تعیین گنجایش کابل

تعیین گنجایش کابل

هرکابل در روند بهره برداری ، دارای اتلاف الکتریکی است . این تلفات ، به صورت گرما در رساناها ، لایه عایق و قطعات فلزی پدیدار می شوند . تعیین گنجایش جریان هرکابل ، بستگی به فرآیندی دارد که گرمای پدیدار شده را تا رویه بیرونی کابل جابجا می سازد و سپس آن را در پیرامون تنه کابل می پراکند .

 در این فرآیند ، دما آشکارا یک عامل بسیار مهم است و تعیین دماهای مجاز ، شالوده محاسبه گنجایش کابل می باشد . پس از تعیین حد بیشترین دمای مجاز برای رسانا ، که  در آن مواد عایق نباید هیچگونه فرسایش ناخواسته و ناجوری را که بر عمر قابل پذیرش کابل اثر بگذارد ، داشته باشند و همچنین با در نظر گرفتن دمای پیرامونی یا محیط ( دمای پایه محیط ) ، حد مجاز تغییر دمای رسانا روشن شده ، و به دنبال آن بیشترین گنجایش کابل برای یک محیط ویژه محاسبه می گردد .

در روند پابرجای بهره برداری از یک کابل ، اختلاف میان دمای رسانا و دمای پیرامون متناسب است با همه گرمای ناشی شده از تلفات و روندی که بر پخش و پراکنش این گرما حکمفرماست . بررسی های انجام شده نشان می دهند که شرایط عبور گرما را می توان با قانون اهم بیان نمود زیرا یک همانندی منطقی میان جریان برق ، اختلاف دما با اختلاف ولتاژ و مقاومت گرمایشی بخشهای مختلف کابل و پیرامون آن با مقاومت های برقی دیده می شود . بر همین اساس تلفات گرما را نیز با تلفات اهمی همانند می گیرند .

برای محاسبه و تعیین گنجایش بار کابل باید مقاومت گرمایشی هر لایه را اندازه گیری کرد . برای این کار به مقاومت ویژه گرمایشی مواد به کار رفته در ساختمان کابل نیاز می باشد .

در تعریف ، مقاومت ویژه گرمایشی هرماده ، برابر با مقاومت یک متر مکعب از آن ماده است که اگر در میان دو سطح روبروی هم که به اندازه واحد دما ( کلوین ) اختلاف دما دارند ، قرار گرفته باشد گرمایی برابر با یک وات را از خود بگذراند .

واحد مقاومت گرمایشی همواره نزدیک به 1 درجه کلوین بر میلی وات گرفته می شود . مسیر جریان گرما در درون تنه کابل ، بطور منطقی همواره شعاعی است ، ولی بیرون از آن به چگونگی لایه ها و جنس مواد پیرامون کابل بستگی دارد . از همین روی در روش های گوناگون نصب کابل ، شرایط مسیر هوا متفاوت می گردد و در هر مورد باید شرایط ویژه آن را در نظر گرفت .

مناسب ترین روش برای بررسی یک کابل با بار یکنواخت و تعیین گنجایش قابل تحمل آن ، بهره گیری از معادلات ریاضی است .

روشن است که یک کابل روباز در هوا ، بزودی گرمای خود را می پراکند و به شرایط پایدار یا روند پابرجا می رسد ولی همین فرآیند در یک کابل بزرگ فشار قوی ، به ویژه اگر در زیر زمین باشد بسیار به درازا می کشد  به همین دلیل در بیشتر روش ها و شیوه های بهره برداری از کابل های توزیع فشار متوسط و قوی در زیر زمین ، تعیین گنجایش بار پیوسته ، تا اندازه ای به بررسی و زمینه یابی دقیق نیاز پیدا می کند و اگر بار نایکنواخت باشد به دقت بیشتری نیاز خواهد داشت .

لینک کوتاه شده این صفحه : https://www.simandcable.com/simandLdXh0

سیم و کابل - سیمند کابل - خرید سیم و کابل - فروش سیم وکابل - فروشنده سیم و کابل - فروشسیم و کابل - فروش سیم وکابل - انواع سیم و کابل - سیم و کابل - سیم و کابل خوب - سیم و کابل درجه یک - بهترین سیم و کابل - سیم وکابل اصل - سیم وکابل با کیفیت - سیم کابل - فروش سیم کابل - خرید سیم کابل - با کیفیت ترین سیم برق - بهترین سیم و کابل ایران - خرید سیم ساختمان - با کیفیت ترین سیم برق - کابل صنعتی افشان - با کیفیت ترین کابل برق - سیم افشان چیست - کابل ساختمانی - سیم ساختمان - کابل برق مفتولی - کابل برق - فروش سیم ساختمانی - خرید سیم برق مفتولی - خرید کابل برق - سیم و کابل - انواع سیم و کابل - سیم وکابل - قیمت سیم برق - سیم برق قیمت - کابل صنعتی - انواع کابل صنعتی - فروش کابل صنعتی - فروش سیم و کابل آنلاین - سیم و کابل انلاین - اطلاعات سیم و کابل فروش سیم و کابل - خرید سیم و کابل - فروش سیم و کابل برق - فروش کابل برق - انواع سیم و کابل - فروش سیم و کابل - خرید سیم و کابل - خرید سیم برق - خرید کابل برق - فروش کابل برق - فروش سیم برق - فروش سیم و کابل برق - خرید سیم و کابل برق

سیمند کابل ، فروش سیم و کابل ، خرید سیم و کابل ، سیم و کابل ، انواع سیم و کابل

سیم و کابل  سیمند کابل فروش سیم و کابل خرید سیم و کابل سیم های قابل انعطاف سیم افشان سیم های نصب ثابت سیم مفتولی سیم خشک کابل افشان کابل انعطاف پذیر سبک کابل های نصب ثابت سبک کابل های قدرت چند رشته کابل های قدرت تک رشته کابل دو روکشه کابل تلفن سیم تلفن قیمت سیم تلفن خرید سیم نلفن خرید کابل تلفن کابل تلفن هوایی قیمت کابل تلفن هوایی کابل دو روکشه کابل های مسلح سیم فولادی کابل آرموردار کابل زره دار کابل با هادی هم مرکز کابل کانسانتریک کابل سازمانی کابل ابزار دقیق کابل کنترل انعطاف پذیر بدون شیلد کابل کنترل افشان بدون شیلد کابل کنترل افشان شیلدار سیم رانژه کابل تلفنی بیرون ساختمان کابل کواکسیال کابل مخابراتی زمینی کابل مخابراتی هوایی کابل تلفن فرکانس صوتی کابل آنتن کابل دوربین کابل آیفون سیم سخت هوایی هادی لخت مسی کابل گرد کابل تخت کابل جوشکاری با قوس الکتریکی کابل جوش کابل بالابر کابل زمینی کابل هالوژن کابل خشک قیمت کابل جوش کابل افشان چیست لیست قیمت سیم و کابل راهنمای خرید سینی کابل مجله سیم و کابل سیم و کابل ایران انواع کابل تلفن کابل آلومینیومی