیم و کابل سیم های قابل انعطاف سیم افشان سیم های نصب ثابت سیم مفتولی سیم خشک کابل افشان کابل انعطاف پذیر سبک کابل های نصب ثابت سبک کابل های قدرت چند رشته کابل های قدرت تک رشته کابل دو روکشه کابل تلفن سیم تلفن قیمت سیم تلفن خرید سیم نلفن خرید کابل تلفن کابل تلفن هوایی قیمت کابل تلفن هوایی کابل دو روکشه کابل های مسلح سیم فولادی کابل آرموردار کابل زره دار کابل با هادی هم مرکز کابل کانسانتریک کابل سازمانی کابل ابزار دقیق کابل کنترل انعطاف پذیر بدون شیلد کابل کنترل افشان بدون شیلد کابل کنترل افشان شیلدار سیم رانژه کابل تلفنی بیرون ساختمان کابل کواکسیال کابل مخابراتی زمینی کابل مخابراتی هوایی کابل تلفن فرکانس صوتی کابل آنتن کابل دوربین کابل آیفون سیم سخت هوایی هادی لخت مسی کابل گرد کابل تخت کابل جوشکاری با قوس الکتریکی کابل جوش کابل بالابر کابل زمینی کابل هالوژن کابل خشک قیمت کابل جوش کابل افشان چیست لیست قیمت سیم و کابل راهنمای خرید سینی کابل مجله سیم و کابل سیم و کابل ایران انواع کابل تلفن کابل آلومینیومی