پوشش‌های روی هادی

پوشش‌های روی هادی

محمد باقر پورعبداله

پوشش‌های فلزی روی هادی‌ها اغلب برای بهبود لحیم پذیری، کاهش اکسید شدن (خوردگی) یا بهبود خواص الکتریکی در فرکانس‌های بالا به سطح هر یک از رشته‌های هادی الکتریکی اعمال می‌شود. سه پوشش پر کاربرد (آبکاری) عموماً از یکی از فلزات قلع ، نقره و نیکل بر روی هادی مسی به کار می‌رود.
طی دهه‌های پیشین، از پوشش‌های فلزی به منظور جداسازی آسان عایق، یعنی نچسبیدن عایق به هادی استفاده می‌شد. امروزه، با بهبود جنس مواد عایق دیگر نیازی به پوشش دهی هادی برای جداسازی راحت‌تر عایق وجود ندارد.

مواد پوشش روی هادی

قلع پرکاربردترین ماده برای پوشش دهی بر روی هادی است. هادی‌های پوشش داده شده با قلع عموماً با عنوان هادی‌های “قلع اندود” (tin plated) یا به طور خلاصه “قلع دار” (tinned) نامیده می‌شوند. قلع به طور مؤثری از اکسید شدن هادی مسی در دمای تا حدود 150 درجه سانتیگراد ممانعت می‌کند، ولی هدایت الکتریکی آن به‌خوبی هدایت الکتریکی مس نمی‌باشد. در دمای بالاتر، علی رقم قیمت بالای نقره از این فلز برای به حداقل رساندن احتمال اکسید شدن مس استفاده می‌گردد. نقره همچنین در کاربردهای فرکانس بالا نیز به کار می‌رود زیرا هدایت الکتریکی عالی نقره و اثر پوستی (skin effect) به طور همزمان نقش کاهش امپدانس و تضعیف را ایفا می‌کنند. در دماهای بالاتر از 250 درجه سانتیگراد نیکل برای پوشش دهی مس استفاده می‌شود. هر چند که نیکل از نظر خواص الکتریکی و هدایت ، فلزی نسبتاً ضعیف است ولی با این وجود تا دمای حدود 450 درجه سانتیگراد حفاظت مؤثری را در برابر اکسیداسیون فراهم می‌سازد. در جدول زیر به طور خلاصه ویژگی‌های مواد مخصوص پوشش دهی را ملاحظه می‌کنید.

نیکل نقره قلع مواد پوشش دهی

روش‌های کاربردی

دو روش عمومی برای اعمال پوشش‌های فلزی به رشته‌های هادی مسی وجود دارد. روش اول، تحت عنوان روش غوطه‌وری داغ (hot dip) فرآیندی است که در آن یک رشته مس لخت از درون یک وان حاوی فلز مذاب عبور می‌کند. در روش دوم، یعنی آبکاری الکتریکی (electroplating) فلز پوشش به هر یک از رشته‌های هادی از طریق فرایند الکترولیتی اعمال می‌گردد، که در این روش جریان الکتریکی باعث نشستن فلز پوشش بر روی مس می‌شود.

ضخامت پوشش

تعیین ضخامت پوشش به طور مستقیم در استانداردهای صنعت متداول نیست. در عوض ضخامت پوشش به طور غیرمستقیم با الزامات متعدد دیگری نظیر پیوستگی پوشش، چسبندگی پوشش به هادی، مقاومت الکتریکی و وزن تحت کنترل قرار می‌گیرد. این الزامات را می‌توان به طور دقیق‌تر در استانداردهای ASTM ملاحظه کرد. هادی‌های پوشش‌دارد دارای ضخامت پوششی در محدودة 1 تا 50 میکرون یا بیشتر می‌باشند که این ضخامت به نوع پوشش و مشخصات سیم مربوط بستگی دارد.

انواع دیگر پوشش‌ها

برای کاهش احتمال اتصال کوتاه از رشته‌های کج شدة حین اتصال هادی‌ها، هادی‌های تابیده را پس از جداسازی عایق از دو سر سیم گاهی درون قلع مذاب فرو می‌برند. برای جلوگیری از نیاز به این مرحلة اضافی توسط کاربران، کابل ، تولید کنندة کابل می‌تواند به یکی از چندین روش متداول در محل کارخانه رشته‌های هادی را به هم متصل کند. یکی از این روش‌ها موسوم به پیش اتصال (pre bonding) است. در مورد هادی‌های پیش متصل شده، رشته‌های قلع اندود را پس از تابیدن آن‌ها تا دمای ذوب قلع گرم می‌کنند و به‌این‌ترتیب در سرتاسر مسیر هادی، رشته‌ها به هم لحیم‌کاری می‌شوند. روش پیش اتصال در مورد هادی‌های بانچ شده یعنی هادی‌های انعطاف‌پذیر که در آن‌ها رشته‌ها به طور تصادفی در کنار هم قرار می‌گیرند، قابل به‌کارگیری نیست. روش دیگر پوشش دهی بیرونی (over coating) نامیده می‌شود.
یک هادی با پوشش دهی بیرونی، به هادی اطلاق می‌شود که شامل رشته‌های تابیدة اندود شده است و پس از تابیدن رشته‌ها مجدداً آن‌ها را از حوضچة قلع مذاب عبور می‌دهد. روش پوشش دهی بیرونی برای هر دو نوع هادی استرند شده و یا بانچ شده قابل به‌کارگیری است. روش سوم تحت عنوان پوشش دهی فوقانی (top coating) است. هادی‌های پوشش‌دار فوقانی شبیه به هادی‌های پوشش‌دار بیرونی می‌باشند با این تفاوت که در این روش پوشش دهی کلی بجای اینکه به رشته‌های تابیدة قلع اندود اعمال شود به رشته‌های تابیدة بدون اندود انجام می‌شود. یکی از معایب هر سه روش فوق، این است که در مقایسه با هادی‌های معمولی انعطاف کمتری دارند و در اثر خمش مکرر از دوام کمتری برخوردارند. به همین سبب این نوع هادی‌ها را اغلب در سایزهای کوچک می‌سازند و برای کاربردهای پر خمش مناسب نمی‌باشند.

لینک کوتاه شده این صفحه : https://www.simandcable.com/simandUusOW

سیم و کابل سیمند کابل شرکت سیم و کابل بهترین برند سیم و کابل خرید سیم و کابل فروش سیم و کابل سیم و کابل از کجا برخریم آیا سیم و کابل بهترین نوع است خرید بهترین نوعغ سیم و کابل فروش مستقیم سیم و کابل خرید مستقیم سیم و کابل سیمند کابل مرغوب ترین نوع سیم و کابل بهترین نوع سیم و کابل سیم و کابل افشان از کجا بخریم قیمت سیم و کابل افشان خرید سیم کابل افشان قیمت سیم و کابل از کجا بگیریم قیمت تمام سیم و کابل بهترین قیمت سیم و کابل ارزان ترین نوع قیمت سیم و کابل سیمند کابل - سیم و کابل - سیم و کابل مرغوب - سیم و کابل استاندارد - انواع سیم و کابل - بهترین نوع سیم و کابل - خرید سیم و کابل - فروش سیم و کابل - قروشنده سیم و کابل - سیم و کابل ارزان - سیم و کابل با کیفیت - سیم و کابل لاله زار - قیمت سیم و کابل - قیمت سیم و کابل سیمند کابل - سیم و کابل دست دوم - خرید سیم و کابل - فروش سیم و کابل - عکس های سیم و کابل - تائیدیه سیم و کابل - تائیدیه های سیم و کابل سیمند کابل - عکس های کارخانه سیمند کابل - خبر های سیم و کابل - قیمت مس - قیمت مس سیم و کابل - مس آزاد سیم و کابل - نمایندگی سیم و کابل - نمایندگی سیمند کابل - پیگیری محصولات سیمند کابل - محصولات درون چاهی - قیمت سیم 1/5 - قسمت سیم 2/5 - قیمت سیم و کابل های ساختمانی - سیم یک - سیم 1×10 - سیم 1/5×1 - سیم 2/5×1 - سیم های متصل - انواع سیم و کابل - فروشنده سیم و کابل - خرید سیم و کابل سیمند کابل - بهترین نوع سیم و کابل در بازار - سیم سیما - سیم سیمکو - سیم و کابل ابهر

سیمند کابل ، فروش سیم و کابل ، خرید سیم و کابل ، سیم و کابل ، انواع سیم و کابل

سیم و کابل  سیمند کابل فروش سیم و کابل خرید سیم و کابل سیم های قابل انعطاف سیم افشان سیم های نصب ثابت سیم مفتولی سیم خشک کابل افشان کابل انعطاف پذیر سبک کابل های نصب ثابت سبک کابل های قدرت چند رشته کابل های قدرت تک رشته کابل دو روکشه کابل تلفن سیم تلفن قیمت سیم تلفن خرید سیم نلفن خرید کابل تلفن کابل تلفن هوایی قیمت کابل تلفن هوایی کابل دو روکشه کابل های مسلح سیم فولادی کابل آرموردار کابل زره دار کابل با هادی هم مرکز کابل کانسانتریک کابل سازمانی کابل ابزار دقیق کابل کنترل انعطاف پذیر بدون شیلد کابل کنترل افشان بدون شیلد کابل کنترل افشان شیلدار سیم رانژه کابل تلفنی بیرون ساختمان کابل کواکسیال کابل مخابراتی زمینی کابل مخابراتی هوایی کابل تلفن فرکانس صوتی کابل آنتن کابل دوربین کابل آیفون سیم سخت هوایی هادی لخت مسی کابل گرد کابل تخت کابل جوشکاری با قوس الکتریکی کابل جوش کابل بالابر کابل زمینی کابل هالوژن کابل خشک قیمت کابل جوش کابل افشان چیست لیست قیمت سیم و کابل راهنمای خرید سینی کابل مجله سیم و کابل سیم و کابل ایران انواع کابل تلفن کابل آلومینیومی