کابل سکتور

کابل سکتور

 

کابل های قدرت چند رشته با هادی سکتور ( قطاعی ) گروهی از کابل های قدرت می باشند که  برای تامین انرژی الکتریکی  در فضای باز ، زیر خاک ، درون آب ، داخل ساختمان ، کانال های کابل کشی ، نیروگاه ها ، مصارف صنعتی ، در مراکز توزیع و نیز شبکه های مصرف و در جایی که احتمال صدمات مکانیکی به کابل وجود ندارد به کار می رود .

 

 

 

 

هادی کابل های سکتور

هادی در کابل های قدرت از نوع  مس آنیل شده گروه 1 ( تک مفتولی ) ، گروه 2 ( تابیده شده منظم ) یا گروه 5 ( قابل انعطاف یا افشان ) می باشد اما در کابل های سکتور هادی از نوع گروه 2  می باشد . در این کلاس از هادی ها رشته های هادی به دور یک رشته میانی ساخته می شود . لایه های متمرکزی که که بر روی یک رشته میانی تابداده پیچیده    می شود به ترتیب 6 ، 12 ، 18 ، 24 ، 30 ، 36 و 42 رشته دارند . در بیشتر این نوع از رساناها تاب هرلایه وارون لایه زیرین پیچیده می شود تا رسانا ساختمان استوارتری پیدا کند .

هادیهای تابیده فشرده سکتور شکل دارای همان خواص هادیهای گرد فشرده تابیده می باشند  و هر مطلبی که در مورد هادیهای گرد فشرده گفته شد در خصوص هادیهای سکتور نیز صادق است ، که از آن جمله می توان به ضریب پرکنندگی ، ضریب فشردگی ، قطر رشته های مفتول و غیره اشاره کرد ، با این تفاوت که شکل هادی دیگر گرد نیست بلکه به صورت سکتور است .

 

 

سکتور یا قطاع بخشی از یک دایره کامل است که از یک سو به محیط دایره با طول کمان مشخص و از سویی دیگر همانند مثلث به مرکز دایره ختم می شود که در قسمت مرکزی زاویه ای را تشکیل می دهد که اندازه آن به تعداد و سطح مقطع هادیها بستگی دارد .

 

 

 545

 

نحوه تولید هادی سکتور

در صورتی که طول تاب هادی از حد مشخصی بیشتر نشود می توان هادیهای سکتور را به صورت هم جهت به هم تابید . شکل سکتور امروزه بیشتر از طریق عبور دادن هادیها از غلتک های شکل دهنده صورت می گیرد که ترجیحاً در هر لایه بجز لایه اول اعمال می شود .

 

 

215 

معمولاً در مورد هادی های تا سطح مقطع 70 میلیمتر مربع عملیات سکتور کردن به صورت مستقیم انجام می شود ولی در مورد سطوح مقاطع بالاتر با چرخش غلتک های نورد سکتور سکتور کردن به صورت اسپیرال صورت می گیرد ، به طوری که جهت اسپیرال و تاب هادی با هم یکسان است و طول هر پیچش اسپیرال نیز با طول تاب رشته ها در مرحله کابل کردن مساوی است . میزان فشردگی از لایه بیرونی به لایه داخلی افزایش می یابد به طوری که حداکثر فشردگی در لایه بیرونی رخ می دهد .

 

 

 3323

 

 

هادی های سکتور توسط دستگاهی به نام تابنده استرندر تابیده و ساخته می شود.

 

 52132

 

ساختار کابل سکتور

کابل های سکتور بر اساس استاندارد ملی ایران شماره 1-3569 ISIRI  و یا استاندارد بین المللی  IEC 60502-1  با ولتاژ نامی 1000/600 ولت تولید می گردند و می بایستی دارای ویژگی های عمومی زیر باشند :

  • هادی : مس آنیل شده کلاس 2 ( نیمه افشان ) مطابق با استاندارد ملی3084 ISIRI ( IEC 60228 )
  • عایق : آمیزه PVC نوع A و XLPE
  • روکش میانی : نوار پلی پروپیلن و آمیزه PVC اکسترود شده ( در کابل های زره دار )
  • روکش نهایی : آمیزه PVC نوع ST1

 

 

2

3

3

 

 

این نوع از کابل ها را می توان با هادی آلومینیوم ، مطابق با استاندارد ملی ایران شماره 3084 ISIRI  تولید و عرضه نمود . همچنین بهره گیری از عایق XLPE علاوه بر ویژگی های ممتازی همچون تحمل دمایی بالا ، مقاومت در برابر سایش ، مقاومت در برابر مواد شیمیایی و دفع حرارتی بهتر باعث افزایش قابل توجه طول عمر کابل در مقایسه با آمیزه PVC می گردد .

 

 

 

 320

 

 

 

ویژگی مواد اولیه مصرفی کابل سکتور :

کیفیت مواد اولیه مصرفی در تولید کابل های سکتور همانند سایر محصولات سی و کابل از اهمیت بسیاری برخوردار می باشد . بر این اساس در تولید این محصولات عمدتا” از مس با خلوص 95/99 درصد  بهره گرفته شده و  همچنین کلیه آمیزه های پلیمری مورد استفاده می بایستی از کیفیت مناسب مطابق الزامات استاندارد برخوردار باشند .

همانگونه که بیان شد در کابل های سکتور عایق عمدتا” از جنس آمیزه PVC نوع A  می باشد که بر اساس الزامات استاندارد ملی ایران شماره 1-3569 بیشترین دمای هادی با این نوع عایق در شرایط کارعادی 70 درجه سانتیگراد بوده و  دارای ویژگی های زیر می باشد :

همچنین روکش در کابل های سکتور از نوع آمیزه PVC نوع ST1  که بر اساس الزامات استاندارد ملی ایران شماره 1-3569 بیشترین دمای هادی با این نوع عایق در شرایط کارعادی 70 درجه سانتیگراد بوده و  دارای ویژگی های زیر می باشد :

ویژگی بسته بندی کابل های سکتور :

با توجه به اینکه نحوه بسته بندی به ویژه کیفیت قرقره های مورد استفاده نقش موثری در حفظ کیفیت کابل حین فرآیند حمل و نقل و تحویل به مصرف کننده دارد  ،  از این رو در بسته بندی کابل های سکتور ویژگی های بسیاری در نظر گرفته می شود .

از جمله این ویژگی ها می توان به موارد زیر اشاره کرد :

  • بهره گیری از قرقره های با کیفیت و استحکام مناسب مطابق با استانداردهای مربوطه
  • بررسی کیفیت قرقره ها از نظر عدم وجود پلیسه ، ناصافی ، عدم استحکام ، پوشش رنگ مناسب .
  • استفاده از پوشش پلاستیکی بر روی سطح خارجی کابل بسته بندی شده جهت جلوگیری از نفوذ گرد و خاک و رطوبت .
  • استفاده از شیت پلاست جهت جلوگیری از ایجاد صدمات مکانیکی به سطح کابل بسته بندی شده .
  • الصاق پلاک مشخصات بر روی قرقره های محصول .
  • استفاده از پوشش ویژه در انتها کابل جهت جلوگیری از ورود رطوبت به داخل کابل .

 

 

 445

 

 

 

کنترل کیفیت کابل سکتور :

 

 

 3213

 

با توجه به اینکه کابل های سکتور عمدتا” جهت انتقال نیرو در محیط های صنعتی و مراکز توزیع به کار می رود از این روی همانند سایر محصولات سیم و کابل در  می بایستی در آزمایشگاه و با استفاده از تجهیزات مناسب از نظر ویژگی های الکتریکی و مکانیکی مورد بررسی قرار گیرد . همچنین  به جهت اطمینان از کیفیت عایق و فرآیند تولید    می بایستی آزمون استحکام دی الکتریک بر روی تمامی محصولات بسته بندی شده بر روی قرقره انجام گردد . در این آزمون با اعمال ولتاژ 5/3 کیلوولت AC و یا 4/8 کیلوولت DC بر روی کابل بمدت 5 دقیقه هیچگونه شکست عایق و انتقال ولتاژ بین عایق ها نبایستی مشاهده گردد . با انجام این تست و اطمینان از کیفیت عایق   ، محصول آماده نصب و بهره برداری خواهد بود .

 

 

 

 

لینک کوتاه شده این صفحه : https://www.simandcable.com/simandUR0r3

سیم و کابل - سیمند کابل - خرید سیم و کابل - فروش سیم وکابل - فروشنده سیم و کابل - فروشسیم و کابل - فروش سیم وکابل - انواع سیم و کابل - سیم و کابل - سیم و کابل خوب - سیم و کابل درجه یک - بهترین سیم و کابل - سیم وکابل اصل - سیم وکابل با کیفیت - سیم کابل - فروش سیم کابل - خرید سیم کابل - با کیفیت ترین سیم برق - بهترین سیم و کابل ایران - خرید سیم ساختمان - با کیفیت ترین سیم برق - کابل صنعتی افشان - با کیفیت ترین کابل برق - سیم افشان چیست - کابل ساختمانی - سیم ساختمان - کابل برق مفتولی - کابل برق - فروش سیم ساختمانی - خرید سیم برق مفتولی - خرید کابل برق - سیم و کابل - انواع سیم و کابل - سیم وکابل - قیمت سیم برق - سیم برق قیمت - کابل صنعتی - انواع کابل صنعتی - فروش کابل صنعتی - فروش سیم و کابل آنلاین - سیم و کابل انلاین - اطلاعات سیم و کابل فروش سیم و کابل - خرید سیم و کابل - فروش سیم و کابل برق - فروش کابل برق - انواع سیم و کابل - فروش سیم و کابل - خرید سیم و کابل - خرید سیم برق - خرید کابل برق - فروش کابل برق - فروش سیم برق - فروش سیم و کابل برق - خرید سیم و کابل برق

سیمند کابل ، فروش سیم و کابل ، خرید سیم و کابل ، سیم و کابل ، انواع سیم و کابل

سیم و کابل  سیمند کابل فروش سیم و کابل خرید سیم و کابل سیم های قابل انعطاف سیم افشان سیم های نصب ثابت سیم مفتولی سیم خشک کابل افشان کابل انعطاف پذیر سبک کابل های نصب ثابت سبک کابل های قدرت چند رشته کابل های قدرت تک رشته کابل دو روکشه کابل تلفن سیم تلفن قیمت سیم تلفن خرید سیم نلفن خرید کابل تلفن کابل تلفن هوایی قیمت کابل تلفن هوایی کابل دو روکشه کابل های مسلح سیم فولادی کابل آرموردار کابل زره دار کابل با هادی هم مرکز کابل کانسانتریک کابل سازمانی کابل ابزار دقیق کابل کنترل انعطاف پذیر بدون شیلد کابل کنترل افشان بدون شیلد کابل کنترل افشان شیلدار سیم رانژه کابل تلفنی بیرون ساختمان کابل کواکسیال کابل مخابراتی زمینی کابل مخابراتی هوایی کابل تلفن فرکانس صوتی کابل آنتن کابل دوربین کابل آیفون سیم سخت هوایی هادی لخت مسی کابل گرد کابل تخت کابل جوشکاری با قوس الکتریکی کابل جوش کابل بالابر کابل زمینی کابل هالوژن کابل خشک قیمت کابل جوش کابل افشان چیست لیست قیمت سیم و کابل راهنمای خرید سینی کابل مجله سیم و کابل سیم و کابل ایران انواع کابل تلفن کابل آلومینیومی