روغن کشش فرآیند هادی سازی سیم و کابل

روغن کشش فرآیند هادی سازی سیم و کابل

 

 

روغن کشش یکی از مواد مورد مصرف فرآیند کشش هادی در صنعت سیم و کابل می باشد  . انتخاب و استفاده از روغن کشش مناسب موضوعی است که نه تنها کیفیت مفتول تولیدی را تحت شعاع قرار می دهد بلکه به میزان زیادی طول عمر حدیده های کشش و نیز فلکه های کششی دستگاه های کشش راد و فاین را افزایش می دهد .

 

روغن کشش در هادی سازی 3

 

 

در حالت کلی روغن کشش مناسب می بایستی انتظارات زیر را برآورده سازد :

1-  روانکاری مناسب حدیده برای ممانعت از خوردگی هسته حدیده در اثر اصطکاک .

2- کاهش نیروی کششی لازم جهت نازک کاری مفتول در هر حدیده .

3- خنک کردن سریع حدیده کشش برای ممانعت از آسیب دیدگی هسته .

4- تولید مفتولی با سطح بیرونی خوب و کیفیت مناسب .

بنابراین پایداری و کیفیت مطلوب روغن کشش اهمیت بسزایی در فرآیند کشش مفتول ایفا می نماید .

در حال حاضر مواد روانکار بسیاری جهت استفاده در فرآیند کشش هادی صنعت سیم و کابل در بازار عرضه  می گردد که ساختار شیمیایی اغلب آنها در اختیار مصرف کننده قرار نمی گیرد ولی می توان این مواد را به سه دسته زیر تقسیم نمود :

1-  مواد روانکاری بصورت روغن ( مایع )

2- مواد روانکاری خشک ( پودر )

3- مواد روانکاری بصورت خمیر یا گریس

 

 

 

 

 

 

بطور کلی هدف از روانکاری عبارت است از ایجاد یک لایه بسیار نازک ( فیلم ) بین دو ماده در تماس با هم برای کاهش نیروی اصطکاک و نیز جذب حرارت حاصله از آن ، بر این اساس روغن روانکاری کشش نیز باید اثر اصطکاک بین مفتول و هسته حدیده را کاهش دهد تا عمر حدیده کشش افزایش یافته و در عین حال به نیروی کمتری برای کشیدن مفتول و نازک کردن آن نیاز باشد . همچنین این روغن حرارت ایجاد شده بر اثر عملیات کشش را نیز از محدوده هسته حدیده کشش به سرعت خارج می نماید .

روغن کشش مورد استفاده در ماشین های کشش سیم و کابل از دسته امولسیونها هستند . از لحاظ فیزیکی امولسیونها به دسته حل شونده ها و یا مخلوط شونده ها تعلق ندارند زیرا این مواد در حقیقت در یک محیط پخش و پراکنده می شوند . به عنوان مثال پراکندگی گاز در داخل مایع کف ، مایع در گاز ، بخار ، جامد در داخل گاز و … را تعلیق می نامند . بنا به تعریف امولسیون عبارت است از پراکندگی ( پخش ) یک مایع در داخل مایعی دیگر بدون آنکه در آن حل شده و یا با آن ترکیب گردد بصورتی که بتوان هردوفاز مایع را به روشهای فیزیکی از یکدیگر مجددا” جدا نمود .

اگر روغن در داخل آب پراکنده گردد آن را امولسیون روغن در آب و اگر آب در روغن پخش شود آن را امولسیون آب در روغن می نامند . روغن کشش مورد استفاده در صنعت سیم و کابل از دسته امولسیونهای روغن در آب می باشد .

در صورتیکه بخواهیم امولسیونی از دو مایع غیر قابل ترکیب با یکدیگر تهیه نمائیم کافی است توسط وسائل مکانیکی همانند همزدن این دو فاز مایع را در یکدیگر پخش کنیم . اما امولسیون تولیدی پایدار نبوده و پس از مدتی مجددا” در اثر اختلاف وزن مخصوص خود از یکدیگر جدا می شوند . لذا برای پایداری یک امولسیون نیاز به عامل سومی بنام ماده امولسیون کننده است ، این ماده سبب می شود که پخش روغن در داخل آب پایدار گردد زیرا که مابین ملکولهای آب یک نیروی جاذبه بوجود می آورد . مواد امولسیون کننده به سه دسته آنیونیک ، کاتیونیک و بی یون تقسیم می شوند . امولسیون کشش مفتول های مس در صنعت سیم و کابل عموما” حاوی امولسیون کننده آنیونیک از صابونهای سدیم و پتاسیم هستند .

مواد چربی مورد استفاده در روغن کشش معمولا” پایه نباتی یا حیوانی دارند. معمولترین نوع این چربی ها عبارتند از : روغن نخل ، روغن کرچک ، روغن بادام زمینی ، روغن سویا و یا روغن جگر ماهی .

بدلیل وجود فاز آب در امولسیون کشش و جهت جلوگیری از بروز زنگ زدگی در قسمتهای فلزی معمولا” روغن کشش حاوی مواد ضد زنگ می باشد . همچنین جهت جلوگیری از فعالیت باکتری ها و قارچها و مخمرها که سبب تجزیه و تخریب آن می گردند به روغن کشش مواد آنتی باکتریال نیز اضافه می گردد . روغن های کشش برای ممانعت از ایجاد کف حاوی مواد ضد کف نیز هستند .

در بیان کلی وظیفه اصلی یک امولسیون کشش که در ماشین های کشش فرآیند هادی سازی سیم و کابل که از نوع خیس می باشند مورد استفاده قرار می گیرند به شرح زیر می باشد :

1-  امولسیون یا همان روغن کشش باید اصطکاک بین مفتول و حدیده را کاهش دهد .

2- آب امولسیون باید حرارت تولید شده در فلکه های کششی و حدیده ها را که ناشی از این عمل نازک کاری است به سرعت دریافت و از محل خراج نماید .

3- امولسیون باید امکانات لازم برای انجام عمل نازک کاری تمیز و مناسب را ایجاد نماید و کلیه ذرات بر جای مانده در حدیده کشش ناشی از فرآیند نازک کاری مفتول را از  محل تماس خارج نماید تا از پاره شده مفتول در قالب کشش و یا خط برداشتن سطح مفتول ممانعت بعمل آورد .

 

لینک کوتاه شده این صفحه : https://www.simandcable.com/simand03QQn

سیم و کابل سیمند کابل شرکت سیم و کابل بهترین برند سیم و کابل خرید سیم و کابل فروش سیم و کابل سیم و کابل از کجا برخریم آیا سیم و کابل بهترین نوع است خرید بهترین نوعغ سیم و کابل فروش مستقیم سیم و کابل خرید مستقیم سیم و کابل سیمند کابل مرغوب ترین نوع سیم و کابل بهترین نوع سیم و کابل سیم و کابل افشان از کجا بخریم قیمت سیم و کابل افشان خرید سیم کابل افشان قیمت سیم و کابل از کجا بگیریم قیمت تمام سیم و کابل بهترین قیمت سیم و کابل ارزان ترین نوع قیمت سیم و کابل

سیمند کابل ، فروش سیم و کابل ، خرید سیم و کابل ، سیم و کابل ، انواع سیم و کابل

سیم و کابل  سیمند کابل فروش سیم و کابل خرید سیم و کابل سیم های قابل انعطاف سیم افشان سیم های نصب ثابت سیم مفتولی سیم خشک کابل افشان کابل انعطاف پذیر سبک کابل های نصب ثابت سبک کابل های قدرت چند رشته کابل های قدرت تک رشته کابل دو روکشه کابل تلفن سیم تلفن قیمت سیم تلفن خرید سیم نلفن خرید کابل تلفن کابل تلفن هوایی قیمت کابل تلفن هوایی کابل دو روکشه کابل های مسلح سیم فولادی کابل آرموردار کابل زره دار کابل با هادی هم مرکز کابل کانسانتریک کابل سازمانی کابل ابزار دقیق کابل کنترل انعطاف پذیر بدون شیلد کابل کنترل افشان بدون شیلد کابل کنترل افشان شیلدار سیم رانژه کابل تلفنی بیرون ساختمان کابل کواکسیال کابل مخابراتی زمینی کابل مخابراتی هوایی کابل تلفن فرکانس صوتی کابل آنتن کابل دوربین کابل آیفون سیم سخت هوایی هادی لخت مسی کابل گرد کابل تخت کابل جوشکاری با قوس الکتریکی کابل جوش کابل بالابر کابل زمینی کابل هالوژن کابل خشک قیمت کابل جوش کابل افشان چیست لیست قیمت سیم و کابل راهنمای خرید سینی کابل مجله سیم و کابل سیم و کابل ایران انواع کابل تلفن کابل آلومینیومی