طراحی کارخانه چیست

طراحی کارخانه چیست

 

طراحی کارخانه یکی از مهمترین  بخش های مهندسی صنایع است که در مورد توالی چیدمان تجهیزات و نیروی انسانی مورد نیاز جهت تولید یک محصول بحث و بررسی می نماید . در حقیقت هدف اصلی مبحث طراحی کارخانه طراحی ترتیب قرارگرفتن تجهیزات و نیروی انسانی است به نحوی که حداکثر راندمان در تولید محصولات ایجاد گردد .

لازمه دستیابی به این هدف آن است که در طراحی مواد و نیز چیدمان نیروی انسانی میزان حمل و نقل ها و حرکات به حداقل برسد تا زمان کمتری صرف یک حرکت یا حمل و نقل گردد . بطورکلی هرچه زمان تولید یک محصول کمتر باشد ، هزینه های اضافی آن از جمله هزینه های کارگری و غیره نیز کمتر خواهد شد .

طراحی کارخانه چیست

طراحی کارخانه چیست

در طراحی کارخانه بایستی کلیه مراحل از مرحله تحویل مواد اولیه تا ساخت و سپس ارسال آن را در نظر گرفت . همچنین بایستی به این نکته توجه نمود که طراحی کارخانه و حمل و نقل با یکدیگر در ارتباط تنگاتنگ می باشند .

مهمترین بخش عملیات طراحی کارخانه در بخش تولیدی کارخانه است که می بایستی ترتیب قرارگیری وسایل ، تجهیزات ، نیروی انسانی و غیره را در کارخانه مشخص نماید . در حقیقت در طراحی کارخانه بخش های زیر مورد بررسی قرار می گیرد :

  • حمل و نقل خارجی کارخانه
  • تحویل ( تخلیه بار ، بازرسی انبار )
  • تولید
  • سرویس ها و فعالیت های فرعی
  • کنترل کیفیت
  • بسته بندی
  • انبار نهائی
  • حمل و نقل داخلی کارخانه

کار طراحی کارخانه از این قسمت ها آغاز می گردد و به ارتباط بین بخش ها و نحوه قرارگرفتن بخش های مرتبط به یکدیگر در طرح ختم می گردد .

طراحی کارخانه اهمیت بسیاری دارد و شاید بتوان آن را استخوان بندی عملیات تولیدی به حساب آورد .  اهمیت طراحی کارخانه را می توان در شش مرحله بشرح زیر بیان نمود :

۱- اولین شرط لازم برای داشتن یک تولید اقتصادی ، داشتن طرحی مفید برای جریان مواد می باشد .

۲- شرط لازم برای داشتن یک طرح جریان مواد خوب ، وجود ترتیب فیزیکی مناسب از همه تجهیزات ، مواد و غیره است .

۳- در نتیجه شیوه حمل و نقل مناسبی هم باید اتخاذ گردد تا طرح ایستای مواد را به صورت پویا در آورد .

۴- با در نظر گرفتن مسائل حمل و نقل ، وسایل مختلف باید به نحو مناسبی در اطراف مسیر جریان مواد قرار داده شوند .

۵- این طرح خوب منجر به تقلیل هزینه می گردد.

۶- تقلیل هزینه نیز منجر به افزایش سود خواهد شد .

بر این اساس طرح جریان مواد برای طراحی کارخانه یک پایه محسوب می گردد که می تواند موفقیت یا عدم موفقیت سرمایه گذاری را به دنبال داشته باشد .

بایستی توجه داشت که هیچ ساختمان صنعتی نباید بدون اینکه پیش تر طراحی کارخانه در مورد آن انجام شده باشد ساخته شود . این طرح علاوه بر اینکه تعیین کننده مقدار جریان مواد و نیز تعیین کننده با صرفه ترین راه ترتیب قرارگرفتن مواد اولیه و تجهیزات است می تواند به عنوان پایه طراحی ساختمان و محور اصلی آن نیز مورد استفاده قرار گیرد .

لینک کوتاه شده این صفحه : https://www.simandcable.com/simandTPUay

سیم و کابل سیمند کابل شرکت سیم و کابل بهترین برند سیم و کابل خرید سیم و کابل فروش سیم و کابل سیم و کابل از کجا برخریم آیا سیم و کابل بهترین نوع است خرید بهترین نوعغ سیم و کابل فروش مستقیم سیم و کابل خرید مستقیم سیم و کابل سیمند کابل مرغوب ترین نوع سیم و کابل بهترین نوع سیم و کابل سیم و کابل افشان از کجا بخریم قیمت سیم و کابل افشان خرید سیم کابل افشان قیمت سیم و کابل از کجا بگیریم قیمت تمام سیم و کابل بهترین قیمت سیم و کابل ارزان ترین نوع قیمت سیم و کابل

سیمند کابل ، فروش سیم و کابل ، خرید سیم و کابل ، سیم و کابل ، انواع سیم و کابل

سیم و کابل  سیمند کابل فروش سیم و کابل خرید سیم و کابل سیم های قابل انعطاف سیم افشان سیم های نصب ثابت سیم مفتولی سیم خشک کابل افشان کابل انعطاف پذیر سبک کابل های نصب ثابت سبک کابل های قدرت چند رشته کابل های قدرت تک رشته کابل دو روکشه کابل تلفن سیم تلفن قیمت سیم تلفن خرید سیم نلفن خرید کابل تلفن کابل تلفن هوایی قیمت کابل تلفن هوایی کابل دو روکشه کابل های مسلح سیم فولادی کابل آرموردار کابل زره دار کابل با هادی هم مرکز کابل کانسانتریک کابل سازمانی کابل ابزار دقیق کابل کنترل انعطاف پذیر بدون شیلد کابل کنترل افشان بدون شیلد کابل کنترل افشان شیلدار سیم رانژه کابل تلفنی بیرون ساختمان کابل کواکسیال کابل مخابراتی زمینی کابل مخابراتی هوایی کابل تلفن فرکانس صوتی کابل آنتن کابل دوربین کابل آیفون سیم سخت هوایی هادی لخت مسی کابل گرد کابل تخت کابل جوشکاری با قوس الکتریکی کابل جوش کابل بالابر کابل زمینی کابل هالوژن کابل خشک قیمت کابل جوش کابل افشان چیست لیست قیمت سیم و کابل راهنمای خرید سینی کابل مجله سیم و کابل سیم و کابل ایران انواع کابل تلفن کابل آلومینیومی