تاثیر میزان چربی و PH بر کارکرد امولسیون کشش هادی سیم و کابل

تاثیر میزان چربی و PH بر کارکرد امولسیون کشش هادی سیم و کابل

 

میزان چربی

چربی امولسیون تحت عوامل گوناگونی تغییر می یابد . خروج مداوم مفتول که همواره آغشته به قدری چربی است و یا ته نشین شدن ذرات مس جداشده از مفتول حین عمل نازک کاری که توسط لایه ای از چربی پوشیده شده است سبب کاهش مقدار کل چربی در امولسیون می گردد .  در عین حال تبخیر دائمی آب و جبران ناکافی آن نیز سبب افزایش چربی می گردد .

بر این اساس مقدار چربی امولسیون کشش بایستی در فواصل منظم کنترل و ثبت گردد . این میزان معمولا” توسط سازنده اعلام می گردد اما بایستی در محدوده زیر قرارداشته باشد :

  • ماشین کشش سنگین  ۱۰ تا ۱۷ درصد
  • ماشین کشش متوسط  ۴ تا ۸ درصد
  • ماشین کشش فاین  ۲ تا ۴ درصد
  • ماشین کشش سوپر فاین  ۱ تا ۲ درصد
  • آب آنیلر  ۵/۰ تا ۵/۱ درصد

بدون شک مقادیر فوق تابع کیفیت مفتول ، نوع ماشین و سرعت خطی آن خواهد بود . بعنوان مثال وجود چربی بیش از حد موجب رسوب آن بر روی مفتول خروجی و بروز مشکل در ادامه فرآیند  می گردد .

در عین حال چربی بالا سبب کاهش درجه PH امولسیون و کثیفی و گاهی اوقات مسدود شدن سوراخ حدیده می گردد . باید توجه داشت که خنک کاری در امولسیون های با چربی بالا به خوبی انجام نگرفته و این امر منجر به کوتاهی عمر حدیده می گردد .

چربی خیلی کم نیز سبب پارگی بیش از حد مفتول و خوردگی سریع حدیده و فلکه های کشش می گردد .

برای بررسی میزان چربی امولسیون درصد آن با استفاده از روشهای زیر مشخص می گردد :

۱-  روش شیمیایی

۲- روش استفاده از رفرکتومتر

 

روغن کشش

رفرکتومتر بر اساس شکست نور عمل می کند و معمولا” برای مواد همگن با رنگ روشن مورد استفاده قرار می گیرد . باید در نظر داشت که اندازه گیری توسط این وسیله تابع درجه حرارت است  لذا باید قبل از اندازه گیری ، درجه حرارت امولسیون حدود ۲۰ درجه سانتیگراد باشد و یا از رفرکتومتری استفاده نمود که در داخل آن حرارت سنج تعبیه شده باشد که بتوان بلافاصله و همزمان درصد چربی و درجه حرارت و ضریب تبدیل را بدست آورد و محاسبه نمود . برای خواندن میزان چربی بر روی مقیاس رفرکتومتر باید آن را در مقابل نورکافی گرفت  .

 

میزان PH

درجه PH  مناسب ترین عامل برای تعیین درجه اسیدی و یا بازی امولسیون کشش است . طبق تعریف PH برابر ۷ مربوط به محلول های خنثی و مقادیر بین صفر تا ۷ برای محیط های اسیدی و PH بین ۷ تا ۱۴ برای محیط های قلیایی است . جهت امولسیون کشش بهترین محدوده PH  بین ۸ تا ۵/۹ می باشد .

 

 

 

روغن کشش

روغن کشش

امولسیون های کشش جهت پایداری به گونه ای طراحی می گردند که همواره در محیط قلیایی عمل نمایند . به علت نفوذ هوا به داخل امولسیون و ایجاد واکنش مابین روغن و اکسیژن هوا  این مقدار همواره تمایل به کم شدن دارد . لذا کنترل PH  امولسیون کشش از اهمیت بسیاری برخوردار است .

اگر درجه PH امولسیون از ۸ کمتر شود احتمال خوردگی بخش های مختلف دستگاه افزایش می یابد که ناشی از ایجاد الکترولیت بین فولاد و مس است . این موضوع صدمه خوردن سطح پرداخت شده فلکه های کشش را به همراه خواهد داشت . خوردگی در این محیط ممکن است بر اثر عبور جریان های خزنده ناشی از اتصال زمین برخی قطعات نیز ایجاد گردد .

کنترل میزان PH در موارد زیر اکیدا” توصیه می گردد :

  • در ماشین های کشش سنگین راد که مفتول آنها توسط اسید شستشو می گردد . زیرا به علت وجود اسید بر روی این مفتول ها و نفوذ آن به داخل امولسیون Ph کاهش می یابد .
  • ماشین های کششی که در برخی قالب های آن از گریس مخصوص برای روانکاری استفاده می شود . در این گونه از تجهیزات درجه PH تمایل به افزایش دارد .
  • در مواقعی که حجم مفتولی که توسط دستگاه نازک می شود نسبت به حجم امولسیون در گردش بسیار زیاد باشد نیز PH تمایل به افزایش دارد . در این مواقع توصیه می گردد که به جای تصحیح مقدار PH توسط مواد اسیدی ، حجم امولسیون در گردش را افزایش داده یا غلظت روغن کشش را افزایش داد .

 

برای تعیین PH می توان به یکی از دو روش زیر عمل نمود :

 

  • استفاده از کاغذ معرف

 

روغن کشش

  • استفاده از PH متر

روغن کشش

لینک کوتاه شده این صفحه : https://www.simandcable.com/simandddaLL

سیم و کابل - سیمند کابل - خرید سیم و کابل - فروش سیم وکابل - فروشنده سیم و کابل - فروشسیم و کابل - فروش سیم وکابل - انواع سیم و کابل - سیم و کابل - سیم و کابل خوب - سیم و کابل درجه یک - بهترین سیم و کابل - سیم وکابل اصل - سیم وکابل با کیفیت - سیم کابل - فروش سیم کابل - خرید سیم کابل - با کیفیت ترین سیم برق - بهترین سیم و کابل ایران - خرید سیم ساختمان - با کیفیت ترین سیم برق - کابل صنعتی افشان - با کیفیت ترین کابل برق - سیم افشان چیست - کابل ساختمانی - سیم ساختمان - کابل برق مفتولی - کابل برق - فروش سیم ساختمانی - خرید سیم برق مفتولی - خرید کابل برق - سیم و کابل - انواع سیم و کابل - سیم وکابل - قیمت سیم برق - سیم برق قیمت - کابل صنعتی - انواع کابل صنعتی - فروش کابل صنعتی - فروش سیم و کابل آنلاین - سیم و کابل انلاین - اطلاعات سیم و کابل

سیمند کابل ، فروش سیم و کابل ، خرید سیم و کابل ، سیم و کابل ، انواع سیم و کابل

سیم و کابل  سیمند کابل فروش سیم و کابل خرید سیم و کابل سیم های قابل انعطاف سیم افشان سیم های نصب ثابت سیم مفتولی سیم خشک کابل افشان کابل انعطاف پذیر سبک کابل های نصب ثابت سبک کابل های قدرت چند رشته کابل های قدرت تک رشته کابل دو روکشه کابل تلفن سیم تلفن قیمت سیم تلفن خرید سیم نلفن خرید کابل تلفن کابل تلفن هوایی قیمت کابل تلفن هوایی کابل دو روکشه کابل های مسلح سیم فولادی کابل آرموردار کابل زره دار کابل با هادی هم مرکز کابل کانسانتریک کابل سازمانی کابل ابزار دقیق کابل کنترل انعطاف پذیر بدون شیلد کابل کنترل افشان بدون شیلد کابل کنترل افشان شیلدار سیم رانژه کابل تلفنی بیرون ساختمان کابل کواکسیال کابل مخابراتی زمینی کابل مخابراتی هوایی کابل تلفن فرکانس صوتی کابل آنتن کابل دوربین کابل آیفون سیم سخت هوایی هادی لخت مسی کابل گرد کابل تخت کابل جوشکاری با قوس الکتریکی کابل جوش کابل بالابر کابل زمینی کابل هالوژن کابل خشک قیمت کابل جوش کابل افشان چیست لیست قیمت سیم و کابل راهنمای خرید سینی کابل مجله سیم و کابل سیم و کابل ایران انواع کابل تلفن کابل آلومینیومی