مواد بستر ساز در نصب کابل

مواد بستر ساز در نصب کابل

 

زمینه یابی و گزینش مواد بستر ساز همواره در جایی پیشنهاد می گردد که کابل با باری یکنواخت و پیوسته بهره برداری گردد . آگاهی از نوع خاک همراه با ویژگی های مناسب فیزیکی و گرمایشی مواد بسترساز تعیین گنجایش بار در شرایط ویژه را امکان پذیر می سازد . به طور معمول خاک حفاری از شن صنعتی جهت این کاربرد مناسب تر است .

مخلوط شن های صنعتی برای بسترسازی کابل هایی مناسب است که همواره با بیشترین تنش گرمایی بهره برداری می شوند . به کارگیری مخلوط هایی از این دست ، برای بسترسازی مسیرهای طولانی کابل های فشارقوی که پیوسته باری یکنواخت دارند از منظر صرفه اقتصادی همواره محل سوال می باشد .

 

مواد بستر ساز در نصب کابل

مواد بستر ساز در نصب کابل

 

 

از سوی دیگر با توجه به تنگناهای گرمایشی کابل ها در طول های کوتاه مساله هزینه مواد بستر ساز در مکان دوم اولویت قرار می گیرد و در این شرایط بهتر است از مواد بستر ساز سود برده شود .

اگر در مسیر کابل کشی شده کارهای ساختمانی انجام بگیرد ، خاک پیشین شیارها نباید با مواد دارای ویژگی های ضعیف تر جایگزین گردد و همچنین نباید وزن مخصوص حجمی خاک تغییر کند .

از انواع خاک هایی که در طبیعت یافت می شود خاک  کوارتز دارای انواع شن و ماسه ، مناسب ترین دانه بندی را دارد . برای نمونه این خاک ها دارای بالاترین شاخص دانه بندی یکنواخت و کمترین مقدار جاهای تهی می باشند . رسانایی گرمایشی آنها به دلیل وجود دانه های ریز کوارتزی و مواد آهکی بسیار خوب است و همچنین به آسانی در هم فشرده می شوند .

بالاترین میزان مقاومت ویژه ای که تاکنون گزارش گردیده است مربوط به خاک های پسماند و وازده است . در شن هایی که یکنواختی کمتری دارند ، مقاومت ویژه گرمایشی به ۳ وات بر کیلومتر می رسد .

در بریتانیا آمیزه ای از ریگ – شن و آمیزه ای از شن – سمنت با نام مواد بسترسازی که دارای پایداری گرمایشی مناسبی هستند شناخته شده می باشد .

 

مواد بستر ساز در نصب کابل

مواد بستر ساز در نصب کابل

مخلوط شن – ریگ

نسبت این مخلوط ها در بیشتر جاها ۵۰-۵۰ در نظر گرفته می شود ولی ۴۵-۵۵ آنها نیز پذیرفتنی است . اندازه دانه های شن نبایستی از ۴/۲ میلی متر فراتر برود ولی اگر اندازه ۵ درصد آن تا ۵ میلی متر نیز برسد بازهم آمیزه ای قابل پذیرش می ماند .

وجود هیچ گونه ذرات رس و یا مواد آلی در این مخلوط مجاز نیست . اندازه های دانه های ریگ باید میان ۴/۲ تا ۱۰ میلی متر باشد . دانه های شن و ریگ با لبه های تیز نباید وجود داشته باشند و مخلوط باید دارای مقدار اندکی آب در حدود ۷ تا ۱۰ درصد باشد . شرایط مورد نیاز را  می توان با مخلوطی از ریگ – شن پودر شده فراهم آورد . ریگ های خرد شده تنها می توانند ۵۰ درصد کل ریگ ها را تشکیل دهند .

مخلوط شن – سمنت

مخلوط شن – سمنت در حالت بسته ، باید به صورت خرد شده در بسترسازی کابل به کار رود تا آنکه در روند ته نشینی یا فرونشینی مواد پیرامونی به کابل آسیب نرسد و همچنین باید هرگاه لازم شد بتوان به آسانی آنها را جا به جا نمود . پیشنهاد می شود از شن هایی سود برد که روزن هایی کوچکتر از ۵۵/۰ میلی متر داشته باشند .

لینک کوتاه شده این صفحه : https://www.simandcable.com/simandkStjF

سیم و کابل سیمند کابل شرکت سیم و کابل بهترین برند سیم و کابل خرید سیم و کابل فروش سیم و کابل سیم و کابل از کجا برخریم آیا سیم و کابل بهترین نوع است خرید بهترین نوعغ سیم و کابل فروش مستقیم سیم و کابل خرید مستقیم سیم و کابل سیمند کابل مرغوب ترین نوع سیم و کابل بهترین نوع سیم و کابل سیم و کابل افشان از کجا بخریم قیمت سیم و کابل افشان خرید سیم کابل افشان قیمت سیم و کابل از کجا بگیریم قیمت تمام سیم و کابل بهترین قیمت سیم و کابل ارزان ترین نوع قیمت سیم و کابل

سیمند کابل ، فروش سیم و کابل ، خرید سیم و کابل ، سیم و کابل ، انواع سیم و کابل

سیم و کابل  سیمند کابل فروش سیم و کابل خرید سیم و کابل سیم های قابل انعطاف سیم افشان سیم های نصب ثابت سیم مفتولی سیم خشک کابل افشان کابل انعطاف پذیر سبک کابل های نصب ثابت سبک کابل های قدرت چند رشته کابل های قدرت تک رشته کابل دو روکشه کابل تلفن سیم تلفن قیمت سیم تلفن خرید سیم نلفن خرید کابل تلفن کابل تلفن هوایی قیمت کابل تلفن هوایی کابل دو روکشه کابل های مسلح سیم فولادی کابل آرموردار کابل زره دار کابل با هادی هم مرکز کابل کانسانتریک کابل سازمانی کابل ابزار دقیق کابل کنترل انعطاف پذیر بدون شیلد کابل کنترل افشان بدون شیلد کابل کنترل افشان شیلدار سیم رانژه کابل تلفنی بیرون ساختمان کابل کواکسیال کابل مخابراتی زمینی کابل مخابراتی هوایی کابل تلفن فرکانس صوتی کابل آنتن کابل دوربین کابل آیفون سیم سخت هوایی هادی لخت مسی کابل گرد کابل تخت کابل جوشکاری با قوس الکتریکی کابل جوش کابل بالابر کابل زمینی کابل هالوژن کابل خشک قیمت کابل جوش کابل افشان چیست لیست قیمت سیم و کابل راهنمای خرید سینی کابل مجله سیم و کابل سیم و کابل ایران انواع کابل تلفن کابل آلومینیومی