فروش سيم و كابل

فروش سيم و كابل

فروش سيم و كابل

سيمند كابل به منظور ايفاد مسئوليت اجتماعي خود اقدام به عرضه مستقيم سيم و كابل در ساختمان مركزي خود واقع در قلب پايتخت كرده تا بدينوسيله محصول توليدي خود را از خط توليد مستقيما به دست مصرف كننده برساند

فروش سيم و كابل
سيم برق ، كابل برق

جهت خريد سيم برق از نوع افشان
سيم برق از نوع مفتولي ، سيم برق از نوع نيمه افشان ، سيم برق از نوع دما بالا و انواع سيم برق مي توان با تماس يا مراجعه به اين مركز علاوه بر انجام خريدي مطمئن ، كابل وسيم استاندارد مورد نياز خود را خريداري نمايد

فروش سیم و کابل

فروش سیم و کابل

خريد سيم و كابل
سيم برق ، كابل برق

يكي از دغدغه هاي امروز خريدان محترم سيموكابل تهيه سيم و كابل
استاندارد مي باشد كه ما توانسته ايم خريد مستقيم از كارخانه را در اولين مركز تخصصي سيم و كابل كشور شكل بدهيم از جمله فروش سيم و كابل هايي از قبيل :
كابل برق مفتولي
كابل برق ۳ فاز ارت دار
كابل برق شيلد مسلح
كابل ضد آب
و انواع سيم برق در اين مركز مي باشد

پیشنهاد می شود مطالعه نمایید :

کابل های دارای هادی هم مرکز 

خريد سيم و كابل
سيم برق ، كابل برق

همانگونه كه قبلا گفتيم سيمند كابل مفتخر هست با راه اندازي اولين مركز تخصصي سيم وكابل كشور در قلب پايتخت سيم و كابل بازار مصرف را تامين نموده تا علاوه بر فروش سيم و كابل هاي مورد نياز خريداران سيم و كابل به ايفاد تعهد اجتماعي خود نيز عمل نمايد

فروش سيم و كابل
سيم برق ، كابل برق

سيمند كابل علاوه بر فروش سيم و كابل در ساختمان سيمند كابل جهت ارائه خدمات فني مهندسي در اين مركز اقدامات لازم را انجام داده تا بتواند در كنار خريد سيم وكابل از سوي مشتريان به نقش سازنده خود در اين صنعت جامع عمل بپوشاند

فروش سيم و كابل
سيم برق ، كابل برق

عرضه سيم و كابل در ساختمان مركزي سيمند كابل هم زمان با سفارش توليد در كوتاه ترين زمان ممكن انجام خواهد شد و در اسرع وقت تحويل خريداران محترم مي گردد
از اين رو خريد سيم و كابل از اين مركز مي تواند علاوه بر پايين آمدن هزينه هاي ساخت و ساز منجر به خريد سيم و كابل استاندارد واقعي از توليدكننده گرديده و تمام دغدغه هاي خريدان محترم را مرتفع نمايد 

پیشنهاد می شود مطالعه نمایید :

انواع سیم و کابل

سیم و کابل

سیم و کابل

فروش سیم و کابل استاندارد 

آمارهای رسمی ارایه شده از سوی  سازمان آتش‌نشانی بیانگر این نکته است که حدود   ۵۰‌ درصد آتش‌سوزی منازل به دلیل استفاده از تجهیزات غیر‌استاندارد از جمله کابل و سیم  است. اما از آنجا که تعداد واحدهای زیرزمینی تولید سیم و کابل در کشور به حدی زیاد است که نمی‌توان به راحتی آنها را ساماندهی کرد، تولید سیم و کابل تقلبی و به طبع آن فروش سیم و کابل غیر استاندارد منبع درآمد مناسبی را برای واحدهای تولیدی زیرپله‌ای و فروشندگان سیم و کابل متقلب ایجاد می‌کند.

اگـــرچه فروشنـدگـان معتقدند کـه شنـاخت سیم و کابل‌های تقلبی از سیم و کابل استاندارد کار بسیار دشواری است و اگر بدانند که کابل و سیم تقلبی است به هیچ وجه در فرآیند توزیع  این نوع از سیم و کابل مشارکت نمی‌کنند زیرا آن را عملی خلاف قانون می‌دانند، اما وجود مشتری برای سیم‌ و کابل تقلبی سبب می‌شود که این سیم‌ و کابل ها همچنان در بازار باقی بمانند.

فروش سیم و کابل استاندارد بدون شک جزو اصول اصلی و خدشه ناپذیر مجموعه های تولیدی معتبر  سیم و کابل می باشد و این دست از تولید کنندگان برای فروش سیم و کابل استاندارد  روش های متنوعی به مشتریان عرضه می نمایند که از جمله آنها به استقرار دفاتر فروش مشخص وابسته به شرکت تولید کننده ، اعطای نمایندگی رسمی فروشندگان سیم و کابل ، استقرار سیستم های فروش اینترنتی ، ارایه گارانتی معتبر  و …  می توان اشاره نمود .

پیشنهاد می شود مطالعه نمایید :

انواع ماشین های تابنده سیم و کابل

فروش سیم و کابل 

اگرچه بسیاری از فروشندگان و فعالان اقتصادی به فروش سیم و کابل استاندارد مبادرت می نمایند و وجود دفاتر فروش رسمی سیم و کابل و یا خرید از  نمایندگی های تولید کنندگان سیم و کابل می تواند تا حدودی از نگرانی خرید سیم و کابل تقلبی و مشکلات ناشی از استفاده آن بکاهد ، اما مصرف کنندگان نیز بایستی دانش خود در خصوص محصولات سیم و کابل استاندارد را افزایش دهند .

در صنعت سیم و کابل خصوصا” در مصرف محصولات کابل و سیم موارد قابل توجه بسیاری وجود دارد که از جمله آن می توان به موارد زیر اشاره کرد :

 • استاندارد نبودن کابل کولری رایج در بازار مصرف سیم و کابل .
 • حدف شدن سیم بند تخت ( سیم نایلون ) از استاندارد ملی .
 • مجاز نبودن وجود یک رشته در مرکز کابل کنترل انعطاف پذیر .
 • ضرورت وجود یک لایه روکش میانی در کابل های قدرت انعطاف پذیر با مقطع بیش از ۱۰ میلی متر مربع .
 • و ….

انواع سیم و کابل

 

 

سیم و کابل به عنوان بخش مهمی از سیستمهای انتقال انرژی بر اساس ویژگی های مختلف از جمله نوع و جنس هادی ، استاندارد مرجع و به طبع آن ولتاژ بهره برداری ، نوع استفاده و …. تقسیم بندی می گردندکه در این مبحث به تعدادی از این ویژگی ها خواهیم پرداخت .

انواع سیم و کابل

سیم و کابل

هادی

همانگونه که می دانیم هادی قسمتی از سیم و یا کابل است که وظیفه هدایت جریان برق را بر عهده دارد . از لحاظ جنس هادی های مورد استفاده در سیم و کابل می تواند از جنس مس ، آلومینیوم ، آلیاژ آلومینیوم و ….. باشد و به طبع آن سیم و کابل هایی با هادی مس و … تقسیم بندی می گردند . بایستی توجه داشت که بر اساس الزامات مندرج دراستاندارد ملی ایران شماره ۳۰۸۴ و نیز الزامات استاندارد بین المللی   IEC   ۶۰۲۲۸ جنس هادی افشان یا انعطاف پذیر گروه ۵ می بایستی فقط از فلز مس  بوده و استفاده از فلز آلومینیوم در هادی سیم و کابل فقط برای هادی های مفتولی و نیمه افشان از سطح مقطع ۱۰ میلی متر و به بالا مجاز شناخته شده است .

هادی ها بر اساس ساختار انواع مختلفی دارند که به شرح زیر می باشند :

 • هادی تک مفتولی ( کلاس یک )
 • هادی نیمه افشان یا تابیده منظم ( کلاس دو )
 • هادی انعطاف پذیر یا افشان ( کلاس پنج یا شش )

ویژگی ساختار هادی نیز در برخی مواقع مبنای تقسیم بندی سیم و کابل های مختلف قرار می گیرد . بر این اساس سیم و کابل با انواع سیم و کابل مفتولی یا سیم و کابل خشک ، سیم و کابل نیمه افشان و سیم و کابل افشان یا انعطاف پذیر دسته بندی می گردند .

سیم و کابل تک مفتولی یا سیم و کابل خشک

این نوع از محصولات دارای هادی های تک مفتولی می باشند که فقط یک مفتول دارد. این هادی دارای کمترین انعطاف پذیری است ولی در مقایسه با هادی انعطاف پذیر ( هادی افشان ) قابلیت هدایت جریان برق آن بالاتر است.

 

سیم و کابل

سیم و کابل

سیم های با هادی تک مفتولی برای استفاده در سیم کشی داخلی تابلوها و توزیع کننده های برق مناسب است . به کارگیری این سیم ها در لوله ها و زیر گچ مجاز است . همچنین کابل های مفتولی یا کابل های خشک برای مصارف صنعتی و کابل کشی داخل ساختمان مناسب است و می توان آنها را در محیط های خشک ، آبدار و مرطوب و نیز مکانهای بسته و باز و همچنین در آجرکاری و بتن به کار برد .

سیم و کابل با هادی نیمه افشان یا تابیده منظم

این نوع از محصولات دارای هادی نیمه افشان، تابیده منظم، استرند شده می باشد . این نوع از هادی ها شامل تعدادی مفتول است که به طور منظم به هم تابیده می شوند. این هادی ها می توانند به صورت فشرده یا غیر فشرده باشند. در حالت غیر فشرده تعداد مفتول های هر هادی می تواند ۷، ۱۹، ۳۷، ۶۱ و …. باشد. از نظر  انعطاف پذیری ،  این هادی بین دو نوع هادی تک مفتولی و هادی انعطاف  پذیر (هادی افشان) است . قابلیت جریان برق آن با توجه به مقاومت الکتریکی یکسان با هادی گروه یک مشابه است.  معمولاً در کابل های نصب ثابت، هادی های تا و خود سطح مقطع mm210 به صورت تک مفتولی یا نیمه افشان و بالاتر از آن به صورت نیمه افشان تولید می شود.

سیم و کابل | عکس هادی نیمه افشان سیم و کابل

سیم و کابل

 

سیم و کابل با هادی انعطاف پذیر یا افشان

این نوع از محصولات دارای هادی انعطاف پذیر ( هادی افشان ) است . تعداد مفتول های این نوع هادی از گروه دو بیشتر است ولی قطر رشته های آن از نوع یک و دو کمتر است. لذا انعطاف پذیری این نوع هادی بالاتر است. متاسفانه علی رغم مقاومت الکتریکی بالای تعیین شده برای این هادی، در ایران مصرف بسیار بالایی در ساختمان پیدا کرده است. هادی  این دسته را به دو گروه پنچ و شش تقسیم بندی می کنند که هادی گروه شش انعطاف پذیری بیشتری نسبت به هادی گروه پنج دارد.

 

سیم و کابل | عکس هادی افشان سیم و کابل

سیم و کابل

در برخی مواقع کابل های با هادی از مقطع ۱۵ به بالا بر اساس شکل هادی تقسیم بندی می گردند . عموما هادی ها به سه شکل تولید می گردند :

۱) هادی گرد : معمولاً کابل های نصب ثابت تا سطح مقطع و خود mm۲۳۵ را به صورت گرد تولید می کنند .

۲) هادی سکتور : یک نوع هادی شکل دار و به صورت قطاعی از دایره است. معمولاً کابل های مفتولی از سطح مقطع mm۲۵۰ و به بالا، به صورت سکتور تولید می شود.

۳) هادی فشرده شده : به روش عبور هادی از قالب یا به روش نورد کردن، قطر هادی تابیده را کاهش می دهند، هادی فشرده تولید می شود.

سیم و کابل | عکس سیم و کابل

سیم و کابل

 

کابل های سکتور :

این نوع از کابل های چند رشته با هادی سکتور ( قطاعی ) گروهی از کابل ها می باشند که  برای تامین انرژی الکتریکی  در فضای باز ، زیر خاک ، درون آب ، داخل ساختمان ، کانال های کابل کشی ، نیروگاه ها ، مصارف صنعتی ، در مراکز توزیع و نیز شبکه های مصرف و در جایی که احتمال صدمات مکانیکی به کابل وجود ندارد به کار می رود .

سکتور یا قطاع بخشی از یک دایره کامل است که از یک سو به محیط دایره با طول کمان مشخص و از سویی دیگر همانند مثلث به مرکز دایره ختم می شود که در قسمت مرکزی زاویه ای را تشکیل می دهد که اندازه آن به تعداد و سطح مقطع هادیها بستگی دارد .

سیم و کابل

سیم و کابل

در برخی مواقع سیم و کابل و علی الخصوص کابل ها بر اساس نوع استفاده تقسیم بندی می گردند که در این میان سیم و کابل ساختمانی ، کابل های قدرت و کابل های ابزار دقیق از عمومیت بیشتری برخوردار می باشند .

سیم و کابل ساختمانی

ساختمان های کوچک از برق تک فاز و خانه های بزرگ تر از برق سه فاز استفاده می کنند. تجهیزات مصرف کننده عمده برق ساختمان در آشپزخانه و موتورخانه قراردارند .

در حالت کلی سطح مقطع کابل برق از تیر تا کنتور ورودی ۶ میلیمتر مربع می باشد به همراه یک رشته سیم ارت با سطح مقطع ۲۵ میلیمتر مربع که با نظر شرکت توزیع نیروی برق تعیین می گردد .

سطح مقطع سیم ارت تابلوی های تقسیم هر واحد ۶ میلیمتر مربع است . در سیم کشی ساختمان معمولا” برای هر قسمت سیم و کابل ساختمانی با سطح مقطع هادی به شرح زیر به کار برده می شود :

–  سیم های به کاربرده شده در ساختمان برای روشنایی: سطح مقطع ۱٫۵ میلی متر

–  سیم های به کار برده شده برای پریز ساختمان: سطح مقطع ۲٫۵ میلی متر

–  سیم های به کار رفته به عنوان سیم های اصلی برق: سطح مقطع ۴ میلی متر

–  سیم های به کار رفته برای راه اندازی کولر آبی: سطح مقطع ۲٫۵ میلی متر

–  سیم های به کار رفته برای راه اندازی کولر گازی: سطح مقطع ۴ میلی متر

کابل ابزار دقیق

در صنعت تجهیزات و عملگرهایی وجود دارند که با دریافت سیگنالهای ویژه تغییر وضعیت داده یا کار پیش بینی شده ای را انجام می دهند. گروهی از این تجهیزات را ابزار دقیق می نامند. کابل ابزار دقیق مسیری مطمئن و ایمن را برای تبادل سیگانالهای یاد شده مهیا می کند. ابزارها و دستگاه ها بسیار متنوع هستند و حساسیت یا اثر گذاری آنها متغیر است و در شرایط متفاوتی کار می کنند. با توجه به نوع تجهیزات، شرایط محیطی و دیگر فراسنج های الکتریکی، مغناطیسی و مکانیکی نسبت به انتخاب نوع مناسب کابل ابزار دقیقاقدام می شود .کابل ابزار دقیق وظیفه مهمی در کارخانه ها ، پالایشگاه ، نیروگاه ، پست برق، پتروشیمی و دیگر صنایع دارد.

 

سیم و کابل

سیم و کابل

 

خرید سیم و کابل خوب و درجه یک

 

سیم و کابل یکی از اصلی ترین وسایل در صنعت انتقال برق است که برای هدایت جریان الکتریسیته از آنها استفاده می شود . با توجه به حساسیت انتقال برق ، نقش سیم و کابل بدلیل اهمیت آن در انتقال الکتریسیته از تولید کننده به  مصرف کننده نهایی بسیار اهمیت داشته و می بایست اصول اولیه در انتخاب ، نصب و کاربرد این محصولات رعایت گردد تا از بروز حوادث در سیستم های انتقال جلوگیری شود .

بدون شک سیم و کابل به شدت در کیفیت انتقال برق در عرصه صنعت و ساختمان موثر است از این رو کیفیت این مصحولات از اهمیت بسزایی برخوردار می باشد . با توجه به اهمیت نقش  سیم و کابل ای محصولات مشمول استاندارد اجباری بوده و ویژگی های کیفی آنها می بایستی منطبق با الزامات استاندارد باشد.

کیفیت سیم و کابل درجه یک به عوامل بسیاری از جمله کیفیت فلز به کار رفته جهت هادی ، پلیمر های مصرفی به عنوان لایه های عایقی و ….  بستگی دارد . بر این اساس با توجه به این که جهت خرید سیم و کابل درجه یک با یستی شناخت کلی در خصوص ویژگی ساختار سیم و کابل داشته باشیم در این مقوله به تشریح ویژگی این پارامترها خواهیم پرداخت .

 

فروش سیم و کابل

فروش سیم و کابل

خرید سیم و کابل درجه یک

هادی سیم و کابل

 

همانگونه که بیان شد سیم و کابل درجه یک می بایستی مطابق با الزامات استاندارد تولید گردیده باشد و هادی نیز از این اصل تبعیت می نماید .

مطابق استاندارد بین المللیIEC   هادی به بخشی از سیم و یا کابل گفته می شود که وظیفه عبور جریان برق را به عهده دارد .

 

هادی های مسی و آلومینیومی سیم و کابل را به صورت زیر تقسیم بندی می کنند :

 • هادی های تک مفتولی
 • هادی های گرد تابیده منظم
 • هادی های انعطاف پذیر ( افشان )
 • هادی های فشرده گرد تابیده منظم
 • هادی های فشرده سکتورتابیده منظم

 

هادی تک مفتولی (کلاس ۱ ) و تابیده منظم ( کلاس ۲ ) برای کاربرد نصب ثابت و هادیهای انعطاف پذیر یا افشان ( کلاس ۵ ) و بسیار انعطاف پذیر (کلاس ۶)  برای کاربرد با انعطاف پذیری در نظر گرفته می شوند .

 

سیم و کابل

سیم و کابل

 

 

 

 

 

فروش سیم و کابل

فروش سیم و کابل

سیم و کابل

سیم و کابل

 

به کارگیری هر یک از انواع هادیها به نحوه استفاده ، توصیه های استانداردها و در برخی مواقع سلیقه مصرف کننده سیم و کابل بستگی دارد .

خرید سیم و کابل درجه یک

عایق سیم و کابل

عایق: بخشی از سیم و کابل می باشد که مانع هدایت جریان برق است .

عایق ها در سیم و کابل به انواع  زیر به کار می روند :

 • عایق نوارپیچ (Lapped insulation ) : عایقی از جنس نوار که در لایه های هم مرکز روی هادی پیچیده می شود و در حین پیچیدن قسمتی از نوار روی بخش زیرین خود قرار می گیرد .
 • عایق کاغذی اشباع شده (Impregnated paper insulation ) : عایقی نوارپیچی که نوار آن از یک ماده عایقی اشباع شده است .
 • عایق اکسترود شده (Extruded insulation ) : عایقی از جنس مواد گرما نرم یا گرما سخت که عملیات عایق کاری آن به روش اکسترود انجام شده باشد .
 • عایق معدنی (mineral insulation ) : عایقی که از جنس پودرهای معدنی فشرده شده باشد .
سیم و کابل

سیم و کابل

خرید سیم و کابل درجه یک

جنس عایق های متداول در تولید سیم و کابل

 

PVC: پلی وینیل کلراید متداول ترین عایق خصوصاً در کابل های فشار ضعیف است. این ماده عایقی که معمولاً به صورت گرانول مصرف می شود از چهار ماده رزین PVC ، کربنات کلسیمز، روغن پلاستی سایزر (معمولاً DOP) و پایدار کننده های حرارتی (استابلایزر) تشکیل می شود که بسته به نوع کاربرد و خواص مکانیکی، حرارتی و انعطاف پذیری ترکیب و نسبت درصد این مواد متشکله در فرمول های مختلف PVC گرانول می تواند متفاوت باشد.

 

فروش سیم و کابل

فروش سیم و کابل

 

 

 

 

XLPE : پلی اتیلن شبکه ای یا کراس لینک شده ماده عایقی مناسب دیگری است که بیشتر در  کابل های فشار متوسط و فشار قوی کاربرد دارد. این پلیمر در مقایسه با PVC خواص عایقی بالاتر (مقاومت عایقی بیشتر)، دوام بیشتر، مقاومت در برابر دمای بالاتر، مقاومت در برابر سایش و مقاومت در برابر مواد شیمیایی بالاتری دارد . انعطاف کم این نوع مواد کاربرد آن را خصوصاً در مورد سیم های انعطاف پذیر محدود می کند.

 

فروش سیم و کابل

فروش سیم و کابل

لاستیک : کاربرد مهم این نوع مواد عایقی در مواردی است که انعطاف پذیری بسیار بالا برای سیم و کابل ضرورت داشته باشد. همچنین یکی از کاربردهای مهم دیگر این نوع عایق در مواردی است که کابل در معرض دمای بالا (نظیر کوره ها و ….) قرار گیرد.

 

TPR: آمیزه ای از پلیمرها شامل پلاستیک و لاستیک ها است که دارای خواص همزمان ترموپلاستیکی و الاستومری است. این ماده عایقی همانند بسیاری از لاستیک ها دارای مقاومت زیاد در برابر انواع روغن ها، مواد شیمیایی، ازن و سایر عوامل محیطی است. این مواد دارای خاصیت جذب آب کم، خواص الکتریکی عالی، انعطاف پذیری زیاد به همراه مقاومت خوب در برابر سایش می باشد.

خرید سیم و کابل درجه یک

مقررات عایق در سیم و کابل

 

عایق سیم باید دارای استقامت مکانیکی و قابلیت ارتجاعی کافی باشد .

– عایق سیم باید کاملاً هادی سیم را در بر گرفته باشد .

– عایق باید کاملا” به هادی سیم چسبیده باشد ولی به استثناء بندهای با انعطاف پذیری بالا بایستی جدا کردن عایق از هادی سیم بدون آسیب دیدن عایق هادی و یا پوشش قلع اندود ( در صورت وجود ) امکان پذیر باشد .

– میانگین ضخامت عایق از مقدار استاندارد کمتر نباشد .

– هر رشته عایق در سیم باید فقط یک رنگ داشته باشد ( بجز رشته سبز و زرد ) .

– فاصله بین هر دو نشانه گذاری متوالی نباید از ۲۷۵ میلیمتر بیشتر شود .

-رنگهای سبز و زرد به تنهایی و رنگهای قرمز ، طوسی و سفید در کابل چند رشته مجاز نیست .

– اگر رشته ها شماره گذاری شوند ، فاصله بین هر دو شماره نباید از ۵۰ میلیمتر بیشتر شود .

– دو پهنی عایق بیش از ۱۵% حداکثر قطر تعیین شده نباشد و میانگین قطر نیز از آن بیشتر نشود .

 

خرید سیم و کابل درجه یک

مقررات روکش در سیم و کابل

 

روکش کابل باید دارای استقامت مکانیکی و قابلیت ارتجاعی کافی باشد .

– روکش کابل  نباید به عایق رشته های سیم بچسبد .

– میانگین ضخامت روکش کابل از مقدار  استاندارد کمتر نباشد .

-روکش در کابل های تک رشته روی عایق به کار می رود .

-در کابل های چند رشته روکش روی مجموعه رشته ها و یا فیلر به کار   می رود .

– فاصله بین هر دو نشانه گذاری متوالی بر روی روکش کابل نباید از ۵۵۰ میلیمتر بیشتر شود .

 – دو پهنی روکش در کابل بیش از ۱۵% حداکثر قطر تعیین شده کا بل نباشد و میانگین قطر نیز از آن بیشتر نشود .

 

خرید سیم و کابل درجه یک

استاندارد سیم و کابل

 

تولید سیم و کابل مشمول استاندارد اجباری می باشد ، به این معنا که جهت تولید سیم و کابل استاندارد برای مصرف داخلی ، صادرات و یا واردات می بایستی تمام یا بخشی از استاندارد ملی مربوطه به ترتیبی که در قانون اصلاح قوانین و مقررات موسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران مقرر شده است رعایت گردد .

 

 

 

سیم و کابل

سیم و کابل

 

 

 

تولید کنندگان سیم و کابل بر این اساس موظفند پروانه کاربرد علامت استاندارد را برای محصولات خود دریافت نموده و اطلاعات آن را در صورت نیاز به مصرف کنندگان ارائه نمایند . معمولا” برای هر فرآورده واجد شرایط که دارای استاندارد مستقل ملی باشد یک پروانه صادر خواهد شد . در صنعت سیم و کابل نیز با توجه به نوع محصول و ولتاژ کاری آن استانداردهای مختلف تدوین گردیده است . به عنوان مثال استاندارد ۳۵۶۹ قسمت اول جهت کابل های قدرت با ولتاژ اسمی ۱ کیلوولت و … .

بر این اساس تمامی مشخصات ساختاری و کارکرد سیم و کابل های استاندارد می بایستی با الزامات استاندارد مرجع مربوطه انطباق داشته باشد . بدون شک تفاوت اصلی سیم و کابل استاندارد موجود در بازار که توسط تولید کنندگان معتبر عرضه می گردد با محصولات تقلبی در عدم انطباق ویژگی های سیم و کابل تقلبی با الزامات استاندارد می باشد

 

استاندارد سیم های نصب ثابت

 

سیم های نصب ثابت که در بازار با نام های سیم مفتولی و یا سیم خشک نیز شناخته می شوند برای سیم کشی داخلی تابلوها و توزیع کننده های برق مناسب هستند . به کارگیری سیم های نصب ثابت در داخل لوله ها و نیز نصب آنها در زیر گچ مجاز است.

استاندارد سیم های نصب ثابت

سیم و کابل

استاندارد سیم های نصب ثابت

گروهی از این سیم ها با هادی تابیده منظم را می توان به عنوان اتصال در تابلو کنترل و یا ساخت دسته سیم صنعتی به کار برد .

سیم های نصب ثابت بر اساس استاندارد ملی ایران با ولتاژهای نامی ۵۰۰/۳۰۰ ولت و ۷۵۰/۴۵۰ ولت دسته بندی می گردند .

سیم های با ولتاژ نامی ۵۰۰/۳۰۰ ولت که مقطع هادی آنها ۵/۰ ، ۷۵/۰ و ۱ می باشد بر اساس استاندارد ملی ایران شماره ۰۵(۶۰۷) و سیم های نصب ثابت با ولتاژ اسمی ۷۵۰/۴۵۰ ولت با سطح مقطع هادی بیش از ۱ میلی متر بر اساس استاندارد ملی ایران شماره ۰۱(۶۰۷) تولید و عرضه می گردند .

استاندارد سیم های نصب ثابت

سیم و کابل

استاندارد سیم های نصب ثابت

استاندارد ملی ایران شماره ۰۵(۶۰۷)

این استاندارد جهت سیم های نصب ثابت با ولتاژ ۵۰۰/۳۰۰ ولت به کار می رود . محصولات تولید شده بر اساس این استاندارد واجد ویژگی های زیر می باشند .

هادی :

در این استاندارد هادی سیم ها باید با مقررات استاندارد ملی ایران شماره ۳۰۸۴ مطابق بوده و یکی از انواع زیر باشد :

 • گروه ۱ برای هادی های تک مفتولی

جنس هادی ها مس آنیل شده با اندود یا ساده ، آلومینیوم یا آلیاژ آن بوده و قطر نامی مفتول های هر هادی یکسان باشد .

همچنین مقاومت هر هادی دردمای۲۰ درجه سانتیگراد  نباید بیش از حداکثر مقدار تعیین شده در استاندارد باشد .

عایق :

در سیم های نصب ثابت با سطح مقطع هادی ۵/۰ تا ۱ میلی متر مربع عایق باید آمیزه ای از پلی وینیل کلراید از نوع C بوده و هادی را در برگرفته باشد .

استاندارد ملی ایران شماره ۰۱(۶۰۷)

این استاندارد جهت سیم های نصب ثابت با ولتاژ ۷۵۰/۴۵۰ ولت به کار می رود . محصولات تولید شده بر اساس این استاندارد واجد ویژگی های زیر می باشند .

هادی :

در این استاندارد ها هادی سیم ها باید با مقررات استاندارد ملی ایران شماره ۳۰۸۴ مطابق بوده و یکی از انواع زیر باشد :

 • گروه ۱ برای هادی های تک مفتولی
 • گروه ۲ برای هادی های تابیده شده منظم

جنس هادی ها مس آنیل شده با اندود یا ساده ، آلومینیوم یا آلیاژ آن بوده و قطر نامی مفتول های هر هادی یکسان و تعداد آنها نباید از حداقل الزام شده در استاندارد های فوق الذکر کمتر باشد .

همچنین مقاومت هر هادی دردمای۲۰ درجه سانتیگراد  نباید بیش از حداکثر مقدار تعیین شده در استاندارد باشد .

در این گروه از هادی ها مقطع هادیهای آلومینیومی تابیده منظم معمولاً نباید از ۱۰ کمتر باشد ولی مقاطع  ۴ و ۶  برای کاربرد های خاص می توانند به کار روند .

عایق :

در سیم های نصب ثابت عایق باید آمیزه ای از پلی وینیل کلراید از نوع C بوده و هادی را دربر گرفته باشد . همچنین ضخامت عایق بایستی با مقادیر تعیین شده در استاندارد مطابق بوده و مقاومت عایقی نیز نباید کمتر از مقادیر الزام شده باشد .

در این نوع از سیم ها حداکثر دمای هادی در استفاده عادی ۷۰ درجه سانتی گراد می باشد .

 

.

 

لینک کوتاه شده این صفحه : https://www.simandcable.com/simandayZXN

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
Notify of