آشنایی با ساختمان سیم و کابل 2

آشنایی با ساختمان سیم و کابل

بخش دوم  – ساختار عایقی و لایه های محافظ

آشنایی با ساختمان سیم و کابل 2

عایق: بخشی از سیم و کابل که مانع هدایت جریان برق است .

 

آشنایی با ساختمان سیم و کابل 2

عایق ها در سیم و کابل به انواع  زیر به کار می روند :

 • عایق نوارپیچ (Lapped insulation ) : عایقی از جنس نوار که در لایه های هم مرکز روی هادی پیچیده می شود و در حین پیچیدن قسمتی از نوار روی بخش زیرین خود قرار می گیرد .
 • عایق کاغذی اشباع شده (Impregnated paper insulation ) : عایقی نوارپیچی که نوار آن از یک ماده عایقی اشباع شده است .
 • عایق اکسترود شده (Extruded insulation ) : عایقی از جنس مواد گرما نرم یا گرما سخت که عملیات عایق کاری آن به روش اکسترود انجام شده باشد .
 • عایق معدنی (mineral insulation ) : عایقی که از جنس پودرهای معدنی فشرده شده باشد .

 

 

جنس عایق های متداول در تولید سیم و کابل عبارتند از :

PVC: پلی وینیل کلراید متداول ترین عایق خصوصاً در کابل های فشار ضعیف است. این ماده عایقی که معمولاً به صورت گرانول مصرف می شود از چهار ماده رزین PVC ، کربنات کلسیمز، روغن پلاستی سایزر (معمولاً DOP) و پایدار کننده های حرارتی (استابلایزر) تشکیل می شود

که بسته به نوع کاربرد و خواص مکانیکی، حرارتی و انعطاف پذیری ترکیب و نسبت درصد این مواد متشکله در فرمول های مختلف PVC گرانول می تواند متفاوت باشد.

XLPE : پلی اتیلن شبکه ای یا کراس لینک شده ماده عایقی مناسب دیگری است که بیشتر در  کابل های فشار متوسط و فشار قوی کاربرد دارد.

این پلیمر در مقایسه با PVC خواص عایقی بالاتر (مقاومت عایقی بیشتر)، دوام بیشتر، مقاومت در برابر دمای بالاتر، مقاومت در برابر سایش و مقاومت در برابر مواد شیمیایی بالاتری دارد . انعطاف کم این نوع مواد کاربرد آن را خصوصاً در مورد سیم های انعطاف پذیر محدود می کند.

لاستیک : کاربرد مهم این نوع مواد عایقی در مواردی است که انعطاف پذیری بسیار بالا برای سیم و کابل ضرورت داشته باشد. همچنین یکی از کاربردهای مهم دیگر این نوع عایق در مواردی است که کابل در معرض دمای بالا (نظیر کوره ها و ….) قرار گیرد.

TPR: آمیزه ای از پلیمرها شامل پلاستیک و لاستیک ها است که دارای خواص همزمان ترموپلاستیکی و الاستومری است. این ماده عایقی همانند بسیاری از لاستیک ها دارای مقاومت زیاد در برابر انواع روغن ها، مواد شیمیایی، ازن و سایر عوامل محیطی است.

این مواد دارای خاصیت جذب آب کم، خواص الکتریکی عالی، انعطاف پذیری زیاد به همراه مقاومت خوب در برابر سایش می باشد.

حفاظ :

حفاظ یا screen  لایه ای هادی که وظیفه کنترل میدان الکتریکی را در کابل به عهده دارد .

انواع حفاظ های فلزی عبارتند از :

 • چند مفتول
 • یک یا چند نوار
 • مفتول و نوار
 • بافت

 آشنایی با ساختمان سیم و کابل 2

زره فلزی :

زره فلزی یا  armour    لایه ای  است که وظیفه محافظت کابل را در برابر صدمات مکانیکی به عهده دارد .

 

 آشنایی با ساختمان سیم و کابل 2

انواع زره فلزی عبارتند از :

 • سیم گرد
 • نوار دوبل
 • سیم تخت

روکش جدا کننده:

روکش جدا کننده یا Separation sheath لایه ای است برای جلوگیری از اثرات سوء بین اجزاء مختلف کابل. معمولاً این لایه را هنگامی به کار می برند که جنس زره و لایه فلزی زیر آن یکسان نباشند.

آشنایی با ساختمان سیم و کابل 2

پوشش میانی (فیلر) :

پوشش میانی یا Inner covering پوشش غیر فلزی است که مجموعه سیم های یک کابل چند رشته را احاطه می کند تا روکش حفاظتی روی آن قرار بگیرد ، یا در کابل تک رشته زره دار روی بر عایق به کار می رود.

در کابل هایی که فاقد لایه فلزی نظیر هادی های هم مرکز، اسکرین یا شیلد (حفاظ فلزی) و یا زره (آرمور) می باشند این لایه از کابل می تواند از جنس PVC دارای استحکام مکانیکی کم یا لاستیک غیر ولکانیزه باشد ولی در مورد کابل های دارای لایه فلزی محافظ، جنس این لایه از PVC مرغوب است که در این صورت به این روکش بدینگ (Bedding) گفته می شود.

آشنایی با ساختمان سیم و کابل 2

روکش نهایی :

 

روکش نهایی یا (jacket (sheath پوشش لوله مانند فلزی یا غیر فلزی پیوسته ای که شکل یکنواختی در سراسر کابل داشته و بیشتر به صورت اکسترود است. روکش نهایی کابل، بیرونی ترین لایه کابل است که عموماً از جنس PVC است.

بسته به کاربرد کابل و میزان انعطاف پذیری لازم می توان با فرمولاسیون های مختلف، PVC را با ویژگی های سخت تر یا نرم تر تولید نمود. روکش پلی اتیلن نیز برای کاربردهای خاص به عنوان روکش به کار می رود که حتماً باید مشکی رنگ باشد تا در برابر پرتو ماوراء بنفش مقاومت داشته باشد.

 

آشنایی با ساختمان سیم و کابل 2

لینک کوتاه شده این صفحه : https://www.simandcable.com/simandTq8me

سیم و کابل سیمند کابل شرکت سیم و کابل بهترین برند سیم و کابل خرید سیم و کابل فروش سیم و کابل سیم و کابل از کجا برخریم آیا سیم و کابل بهترین نوع است خرید بهترین نوعغ سیم و کابل فروش مستقیم سیم و کابل خرید مستقیم سیم و کابل سیمند کابل مرغوب ترین نوع سیم و کابل بهترین نوع سیم و کابل سیم و کابل افشان از کجا بخریم قیمت سیم و کابل افشان خرید سیم کابل افشان قیمت سیم و کابل از کجا بگیریم قیمت تمام سیم و کابل بهترین قیمت سیم و کابل ارزان ترین نوع قیمت سیم و کابل سیمند کابل - سیم و کابل - سیم و کابل مرغوب - سیم و کابل استاندارد - انواع سیم و کابل - بهترین نوع سیم و کابل - خرید سیم و کابل - فروش سیم و کابل - قروشنده سیم و کابل - سیم و کابل ارزان - سیم و کابل با کیفیت - سیم و کابل لاله زار - قیمت سیم و کابل - قیمت سیم و کابل سیمند کابل - سیم و کابل دست دوم - خرید سیم و کابل - فروش سیم و کابل - عکس های سیم و کابل - تائیدیه سیم و کابل - تائیدیه های سیم و کابل سیمند کابل - عکس های کارخانه سیمند کابل - خبر های سیم و کابل - قیمت مس - قیمت مس سیم و کابل - مس آزاد سیم و کابل - نمایندگی سیم و کابل - نمایندگی سیمند کابل - پیگیری محصولات سیمند کابل - محصولات درون چاهی - قیمت سیم 1/5 - قسمت سیم 2/5 - قیمت سیم و کابل های ساختمانی - سیم یک - سیم 1×10 - سیم 1/5×1 - سیم 2/5×1 - سیم های متصل - انواع سیم و کابل - فروشنده سیم و کابل - خرید سیم و کابل سیمند کابل - بهترین نوع سیم و کابل در بازار - سیم سیما - سیم سیمکو - سیم و کابل ابهر

سیمند کابل ، فروش سیم و کابل ، خرید سیم و کابل ، سیم و کابل ، انواع سیم و کابل

سیم و کابل  سیمند کابل فروش سیم و کابل خرید سیم و کابل سیم های قابل انعطاف سیم افشان سیم های نصب ثابت سیم مفتولی سیم خشک کابل افشان کابل انعطاف پذیر سبک کابل های نصب ثابت سبک کابل های قدرت چند رشته کابل های قدرت تک رشته کابل دو روکشه کابل تلفن سیم تلفن قیمت سیم تلفن خرید سیم نلفن خرید کابل تلفن کابل تلفن هوایی قیمت کابل تلفن هوایی کابل دو روکشه کابل های مسلح سیم فولادی کابل آرموردار کابل زره دار کابل با هادی هم مرکز کابل کانسانتریک کابل سازمانی کابل ابزار دقیق کابل کنترل انعطاف پذیر بدون شیلد کابل کنترل افشان بدون شیلد کابل کنترل افشان شیلدار سیم رانژه کابل تلفنی بیرون ساختمان کابل کواکسیال کابل مخابراتی زمینی کابل مخابراتی هوایی کابل تلفن فرکانس صوتی کابل آنتن کابل دوربین کابل آیفون سیم سخت هوایی هادی لخت مسی کابل گرد کابل تخت کابل جوشکاری با قوس الکتریکی کابل جوش کابل بالابر کابل زمینی کابل هالوژن کابل خشک قیمت کابل جوش کابل افشان چیست لیست قیمت سیم و کابل راهنمای خرید سینی کابل مجله سیم و کابل سیم و کابل ایران انواع کابل تلفن کابل آلومینیومی ;