آشنایی با سختی در فلزات مورد استفاده سیم و کابل

آشنایی با سختی در فلزات مورد استفاده سیم و کابل

 

سختی خاصیت اصلی یک ماده نیست  ولی به خواص الاستیک و پلاستیک آن مربوط می شود .

به طور کلی سختی جسم  عبارت است از مقاومت در برابر نفوذ به آن جسم .

آزمایش سختی برینل

از قدیمی ترین آزمایشهای استاندارد برای تعیین سختی جسم است . در این آزمایش گلوله ای از فولاد سخت شده به قطر یک سانتیمتر را در شرایط استاندارد و تحت نیروی ۵۰۰ یا ۳۰۰۰ کیلوگرم بر سطح صیقلی شده نمونه فشار می دهند . قطر سوراخ ایجاد شده در سطح نمونه را به کمک میکروسکوپ اندازه می گیرند و از روی آن سطح تماس گلوله و نمونه را پیدا می کنند . عدد سختی حاصل تقسیم نیرو بر سطح آن است .

از این روش بیشتر برای سنجش سختی محصولات ریخته گری فولاد و چدن به کار می رود .

 

آشنایی با سختی در فلزات مورد استفاده سیم و کابل

آشنایی با سختی در فلزات مورد استفاده سیم و کابل

آزمایش سختی راکول

فرو شونده کوچکی که اغلب گلوله  ۱۶/۱ اینچی و یا مخروط الماسی است با نیروی جزیی ۱۰ کیلوگرم در سطح جسم  فرو رفته و سوراخ  ریزی  در آن ایجاد می کنند .

در این موقع عقربه سنجش را بر روی صفر قرار داده و  نیروی کلی را وارد و سوراخ عمیق تری در سطح نمونه ایجاد می کنند .

پس از توقف عقربه نیروی کلی را بر می دارند  که در این حالت عقربه درجه سختی جسم را نشان می دهد .

این آزمایش به جای مساحت ، عمق فرو رفتگی را در نظر می گیرد و برای تعیین سختی سطح فلزاتی که در اثر عملیات حرارتی و یا کربن دادن سخت شده اند ، برای آزمایشات روزمره محصولات انبوه و نمونه های نازک مناسب است .

آشنایی با سختی در فلزات مورد استفاده سیم و کابل

آشنایی با سختی در فلزات مورد استفاده سیم و کابل

آزمایش سختی ویکرز

این آزمایش شبیه آزمایش برینل است با این تفاوت که فرو شونده  ویکرز ، هرم الماس مربع القاعده است .

مانند آزمایش برینل درجه سختی ویکرز نسبت بار وارده بر سطح تماس بین فروشونده و نمونه آزمایش است .

 

آشنایی با سختی در فلزات مورد استفاده سیم و کابل

آشنایی با سختی در فلزات مورد استفاده سیم و کابل

آزمایش سختی الاستیکی

هنگام استفاده از سختی سنج shore یک قسمت از سطح پرداخت شده و صاف فلز در دستگاه سختی قرار گرفته و گلوله فرو رونده از ارتفاع معینی بر روی سطح مذکور رها می شود .

میزان ارتفاع بازگشت گلوله توسط عقربه بر روی شماره گیر ثبت می شود . ارتفاع بازگشت متناسب با سختی سطح است

لینک کوتاه شده این صفحه : https://www.simandcable.com/simandDZAV8

سیم و کابل سیمند کابل شرکت سیم و کابل بهترین برند سیم و کابل خرید سیم و کابل فروش سیم و کابل سیم و کابل از کجا برخریم آیا سیم و کابل بهترین نوع است خرید بهترین نوعغ سیم و کابل فروش مستقیم سیم و کابل خرید مستقیم سیم و کابل سیمند کابل مرغوب ترین نوع سیم و کابل بهترین نوع سیم و کابل سیم و کابل افشان از کجا بخریم قیمت سیم و کابل افشان خرید سیم کابل افشان قیمت سیم و کابل از کجا بگیریم قیمت تمام سیم و کابل بهترین قیمت سیم و کابل ارزان ترین نوع قیمت سیم و کابل

سیمند کابل ، فروش سیم و کابل ، خرید سیم و کابل ، سیم و کابل ، انواع سیم و کابل

سیم و کابل  سیمند کابل فروش سیم و کابل خرید سیم و کابل سیم های قابل انعطاف سیم افشان سیم های نصب ثابت سیم مفتولی سیم خشک کابل افشان کابل انعطاف پذیر سبک کابل های نصب ثابت سبک کابل های قدرت چند رشته کابل های قدرت تک رشته کابل دو روکشه کابل تلفن سیم تلفن قیمت سیم تلفن خرید سیم نلفن خرید کابل تلفن کابل تلفن هوایی قیمت کابل تلفن هوایی کابل دو روکشه کابل های مسلح سیم فولادی کابل آرموردار کابل زره دار کابل با هادی هم مرکز کابل کانسانتریک کابل سازمانی کابل ابزار دقیق کابل کنترل انعطاف پذیر بدون شیلد کابل کنترل افشان بدون شیلد کابل کنترل افشان شیلدار سیم رانژه کابل تلفنی بیرون ساختمان کابل کواکسیال کابل مخابراتی زمینی کابل مخابراتی هوایی کابل تلفن فرکانس صوتی کابل آنتن کابل دوربین کابل آیفون سیم سخت هوایی هادی لخت مسی کابل گرد کابل تخت کابل جوشکاری با قوس الکتریکی کابل جوش کابل بالابر کابل زمینی کابل هالوژن کابل خشک قیمت کابل جوش کابل افشان چیست لیست قیمت سیم و کابل راهنمای خرید سینی کابل مجله سیم و کابل سیم و کابل ایران انواع کابل تلفن کابل آلومینیومی