دستورالعمل حمل، جابجایی، انبارش قرقره‌ها

بخش اول

دستورالعمل حمل، جابجایی، انبارش قرقره‌ها

ترجمه و گردآوری : مهندس محمد باقر پورعبداله

مقدمه

این مقاله شامل مجموعه‌ای از دستورالعمل‌ها و روش‌ها برای به کارگیری ایمن کابل‌ها پس از خروج از واحد تولیدی کابل است. این مستند شامل 5 بخش به شرح زیر است:

1- جابجایی و حمل‌ونقل کابل و قرقره

2- بازرسی کابل و قرقره

3- انبارش درازمدت کابل

4- نصب کابل

5- نحوه رسیدگی به آسیب‌های وارده به کابل و قرقره

در این نوشتار به مواردی می‌پردازیم که برای مؤسسات حمل‌ونقل و پیمانکاران نصب ، راهنمایی‌هایی را فراهم سازد تا به روش‌ها و عملیات پیشنهادی به‌منظور حمل و انبارش ایمن کابل پس از خروج کابل‌های قدرت (HV ، MV و  LV) ، کنترل ، ابزار دقیق و مخابراتی از کارخانة تولیدی دست یابند.

این مقاله برای بررسی و به کارگیری توسط شرکت‌های باربری دارای مهارت فنی و همچنین نصب کنندگان کابل در نظر گرفته‌شده و نقش تضمین کنندة کابل را نداشته و از طرفی جایگزینی برای استفاده از حمل‌کنندگان ماهر و یا نصب کنندگان خبره نخواهد بود. هر چند بر این باوریم که این اطلاعات در تاریخ انتشار آن از صحت کامل برخوردار است اما تضمینی مبنی بر اینکه در آینده نیز همچنان معتبر و صحیح باشد وجود ندارد. لازم است همواره در امور جاری صنعت و روش‌های کاربردی مربوط از مشاوره پرسنل کارآزموده بهره‌برداری کنید.

1- جابجایی و حمل قرقره کابل

مقدمه

کابل‌های برق و فیبر نوری معمولاً بر روی قرقره‌های چوبی عرضه می‌شوند مگر اینکه وزن کلی آن‌ها از 10 تن تجاوز کند ، که در این صورت از قرقره‌های آهنی به‌جای قرقره چوبی استفاده می‌شود. هر دو نوع قرقره اشاره شده به گونه‌ای ساخته می‌شوند که از خراب شدن زودرس اجزاء آن جلوگیری شود.

قرقره کابل در صورت استفاده از  چوب های رابط دارای استحکام مکانیکی بالایی خواهد بود که کابل را در برابر آسیب‌های احتمالی محافظت می‌کند.

صفحات قرقره به منظور ارائه اطلاعات لازم جهت سهولت در حمل قرقره و نصب کابل نشانه‌گذاری می‌شوند. این اطلاعات شامل وزن قرقره، علامتی روی صفحه قرقره که نشان دهنده سر انتهایی کابل است و یک پیکان که جهت چرخش قرقره را در حین چرخش برای حمل‌ونقل نشان می‌دهد ، می باشد .

چرخش قرقره در جهت پیکان واقع بر صفحه قرقره این اطمینان را به دست می‌دهد که کابل در لایه‌های پیچیده بر روی قرقره شل نمی‌شود. باید توجه نمود که در هنگام کشیدن و باز شدن کابل از روی قرقره و نصب آن، این پیکان باید در جهت مخالف جهت چرخش قرقره باشد.

جابجایی قرقره

جابجایی قرقره‌های کابل با لیفت تراک های موتوردار مناسب‌ترین روش است. اغلب قرقره‌های کابل در محدوده‌ای از وزن قرار دارند که امکان جابجایی آن‌ها با این روش وجود دارد.

به‌طورکلی، روش جابجایی قرقره با لیفت تراک تنها در صورتی قابل کاربرد است که سطح سخت و هموار فاقد شیب تند در دسترس باشد. این موضوع در سطوح موردنظر برای انبارش امری کاملاً ضروری است. در این حالت لیفت تراکی با ظرفیت حمل حدود 12 تن (حداکثر وزن قرقره به همراه کابل پیچیده بر روی آن) لازم است. همچنین لازم است شاخک‌های لیفت تراک توانایی جابجا شدن در عرض قرقره را داشته باشند تا هر دو صفحه قرقره را نگه دارند.

در مورد قرقره‌های کوچک‌تر، شاخک لیفت تراک به طول 1200 میلی متر مناسب است. قرقره‌های بزرگ‌تر به شاخک‌هایی به طول 1800 میلی متر نیاز دارند. برای قرقره‌های بزرگ‌تر، مثلاً قرقره‌هایی که کابل‌های 33 کیلوولت  یا 132 کیلوولت را در خود جای‌داده‌اند و یا دارای کابل‌هایی با طول زیاد می‌باشند، استفاده از شاخک‌هایی به طول 2500 میلی متر ضروری است تا قرقره‌های کابل به خوبی توسط دو صفحه قرقره  محافظت شوند. طول و وزن برخی از قرقره‌ها ممکن است به حدی باشد که بتوان با جرثقیل آن‌ها را روی وسایل حمل‌ونقل پیاده و یا سوار نمود. در این حالت، لازم است از یک میله با طول مناسب برای اطمینان از اینکه زنجیرها به صفحات قرقره آسیب وارد نکنند استفاده نمود.

در حین حمل‌ونقل، قرقره‌های کابل را باید به خوبی مهار کرد تا از جابجا شدن آن‌ها جلوگیری تا از امکان آسیب دیدگی شدید کابل و تعمیر کردن آن‌ها جلوگیری گردد .

هرگاه لیفت تراک یا جرثقیل در دسترس نباشد ، باید یک سطح شیب‌دار  با شیبی در حدود 4: 1 ساخته شود. قرقره کابل را باید روی این سطح شیب‌دار توسط طناب یا وینچ غلتاند. علاوه بر آن باید یک بستر شنی در زمینه این سطح شیب‌دار ایجاد شود تا موجب جلوگیری از غلتیدن قرقره پس از سقوط و توقف آن شود.

حمل‌ونقل قرقره در کامیون

هرگاه قرقره‌هایی که روی کامیون بارگیری می‌شوند سایزی بزرگ‌تر از 250 سانتیمتر داشته باشند باید آن‌ها را با طنابی که از سوراخ مرکزی آن‌ها عبور می‌کند و در صورت لزوم روی صفحات قرقره مهار کرد.

در مورد قرقره‌های کوچک‌تر از 250 سانتیمتر استفاده از تسمه‌های نگهدارنده اختیاری است ولی گوه گذاری در زیر صفحات باید انجام شود.

به کارگیری روش گوه گذاری خاصی در هنگام حمل‌ ونقل قرقره‌ها با تریلر یا کامیون الزامی است. تیرهای مربوط به گوه گذاری روی کفی تریلر یا کامیون پیش از قرارگیری قرقره‌ها بر آن نصب می‌شوند.

لینک کوتاه شده این صفحه : https://www.simandcable.com/simandn0t00

سیم و کابل سیمند کابل شرکت سیم و کابل بهترین برند سیم و کابل خرید سیم و کابل فروش سیم و کابل سیم و کابل از کجا برخریم آیا سیم و کابل بهترین نوع است خرید بهترین نوعغ سیم و کابل فروش مستقیم سیم و کابل خرید مستقیم سیم و کابل سیمند کابل مرغوب ترین نوع سیم و کابل بهترین نوع سیم و کابل سیم و کابل افشان از کجا بخریم قیمت سیم و کابل افشان خرید سیم کابل افشان قیمت سیم و کابل از کجا بگیریم قیمت تمام سیم و کابل بهترین قیمت سیم و کابل ارزان ترین نوع قیمت سیم و کابل سیمند کابل - سیم و کابل - سیم و کابل مرغوب - سیم و کابل استاندارد - انواع سیم و کابل - بهترین نوع سیم و کابل - خرید سیم و کابل - فروش سیم و کابل - قروشنده سیم و کابل - سیم و کابل ارزان - سیم و کابل با کیفیت - سیم و کابل لاله زار - قیمت سیم و کابل - قیمت سیم و کابل سیمند کابل - سیم و کابل دست دوم - خرید سیم و کابل - فروش سیم و کابل - عکس های سیم و کابل - تائیدیه سیم و کابل - تائیدیه های سیم و کابل سیمند کابل - عکس های کارخانه سیمند کابل - خبر های سیم و کابل - قیمت مس - قیمت مس سیم و کابل - مس آزاد سیم و کابل - نمایندگی سیم و کابل - نمایندگی سیمند کابل - پیگیری محصولات سیمند کابل - محصولات درون چاهی - قیمت سیم 1/5 - قسمت سیم 2/5 - قیمت سیم و کابل های ساختمانی - سیم یک - سیم 1×10 - سیم 1/5×1 - سیم 2/5×1 - سیم های متصل - انواع سیم و کابل - فروشنده سیم و کابل - خرید سیم و کابل سیمند کابل - بهترین نوع سیم و کابل در بازار - سیم سیما - سیم سیمکو - سیم و کابل ابهر

سیمند کابل ، فروش سیم و کابل ، خرید سیم و کابل ، سیم و کابل ، انواع سیم و کابل

سیم و کابل  سیمند کابل فروش سیم و کابل خرید سیم و کابل سیم های قابل انعطاف سیم افشان سیم های نصب ثابت سیم مفتولی سیم خشک کابل افشان کابل انعطاف پذیر سبک کابل های نصب ثابت سبک کابل های قدرت چند رشته کابل های قدرت تک رشته کابل دو روکشه کابل تلفن سیم تلفن قیمت سیم تلفن خرید سیم نلفن خرید کابل تلفن کابل تلفن هوایی قیمت کابل تلفن هوایی کابل دو روکشه کابل های مسلح سیم فولادی کابل آرموردار کابل زره دار کابل با هادی هم مرکز کابل کانسانتریک کابل سازمانی کابل ابزار دقیق کابل کنترل انعطاف پذیر بدون شیلد کابل کنترل افشان بدون شیلد کابل کنترل افشان شیلدار سیم رانژه کابل تلفنی بیرون ساختمان کابل کواکسیال کابل مخابراتی زمینی کابل مخابراتی هوایی کابل تلفن فرکانس صوتی کابل آنتن کابل دوربین کابل آیفون سیم سخت هوایی هادی لخت مسی کابل گرد کابل تخت کابل جوشکاری با قوس الکتریکی کابل جوش کابل بالابر کابل زمینی کابل هالوژن کابل خشک قیمت کابل جوش کابل افشان چیست لیست قیمت سیم و کابل راهنمای خرید سینی کابل مجله سیم و کابل سیم و کابل ایران انواع کابل تلفن کابل آلومینیومی ;