استفاده از  پلی وینیل کلراید یا  PVC درصنعت سیم و کابل

استفاده از  پلی وینیل کلراید یا  PVC درصنعت سیم و کابل

رزین پی وی سی یا پلی وینیل کلراید حدود 30 درصد از کل تولیدات ترموپلاستیک ها در دنیا را در بر دارد . مقام اول را خانواده پلی اولفینها شامل پلی اتیلن ، پلی پروپیلن و … در اختیار دارند . یکی از کاربردی ترین و پرمصرف ترین مواد پلیمری در صنعت سیم و کابل PVC است . بخاطر خواص بسیار خوب و کاربرد عمومی آن در صنعت بسیار مورد توجه می باشد . انعطاف پذیری بسیار زیاد در خواص این پلیمر بعلت امکان پذیرش انواع افزودنی ها و نرم کننده ها استفاده از آن را در صنعت سیم و کابل به نحو بسیار چشمگیری افزایش داده است .

 

 پلی وینیل کلراید

یک آمیزه معمولی PVC دارای 45 تا 60 درصد رزین و مقادیر مشخصی نرم کننده ، پرکننده ، تثبیت کننده حرارت ، رنگ و سایر افزودنی ها می باشد . بعضی از تولید کنندگان گرانول PVC جهت مصارف مختلف حتی تا 300 نوع متفاوت از این ترکیبات را تولید کرده اند که برخی از مصارف آن در صنعت سیم و کابل می باشد . معمولا” از PVC برای دامنه حرارتی بین 42- تا 105+ استفاده می شود .

 به طور معمول گرانول مورد مصرف در عایق سیم و کابل برای 70 درجه سانتیگراد طراحی شده است  اما می توان با استفاده از نرم کننده ها و سایر افزودنی های مناسب تحمل حرارتی آن را تا 105 درجه سانتیگراد نیز افزایش داد .

از PVC می توان به عنوان آلیاژ با سایر پلیمرها نیز استفاده نمود . در اینصورت می توان برخی خواص آن از قبیل تحمل حرارتی ، شکل دهی آسان و … را بهبود بخشید . اولفین ها ، ترموپلاستیک پلی اورتان و پلی استرها  می توانند بدین منظور مورد استفاده قرار بگیرند .

پی وی سی یک پلیمر خوب برای عایق و روکش سیم و کابل می باشد . این پلیمر خواص خوبی چون مقاومت در برابر آب ، اکسید کننده ها ، حرارت ، روغن ها و هوازدگی دارد . در مقابل گسترش شعله مقاوم بوده ولی با گسترش شعله دودی بسیارخورنده و سمی تولید می نماید . این دود ترکیبی از کاز اسید کلریدریک  HCL و گاز دی اکسان ( Dioxin )  می باشد .

  

پلی وینیل کلراید

پلی وینیل کلراید

اگرچه خواص الکتریکی پی وی سی به خوبی پلی اتیلن نیست ولی ویژگی های الکتریکی آن قابل تامل است و بدین منظور در برخی خطوط تلفنی و خطوط شبکه های اطلاع رسانی مورد استفاده قرار می گیرد . در فرکانس های بالا نیز از ایجاد پدیده هم شنوایی ( Cross Talk ) در کابل های مخابراتی جلوگیری می کند . تنها اشکال استفاده از آن در کابل های مخابراتی این است که این کابل ها در حال حاضر علاوه بر امکان ارسال صدا ، بایستی اطلاعات کدگذاری شده را نیز ارسال نمایند که این مطلب به طور همزمان توسط کابل های PVC  امکان پذیر نمی باشد .

 

PVC براحتی شکل دهی ( Process ) شده و توسط اکسترودر به شکل دلخواه بیرون می آید . بازیابی آن آسان بوده و قیمت تمام شده آن بسیار پایین است . تنها اشکال آن آزاد کردن گازهای سمی و خورنده اسیدی است . این گازها در مجاورت بخار آب ، اثرات بسیار مخربی بر روی سیستمهای حساس کامپیوتری ، مدارهای ارتباطی و همچنین تجهیزات حساس ارتباطی در هواپیما و غیره دارد .

با توجه به مشکلات بوجود آمده در محیط زیست توسط پلیمرهای با پایه وینیل کلراید ، به علت پایداری بسیار زیاد آنها در مقابل تجزیه توسط باکتری ها به دلیل پائین بودن قیمت و گستردگی کاربرد هنوز پلیمری نتوانسته با داشتن کلیه این خواص جایگزین PVC گردد .

معمولا” تولید کنندگان عمده سیم و کابل در دنیا ، آمیزه PVC مورد نیاز خود را توسط واحد های مستقر در کارخانجات خود تولید می کنند ولی تولید کنندگان کوچکتر ، مواد مورد نیاز را خریداری می نمایند .

 از عمده ترین تولید کنندگان رزین و آمیزه یا گرانول PVC در اروپا می توان به EVC ، BASF ،  Hydro و در آمریکا به Shintech ، Atochem ، Vista و … اشاره نمود .

 

لینک کوتاه شده این صفحه : https://www.simandcable.com/simandn9Jbp

سیم و کابل سیمند کابل شرکت سیم و کابل بهترین برند سیم و کابل خرید سیم و کابل فروش سیم و کابل سیم و کابل از کجا برخریم آیا سیم و کابل بهترین نوع است خرید بهترین نوعغ سیم و کابل فروش مستقیم سیم و کابل خرید مستقیم سیم و کابل سیمند کابل مرغوب ترین نوع سیم و کابل بهترین نوع سیم و کابل سیم و کابل افشان از کجا بخریم قیمت سیم و کابل افشان خرید سیم کابل افشان قیمت سیم و کابل از کجا بگیریم قیمت تمام سیم و کابل بهترین قیمت سیم و کابل ارزان ترین نوع قیمت سیم و کابل

سیمند کابل ، فروش سیم و کابل ، خرید سیم و کابل ، سیم و کابل ، انواع سیم و کابل

سیم و کابل  سیمند کابل فروش سیم و کابل خرید سیم و کابل سیم های قابل انعطاف سیم افشان سیم های نصب ثابت سیم مفتولی سیم خشک کابل افشان کابل انعطاف پذیر سبک کابل های نصب ثابت سبک کابل های قدرت چند رشته کابل های قدرت تک رشته کابل دو روکشه کابل تلفن سیم تلفن قیمت سیم تلفن خرید سیم نلفن خرید کابل تلفن کابل تلفن هوایی قیمت کابل تلفن هوایی کابل دو روکشه کابل های مسلح سیم فولادی کابل آرموردار کابل زره دار کابل با هادی هم مرکز کابل کانسانتریک کابل سازمانی کابل ابزار دقیق کابل کنترل انعطاف پذیر بدون شیلد کابل کنترل افشان بدون شیلد کابل کنترل افشان شیلدار سیم رانژه کابل تلفنی بیرون ساختمان کابل کواکسیال کابل مخابراتی زمینی کابل مخابراتی هوایی کابل تلفن فرکانس صوتی کابل آنتن کابل دوربین کابل آیفون سیم سخت هوایی هادی لخت مسی کابل گرد کابل تخت کابل جوشکاری با قوس الکتریکی کابل جوش کابل بالابر کابل زمینی کابل هالوژن کابل خشک قیمت کابل جوش کابل افشان چیست لیست قیمت سیم و کابل راهنمای خرید سینی کابل مجله سیم و کابل سیم و کابل ایران انواع کابل تلفن کابل آلومینیومی