اتصال کوتاه در کابل

اتصال کوتاه در کابل

 

به دلیل اتصال یک فاز دارای برق با یک فاز دیگر ، با زمین و یا با هردو ، اتصال کوتاه رخ می دهد . در این هنگام هجوم یکباره جریان در چند نوسان شدید و با دامنه بسیار بزرگ  آغاز شده و سپس دامنه آن به آرامی کاهش می یابد .

طی همین فرآیند دستگاه های حفاظتی شروع به فعالیت می کند . معمولا” زمان عملکرد دستگاه حفاظتی را از 2/0 تا 3 ثانیه تنظیم می نمایند . در همین دوره زمانی ، از دامنه جریان به آرامی کاسته می شود زیرا در اثر افزایش دما مقاومت رسانا تا اندازه ای  رو به افزایش می گذارد .

 

 

 

 

 

 

در برخی محاسبات سطح مقطع هادی کابل بر اساس گنجایش جریان اتصال کوتاه تعیین می گردد . با توجه به اینکه در آغاز اتصال کوتاه به طور معمول دمای کابل در دست بهره برداری برابر با بیشترین دمای مجاز بهره برداری است ، افزایش دمای وابسته به اتصال کوتاه عامل مهمی در محاسبه گنجایش نامی کابل محسوب می گردد .

جهت حفاظت کابل در برابر افزایش شدید دما که در نتیجه اضافه بار در زمان کارکرد نرمال و یا در حالت اتصال کوتاه ماندگار به وجود می آید ، باید از تجهیزات حفاظتی مناسب استفاده گردد.

تجهیزات حفاظتی سیستم را در برابر اضافه بار اتصال کوتاه و یا یکی از این موارد را با توجه به نوع وسیله حفاظتی، حفاظت می نماید.

برای مثالفیوزها ، دژنکتورهای مینیاتوری ، دژنکتور یا رله های اضافه جریان و رله های لحظه ای اضافه جریان ، کابل را در مقابل اضافه جریان و اتصال کوتاه، همچنین دژنکتورهای تنها با رله های اضافه جریان کابل را در مقابل اتصال کوتاه و ترمیستور در موتورها جهت حفاظت در مقابل اضافه بار و افزایش حرارت محافظت می کند.

 

عموما” فرآیند اتصال کوتاه اثرات زیر را ایجاد می نماید که این اثرات با مربع مقدار جریان متناسب هستند :

  • دما در لایه های فلزی کابل که هادی جریان برق می باشند افزایش یافته و همزمان دما در سایر بخش ها که به صورت غیر مستقیم در معرض عبور این جریان قرار دارد نیز افزایش می یابد . این افزایش دما از این منظر که اثر کهنگی بر لایه های پلیمری خواهد داشت حایز اهمیت است .
  • در میان بخش هایی که حامل جریان الکتریکی هستند نیروهای الکترومغناطیسی ایجاد می گردد .

بر همین اساس ، برای محاسبه و تعیین توانایی یک شبکه کابل در برابر اتصال کوتاه ، گنجایش و تحمل اتصال کوتاه را باید به دقت بررسی نمود .

جریان اتصال کوتاه در شبکه های خانگی عموما” به صورت زیر برآورد می گردد :

  • در ورودی یک انشعاب خانگی جریان اتصال کوتاه کمتر از 5 کیلو آمپر در نظر گرفته می شود .
  • در کنتوربرق جریان اتصال کوتاه کمتر از 5 کیلو آمپر در نظر گرفته می شود .
  • در یک پریز یا دستگاه برقی ثابت جریان اتصال کوتاه کمتر از یک کیلو آمپر برآورد می گردد .

 

 

 

 

 

 

اتصال کوتاه در کابل –اتصال کوتاه در کابلاتصال کوتاه در کابلاتصال کوتاه در کابلاتصال کوتاه در کابل

 

لینک کوتاه شده این صفحه : https://www.simandcable.com/simand6Pnf3

سیم و کابل سیمند کابل شرکت سیم و کابل بهترین برند سیم و کابل خرید سیم و کابل فروش سیم و کابل سیم و کابل از کجا برخریم آیا سیم و کابل بهترین نوع است خرید بهترین نوعغ سیم و کابل فروش مستقیم سیم و کابل خرید مستقیم سیم و کابل سیمند کابل مرغوب ترین نوع سیم و کابل بهترین نوع سیم و کابل سیم و کابل افشان از کجا بخریم قیمت سیم و کابل افشان خرید سیم کابل افشان قیمت سیم و کابل از کجا بگیریم قیمت تمام سیم و کابل بهترین قیمت سیم و کابل ارزان ترین نوع قیمت سیم و کابل سیمند کابل - سیم و کابل - سیم و کابل مرغوب - سیم و کابل استاندارد - انواع سیم و کابل - بهترین نوع سیم و کابل - خرید سیم و کابل - فروش سیم و کابل - قروشنده سیم و کابل - سیم و کابل ارزان - سیم و کابل با کیفیت - سیم و کابل لاله زار - قیمت سیم و کابل - قیمت سیم و کابل سیمند کابل - سیم و کابل دست دوم - خرید سیم و کابل - فروش سیم و کابل - عکس های سیم و کابل - تائیدیه سیم و کابل - تائیدیه های سیم و کابل سیمند کابل - عکس های کارخانه سیمند کابل - خبر های سیم و کابل - قیمت مس - قیمت مس سیم و کابل - مس آزاد سیم و کابل - نمایندگی سیم و کابل - نمایندگی سیمند کابل - پیگیری محصولات سیمند کابل - محصولات درون چاهی - قیمت سیم 1/5 - قسمت سیم 2/5 - قیمت سیم و کابل های ساختمانی - سیم یک - سیم 1×10 - سیم 1/5×1 - سیم 2/5×1 - سیم های متصل - انواع سیم و کابل - فروشنده سیم و کابل - خرید سیم و کابل سیمند کابل - بهترین نوع سیم و کابل در بازار - سیم سیما - سیم سیمکو - سیم و کابل ابهر

سیمند کابل ، فروش سیم و کابل ، خرید سیم و کابل ، سیم و کابل ، انواع سیم و کابل

سیم و کابل  سیمند کابل فروش سیم و کابل خرید سیم و کابل سیم های قابل انعطاف سیم افشان سیم های نصب ثابت سیم مفتولی سیم خشک کابل افشان کابل انعطاف پذیر سبک کابل های نصب ثابت سبک کابل های قدرت چند رشته کابل های قدرت تک رشته کابل دو روکشه کابل تلفن سیم تلفن قیمت سیم تلفن خرید سیم نلفن خرید کابل تلفن کابل تلفن هوایی قیمت کابل تلفن هوایی کابل دو روکشه کابل های مسلح سیم فولادی کابل آرموردار کابل زره دار کابل با هادی هم مرکز کابل کانسانتریک کابل سازمانی کابل ابزار دقیق کابل کنترل انعطاف پذیر بدون شیلد کابل کنترل افشان بدون شیلد کابل کنترل افشان شیلدار سیم رانژه کابل تلفنی بیرون ساختمان کابل کواکسیال کابل مخابراتی زمینی کابل مخابراتی هوایی کابل تلفن فرکانس صوتی کابل آنتن کابل دوربین کابل آیفون سیم سخت هوایی هادی لخت مسی کابل گرد کابل تخت کابل جوشکاری با قوس الکتریکی کابل جوش کابل بالابر کابل زمینی کابل هالوژن کابل خشک قیمت کابل جوش کابل افشان چیست لیست قیمت سیم و کابل راهنمای خرید سینی کابل مجله سیم و کابل سیم و کابل ایران انواع کابل تلفن کابل آلومینیومی