ساخت تار نوری

ساخت تار نوری

 

روش های گوناگونی برای تولید تارهای نوری وجود دارد . در این مبحث سه نوع این روشها که دارای اهمیت بیشتری می باشد مورد بررسی قرار می گیرد .

 

روش MCVD  یا Modified Chemical Vapour Deposition

 

در این روش لوله ای توخالی از سیلیکا که دارای قطر خارجی در حدود ۲۵ میلی متر ، قطر داخلی ۱۹ میلی متر و طول ۱ تا ۲۵/۱ متر است استفاده می گردد . این لوله در دستگاهی مشابه ماشین تراش قرار گرفته و حول محور خود دوران می نماید . در زیر لوله یک مشعل جهت گرم کردن لوله بکار گرفته می شود که با سرعت آرامی در حدود ۲۰ سانتی متر بر دقیقه در طول لوله حرکت می نماید .

 

 

ساخت تار نوری

ساخت تار نوری

 

به منظور ایجاد پوشش بخار تتراکلرورسیلیکن با اکسیژن مخلوط و تا حدود ۱۹۰۰ درجه سانتیگراد حرارت می بیند تا دوده سیلیکا تشکیل و بر روی جداره داخلی لوله به شکل لایه شیشه ای شفاف رسوب نماید . ضخامت این رسوب در حدود ۱۰ میکرون بوده و در حدود ۲۰ تا ۱۰۰ لایه از رسوب بدین شکل در داخل لوله تشکیل می گردد . به منظور افزایش ضریب شکست از بخارات مختلف و جهت کاهش ضریب شکست از مواد فلورین استفاده می گردد . بدین ترتیب با تغییر ترکیبات شیشه ، پروفیل ضریب شکست بصورت دلخواه تنظیم می گردد و سپس لوله شیشه ای تا حدود ۲۲۰۰ درجه حرارت داده می شود تا نرم شده و بشکل میله شیشه ای جامد درآید که آن را پیش سازه می نامند .

 

 

روش OVD  یا Outside  Vapour Deposition

 

در این روش محوری از شیشه در حول خود چرخش نموده و نسبت به شعله حرکت می نماید . بخارات تتراکلرورسیلیکن همراه با اکسیژن در محل شعله ترکیب و بصورت دوده متخلخلی روی سطح خارجی محور رسوب می کنند تا ضخامت رسوب به حد کافی برسد .

ترکیب گازها برای تشکیل دوده پوشش تغییر داده می شود . پس از رسیدن به قطر مطلوب محور بیرون آورده شده و به منظور تبدیل آن به میله شیشه ای پیش سازه تا ۱۵۰۰ درجه سانتی گراد حرارت می بیند و در این مرحله رطوبت موجود در پیش سازه نیز اخذ می گردد .

 

ساخت تار نوری

ساخت تار نوری

روش VAD  یا  Vapour Axial Deposition

 

در این روش که توسط تولید کنندگان ژاپنی توسعه و تکامل یافته است ذرات دوده شیشه ای بر روی میله شیشه ای دواری رسوب می کند . این میله را با سرعتی که متناسب با رشد این رسوب است به سمت بالا می کشند . پیش سازه حاصله در مرحله بعد در اثر حرارت رطوبت از دست داده و نهایتا” توسط لوله سیلیکا پوشش می شود . از مزایای این سیستم عدم محدودیت در طول پیش سازه است .

پیش سازه در حالت عمودی در داخل برج کشش قرار گرفته و تا حدود ۲۰۰۰ درجه سانتیگراد حرارت دیده و نرم می شود به شکلی که می توان آن را به صورت تار باریکی درآورد . در مرحله تولید تار در دستگاه برج کشش بر روی سطح پوشش لایه رزین که تار را در برابر عوامل خارجی حفاظت می کند و به نام روکش اولیه موسوم است جای می گیرد .

لینک کوتاه شده این صفحه : https://www.simandcable.com/simandNYgtI

سیم و کابل سیمند کابل شرکت سیم و کابل بهترین برند سیم و کابل خرید سیم و کابل فروش سیم و کابل سیم و کابل از کجا برخریم آیا سیم و کابل بهترین نوع است خرید بهترین نوعغ سیم و کابل فروش مستقیم سیم و کابل خرید مستقیم سیم و کابل سیمند کابل مرغوب ترین نوع سیم و کابل بهترین نوع سیم و کابل سیم و کابل افشان از کجا بخریم قیمت سیم و کابل افشان خرید سیم کابل افشان قیمت سیم و کابل از کجا بگیریم قیمت تمام سیم و کابل بهترین قیمت سیم و کابل ارزان ترین نوع قیمت سیم و کابل

سیمند کابل ، فروش سیم و کابل ، خرید سیم و کابل ، سیم و کابل ، انواع سیم و کابل

سیم و کابل  سیمند کابل فروش سیم و کابل خرید سیم و کابل سیم های قابل انعطاف سیم افشان سیم های نصب ثابت سیم مفتولی سیم خشک کابل افشان کابل انعطاف پذیر سبک کابل های نصب ثابت سبک کابل های قدرت چند رشته کابل های قدرت تک رشته کابل دو روکشه کابل تلفن سیم تلفن قیمت سیم تلفن خرید سیم نلفن خرید کابل تلفن کابل تلفن هوایی قیمت کابل تلفن هوایی کابل دو روکشه کابل های مسلح سیم فولادی کابل آرموردار کابل زره دار کابل با هادی هم مرکز کابل کانسانتریک کابل سازمانی کابل ابزار دقیق کابل کنترل انعطاف پذیر بدون شیلد کابل کنترل افشان بدون شیلد کابل کنترل افشان شیلدار سیم رانژه کابل تلفنی بیرون ساختمان کابل کواکسیال کابل مخابراتی زمینی کابل مخابراتی هوایی کابل تلفن فرکانس صوتی کابل آنتن کابل دوربین کابل آیفون سیم سخت هوایی هادی لخت مسی کابل گرد کابل تخت کابل جوشکاری با قوس الکتریکی کابل جوش کابل بالابر کابل زمینی کابل هالوژن کابل خشک قیمت کابل جوش کابل افشان چیست لیست قیمت سیم و کابل راهنمای خرید سینی کابل مجله سیم و کابل سیم و کابل ایران انواع کابل تلفن کابل آلومینیومی