دستورالعمل حمل‌ونقل، جابجایی و انبارش قرقره‌ها

دستورالعمل حمل‌ونقل، جابجایی و انبارش قرقره‌ها

 

بازرسی قرقره و کابل

کابل و قرقره را باید در هنگام دریافت آن‌ها در انبار مورد بازرسی قرار داد.

همچنین کابل و قرقره را باید پیش از خروج آن‌ها از انبار بازرسی نمود.

هر دو نوع قرقره چربی و فلزی باید مورد بازرسی قرار گیرد تا از سالم بودن و آسیب ندیدن تسمه کشی، تختة روکوبی یا آب بندی دو سر کابل اطمینان حاصل شود.

اگر هرگونه صدمه در هنگام حمل‌ونقل به تسمه یا روکوبی وارد شده باشد باید آن‌ها را باز نمود تا بررسی شود کابل آسیب ندیده باشد. بطور معمول بین لایة بیرونی کابل روی قرقره و بخش داخلی تخته‌های روکوب فضای کافی برای اینکه کابل آسیب نبیند، در نظر می‌گیرند.

از طرفی بازرسی موردنظر باید شامل بازبینی وضعیت قرقره در اثر تکان‌های ناشی از حمل‌ونقل و جابجایی و آسیب‌های ناشی از عوامل آب‌وهوایی و یا محیطی نیز باشد.

در آب‌وهوای متغیر یا مرطوب، یا آب‌وهوای پیوسته خشک و گرم (حدود 30 درجه سانتیگراد یا بالاتر)، بخش چوبی قرقره منقبض شده و کل قرقره از حالت استواری خارج می گردد و این امر سبب آسیب دیدن  دیدن کابل در هنگام جابجایی قرقره گردد.

بنابراین، مهره‌های افقی قرقره را قبل از جابجایی باید با یک آچار گشتاوری محکم نمود در غیر این صورت قرقره‌ها در حین حمل امکان از هم گسیختگی خواهند داشت. برای اطمینان از  محکم شدن این مهره‌ها در حین عملیات نصب باید آن‌ها را مجدداً آچارکشی کرد.

نیرو (گشتاور) لازم برای سفت کردن مهره‌ها به‌صورت زیر است:

سایز قرقره از 700 تا 1400 = نیروی لازم برای آچارکشی 80Nm

سایز قرقره از 1600 تا 2200 = نیروی لازم برای آچارکشی 100Nm

سایز قرقره از 2500 تا 2800 = نیروی لازم برای آچارکشی 120Nm

اقدام اصلاحی در نظر گرفتن 4 پیچ یا بیشتر برای هر قرقره است که طول آن از یک صفحة قرقره  تا بیرون صفحه دیگر امتداد پیدا کند و در سر دیگر آن یک مهرة هشت‌وجهی به کار رود. این مهره‌ها را باید در قرقره‌هایی که به هر دلیلی لق شده باشند، پیش از جابجایی آچارکشی نمود.

در طراحی قرقره‌های چوبی برای کابل‌های سنگین برق صفحه‌ای فلزی را در نظر می‌گیرند تا استحکام قرقره در قسمت سوراخ محور آن افزایش یابد. بدین ترتیب در صورتی که 4 عدد پیچ یا بیشتر که وظیفة نگهداری این صفحة فولادی را در بخش سوراخ محوری قرقره به عهده دارند نیز باید محکم شوند در غیر این صورت در حین عملیات نصب و کابل‌کشی قرقره روی مرغک یا شفت متکی بر آن به خوبی نمی‌چرخد.

این رویه باید در همة پروژه‌های نصب پیش از جابجایی قرقره‌ها موردتوجه قرار گیرد چون در تکان، جابجایی، عوامل آب‌وهوایی و مدت زمان قرارگیری در محیط این اثرات می‌تواند فزاینده باشد.

باید توجه نمود که میخ‌های واقع در الوارهای صفحات قرقره یا میخ‌های واقع در تخته‌های استوانة قرقره در صورت انقباض این تخته‌ها همانند آنچه که در مهره‌ها اتفاق می‌افتد، احتمال لق شدن در آن‌ها بیشتر است، ولی اصلاح لقی میخ‌ها به مراتب از  اصلاح لقی مهره‌ها دشوارتر است.

در هنگام باز کردن کابل از روی قرقره باید دقت و مراقبت نمود تا میخ‌های لق و بیرون زده به کابل آسیب نرسانند.

اگر دو سر کابل در دسترس باشند، امکان بازرسی وجود داشتن و سالم بودن سر کابل‌ها امکان پذیر است. این سر کابل‌ها برای جلوگیری از نفوذ رطوبت به دو سر کابل در نظر گرفته می‌شوند. هرگونه آسیب‌دیدگی، سوراخ شدن یا ترک برداشتن در این سر کابل‌ها باید مشخص شود و در این صورت باید سر کابل موردنظر تعویض شود تا از ورود رطوبت یا آب چه در حین انبارش بعدی و چه در هنگام نصب آن پرهیز شود.

در صورتی که سر کابل وجود نداشته باشد، باید دو سر کابل با چسب یا خمیر مناسب توسط تأمین کنندة کابل آب‌بندی‌شده باشد، ولی در صورتی که هیچ‌گونه آب‌بندی اعمال نشده باشد، یک سر کابل حرارتی باید به کار رود تا از آب‌بندی خوب لایة بیرونی کابل اطمینان حاصل شود. گفتنی است که، اگر سر کابل یا آب‌بندی مناسب در سر بیرونی کابل (سر ابتدایی روی قرقره که معمولاً از آن سر، کابل در هنگام نصب کشیده می‌شود) وجود نداشته باشد، در این صورت باید این سر کابل را مورد بازرسی قرار دهیم تا آب و رطوبت در آن نفوذ نکرده باشد.

در صورتی که سر کابل یا آب‌بندی مناسب برای مدت طولانی (بیش از یک ماه) وجود نداشته باشد، یا سرانتهایی کابل رو به آسمان قرار گرفته باشد؛ یا در طول دوره‌های بارندگی سر کابل وجود نداشته باشد یا هرگونه آلودگی، کهنگی، بادکردگی یا تخریب در انتهای کابل مشاهده شود، توصیه می‌شود 300 میلی‌متر از انتهای کابل را بریده و در ابتدای بخش باقیمانده مجدداً وجود رطوبت بررسی گردد و در صورت مشاهدة رطوبت مقداری دیگر از کابل بریده شده تا بخش عاری از رطوبت در دسترس قرار گیرد. در این بخش باید یک سر کابل جدید به کار رود تا از آب‌بندی کامل لایة بیرونی کابل اطمینان حاصل شود.

هشدار

در صورت مشاهدة هرگونه آسیب‌دیدگی در تخته‌های صفحة قرقره یا تخته‌های روکوب یا شل شدن لایه‌های کابل روی قرقره و یا بروز هرگونه نامتعادلی در حین جابجایی قرقره احتمال آسیب‌دیدگی کابل نیز وجود خواهد داشت و باید تمهیدات لازم و مراقبت‌های خاص برای جلوگیری از آسیب‌های جدی به کابل موردتوجه قرار گیرد.

لینک کوتاه شده این صفحه : https://www.simandcable.com/simandBblbH

سیم و کابل سیمند کابل شرکت سیم و کابل بهترین برند سیم و کابل خرید سیم و کابل فروش سیم و کابل سیم و کابل از کجا برخریم آیا سیم و کابل بهترین نوع است خرید بهترین نوعغ سیم و کابل فروش مستقیم سیم و کابل خرید مستقیم سیم و کابل سیمند کابل مرغوب ترین نوع سیم و کابل بهترین نوع سیم و کابل سیم و کابل افشان از کجا بخریم قیمت سیم و کابل افشان خرید سیم کابل افشان قیمت سیم و کابل از کجا بگیریم قیمت تمام سیم و کابل بهترین قیمت سیم و کابل ارزان ترین نوع قیمت سیم و کابل سیمند کابل - سیم و کابل - سیم و کابل مرغوب - سیم و کابل استاندارد - انواع سیم و کابل - بهترین نوع سیم و کابل - خرید سیم و کابل - فروش سیم و کابل - قروشنده سیم و کابل - سیم و کابل ارزان - سیم و کابل با کیفیت - سیم و کابل لاله زار - قیمت سیم و کابل - قیمت سیم و کابل سیمند کابل - سیم و کابل دست دوم - خرید سیم و کابل - فروش سیم و کابل - عکس های سیم و کابل - تائیدیه سیم و کابل - تائیدیه های سیم و کابل سیمند کابل - عکس های کارخانه سیمند کابل - خبر های سیم و کابل - قیمت مس - قیمت مس سیم و کابل - مس آزاد سیم و کابل - نمایندگی سیم و کابل - نمایندگی سیمند کابل - پیگیری محصولات سیمند کابل - محصولات درون چاهی - قیمت سیم 1/5 - قسمت سیم 2/5 - قیمت سیم و کابل های ساختمانی - سیم یک - سیم 1×10 - سیم 1/5×1 - سیم 2/5×1 - سیم های متصل - انواع سیم و کابل - فروشنده سیم و کابل - خرید سیم و کابل سیمند کابل - بهترین نوع سیم و کابل در بازار - سیم سیما - سیم سیمکو - سیم و کابل ابهر

سیمند کابل ، فروش سیم و کابل ، خرید سیم و کابل ، سیم و کابل ، انواع سیم و کابل

سیم و کابل  سیمند کابل فروش سیم و کابل خرید سیم و کابل سیم های قابل انعطاف سیم افشان سیم های نصب ثابت سیم مفتولی سیم خشک کابل افشان کابل انعطاف پذیر سبک کابل های نصب ثابت سبک کابل های قدرت چند رشته کابل های قدرت تک رشته کابل دو روکشه کابل تلفن سیم تلفن قیمت سیم تلفن خرید سیم نلفن خرید کابل تلفن کابل تلفن هوایی قیمت کابل تلفن هوایی کابل دو روکشه کابل های مسلح سیم فولادی کابل آرموردار کابل زره دار کابل با هادی هم مرکز کابل کانسانتریک کابل سازمانی کابل ابزار دقیق کابل کنترل انعطاف پذیر بدون شیلد کابل کنترل افشان بدون شیلد کابل کنترل افشان شیلدار سیم رانژه کابل تلفنی بیرون ساختمان کابل کواکسیال کابل مخابراتی زمینی کابل مخابراتی هوایی کابل تلفن فرکانس صوتی کابل آنتن کابل دوربین کابل آیفون سیم سخت هوایی هادی لخت مسی کابل گرد کابل تخت کابل جوشکاری با قوس الکتریکی کابل جوش کابل بالابر کابل زمینی کابل هالوژن کابل خشک قیمت کابل جوش کابل افشان چیست لیست قیمت سیم و کابل راهنمای خرید سینی کابل مجله سیم و کابل سیم و کابل ایران انواع کابل تلفن کابل آلومینیومی